Qeydiyyatda olduğu evi satan vətəndaş vergi ödəməlidirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, mülkiyyətində olan yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təqdim edilməsini həyata keçirən fiziki şəxslər sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi hesab olunur.
1 yanvar 2020-ci il tarixdən fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində yaşayış sahəsində yaşayış yeri üzrə qeydiyyat müddətindən və ya qeydiyyatda olub-olmamasından asılı olmayaraq, həmin yaşayış sahəsinin təqdim edilməsi zamanı 30 kvadratmetr olan sahə sadələşdirilmiş vergidən azad edilir. Bu zaman fiziki şəxs 3 təqvim ilindən az müddətdə qeydiyyatda olduqda yaşayış sahəsi təqdim edərkən həmin yaşayış sahəsinin 30 kvadratmetr olan hissəsi çıxılmaqla qalan sahənin hər kvadratmetrinə sadələşdirilmiş vergi hesablanır. Verginin məbləği satılan mənzilin sahəsinin hər kvadratmetrinə 15 manat olmaqla Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən olunmuş əmsalın tətbiq edilməsi ilə müəyyən olunur. Yaşayış sahəsinin ölçüsü mülkiyyət hüququnu təsdiq edən sənədə (çıxarışa) əsasən müəyyən olunur.
Sorğunuza cavab olaraq bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 218-1.1.5.1-ci maddəsinə əsasən, fiziki şəxslər tərəfindən azı 3 təqvim ili ərzində yaşayış yeri üzrə qeydiyyatda olduğu yaşayış sahələrinin təqdim edilməsi vergidən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 218.4.3-cü, 218-1.1.5.1-ci və 220.8-ci maddələri
Yeddi il qeydiyyatda oldugum mənzili satarkən hansı vergi güzəştindən istifadə edə bilərəm?

Должен ли гражданин платить налог при продаже жилья, в котором он зарегистрирован?
Какую налоговую льготу можно применить при продаже квартиры, в которой я был зарегистрирован в течение семи лет?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что физические лица, осуществляющие продажу находящихся в их собственности жилых и нежилых помещений, считаются плательщиками упрощённого налога.
С 1 января 2020 года при продаже жилого помещения, находящегося в частной собственности физического лица, независимо от срока регистрации по месту жительства или факта регистрации, площадь в размере 30 квадратных метров освобождается от упрощённого налога. Если физическое лицо было зарегистрировано в данной жилой площади менее 3 календарных лет, то при продаже из общей площади вычитается 30 квадратных метров, а на оставшуюся площадь начисляется упрощённый налог за каждый квадратный метр. Размер налога определяется исходя из 15 манатов за каждый квадратный метр продаваемой площади с применением коэффициента, установленного Налоговым кодексом. Площадь жилого помещения определяется на основании документа, подтверждающего право собственности (выписки).
В ответ на ваш запрос сообщаем, что в соответствии со статьёй 218-1.1.5.1 Налогового кодекса продажа жилых помещений физическими лицами, в которых они были зарегистрированы по месту жительства не менее 3 календарных лет, освобождается от налога.
Основание: статьи 218.4.3, 218-1.1.5.1 и 220.8 Налогового кодекса.