Vergi uçotuna alınmadan bəzək əşyaları və suvenirlərin satışı ilə məşğul olduqda hansı vergi öhdəlikləri yaranır?
- Oxunma 61
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, sorğuda qeyd olunan fəaliyyət sahibkarlıq fəaliyyəti hesab edilir. Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü maddəsinə əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs sahibkarlıq fəaliyyətinə başladığı günədək vergi uçotuna alınma ilə bağlı ərizəni vergi orqanına təqdim etməklə vergi uçotuna alınmalı (VÖEN əldə etməli) və əldə etdiyi gəlirdən dövlət büdcəsinə vergi ödəməlidir.
Vergi öhdəlikləri isə vergi uçotuna alınarkən təqdim edilən ərizədə seçilmiş vergitutma sisteminə və yaranan vergitutma obyektlərinə uyğun qaydada müvafiq vergilərdən (sadələşdirilmiş vergi və ya gəlir vergisi, ƏDV) ibarət olacaq.
Nəzərə çatdırılıb ki, Vergi Məcəlləsinin 58.2-ci maddəsinə əsasən, bu Məcəllənin 33.4-cü maddəsində göstərilən müddətdə vergi orqanında uçota alınmaq üçün və ya 34.3-cü maddədə göstərilən müddətdə olduğu yer barədə ərizənin verilməməsinə görə 40 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.

The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that the activity mentioned in the inquiry is considered entrepreneurial activity. According to Article 33.4 of the Tax Code, an individual conducting entrepreneurial activity without creating a legal entity must submit an application for tax registration to the tax authority before starting the activity, be registered for tax purposes (obtain a TIN), and pay taxes on the income earned to the state budget.
The tax obligations depend on the taxation system selected in the registration application and the taxable items generated, and include the relevant taxes (simplified tax or income tax, VAT).
It is also noted that, according to Article 58.2 of the Tax Code, a financial penalty of 40 manats is applied for failing to register with the tax authority within the period specified in Article 33.4 or for failing to submit an application regarding the place of activity within the period specified in Article 34.3.