Vergi uçotuna alınmadan bəzək əşyaları və suvenirlərin satışı ilə məşğul olduqda hansı vergi öhdəlikləri yaranır?
- Oxunma 61
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, sorğuda qeyd olunan fəaliyyət sahibkarlıq fəaliyyəti hesab edilir. Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs sahibkarlıq fəaliyyətinə başladığı günədək vergi uçotuna alınma ilə bağlı ərizəni vergi orqanına təqdim etməklə vergi uçotuna alınmalı (VÖEN əldə etməli) və əldə etdiyi gəlirdən dövlət büdcəsinə vergi ödəməlidir.
Vergi öhdəlikləri isə vergi uçotuna alınarkən təqdim edilən ərizədə seçilmiş vergitutma sisteminə və yaranan vergitutma obyektlərinə uyğun qaydada müvafiq vergilərdən (sadələşdirilmiş vergi və ya gəlir vergisi, ƏDV) ibarət olacaq.
Nəzərə çatdırılıb ki, Vergi Məcəlləsinin 58.2-ci maddəsinə əsasən, bu Məcəllənin 33.4-cü maddəsində göstərilən müddətdə vergi orqanında uçota alınmaq üçün və ya 34.3-cü maddədə göstərilən müddətdə olduğu yer barədə ərizənin verilməməsinə görə 40 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.

Какие налоговые обязательства возникают при продаже декоративных изделий и сувениров без постановки на налоговый учет?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщила, что указанная в запросе деятельность считается предпринимательской. В соответствии со статьёй 33.4 Налогового кодекса физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без создания юридического лица, должно до дня начала предпринимательской деятельности подать в налоговый орган заявление о постановке на налоговый учет, зарегистрироваться в налоговом учете (получить ИНН) и уплачивать налоги с получаемого дохода в государственный бюджет.
Налоговые обязательства зависят от выбранной системы налогообложения и возникающих объектов налогообложения, указанных в заявлении при постановке на учет, и включают соответствующие налоги (упрощённый налог или подоходный налог, НДС).
Также сообщается, что в соответствии со статьёй 58.2 Налогового кодекса за неподачу заявления о постановке на учет в налоговом органе в срок, установленный статьёй 33.4, или за непредставление заявления о месте нахождения в срок, установленный статьёй 34.3, применяется финансовая санкция в размере 40 манатов.