Distant iş hansı işçilərə tətbiq olunacaq? -MİSALLAR
Son dövrlər həm ölkəmizdə, həm də xarici ölkələrdə məsafədən (distant) iş sisteminə keçid aktuallaşıb. Xüsusilə COVID-19 pandemiyası dövründə əksər işəgötürənlər işçilərin evdən işləməsi üçün şərait yaradılırdı. Əmək Məcəlləsində təsdiq edilən son dəyişikliklərə qədər də bəzi işəgötürənlər distant iş rejimini tətbiq edirdilər. Lakin bu vaxta qədər Əmək Məcəlləsində distant iş rejimini birbaşa tənzimləyən ayrıca norma mövcud deyildi. Bu baxımdan, ilk növbədə Əmək Məcəlləsinin 3-cü maddəsinə əlavə edilmiş anlayışı təqdim edək:
9-2. Məsafədən (distant) iş — əmək funksiyasının məsafədən icrasına imkan verən vasitələrlə (elektron, proqram-texniki, telekommunikasiya vasitələri və s.) müəssisədən və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin yaratdığı iş yerlərindən kənarda (işlərin görülməsi (xidmətlərin göstərilməsi) üçün münasib olan digər yerdə) yerinə yetirilməsidir.
Maddənin daha yaxşı anlaşılması üçün anlayışı hissələrə bölərək əsas məqamlara diqqət yetirək.
Birinci diqqət yetiriləsi məqam işçinin əmək funksiyasının məsafədən icrasına imkan verən vasitələrlə yerinə yetirilməsinin mümkün olmasıdır.
Misal 1. İşəgötürən qaynaqçı vəzifəsində çalışan işçiyə distant iş rejimi tətbiq edə bilməz. Çünki həmin işçi əmək funksiyasını yalnız istehsalat sahəsində, yəni iş yerində həyata keçirə bilər.
Misal 2. İşəgötürən informasiya texnologiyaları üzrə mütəxəssis olan işçinin əmək müqaviləsinə dəyişiklik edərək onun distant iş rejimində çalışmasını müəyyən edə bilər. Belə ki, həmin vəzifə üzrə əmək funksiyası elektron, proqram-texniki və telekommunikasiya vasitələri vasitəsilə məsafədən yerinə yetirilə bilər.
Misal 3. İşəgötürən mühasib vəzifəsində çalışan işçinin əmək müqaviləsinə distant iş rejimi ilə bağlı dəyişiklik edir. Dəyişikliyə əsasən, beşgünlük iş rejimində çalışan işçi həftənin çərşənbə axşamı və cümə günləri işəgötürənin iş ünvanında, həftənin digər günlərində isə evdən distant iş rejimində çalışır.
İkinci əsas məqam işçinin əmək funksiyasını yerinə yetirdiyi məkan ilə bağlıdır. Maddədə qeyd edilir ki, əmək funksiyası müəssisədən və ya fiziki şəxs olan işəgötürənin yaratdığı iş yerlərindən kənarda, yəni işlərin görülməsi (xidmətlərin göstərilməsi) üçün münasib olan digər yerdə yerinə yetirilməlidir.
Misal 4. İnsan resursları üzrə mütəxəssis vəzifəsində çalışan işçi evində əmək funksiyasını yerinə yetirərək ƏMAS altsistemi üzrə əmək müqavilələri ilə bağlı fəaliyyət həyata keçirir. Bu halda distant iş rejimində çalışan işçinin iş yeri onun yaşayış ünvanı hesab edilir.
Eyni zamanda mümkündür ki, işçi distant iş rejimində əmək funksiyasını evdən deyil, digər ünvandan həyata keçirsin.
Misal 5. Tədris mərkəzində təlimçi vəzifəsində çalışan işçi birgə iş (co-working) formasında fəaliyyət göstərən mərkəzdə həmin mərkəzin müştərilərinə təlimlər keçir. Bu zaman işçinin iş ünvanı nə Tədris Mərkəzi, nə də yaşayış ünvanıdır, bu, digər ünvan — birgə iş məkanı hesab olunur.
Bəs distant iş rejimində çalışan işçi ilə bağlı hansı şərtlər müəyyən edilə bilər? Əmək Məcəlləsinin 55-ci maddəsinə əlavə edilmiş ikinci hissəyə əsasən, əmək funksiyalarının məsafədən (distant) iş formasında yerinə yetirilməsi ilə əlaqədar əmək şəraitinin əlavə şərtləri tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə əmək müqaviləsində müəyyən edilir.

На каких работников будет распространяться дистанционная работа? — ПРИМЕРЫ
В последнее время как в нашей стране, так и в зарубежных государствах актуализировался переход на систему удалённой (дистанционной) работы. Особенно в период пандемии COVID-19 большинство работодателей создавали условия для того, чтобы работники могли работать из дома. Даже до последних изменений, утверждённых в Трудовом кодексе, некоторые работодатели уже применяли режим дистанционной работы. Однако до настоящего времени в Трудовом кодексе не существовало отдельной нормы, напрямую регулирующей режим дистанционной работы. В связи с этим прежде всего представим понятие, добавленное в статью 3 Трудового кодекса:
9-2. Дистанционная работа — это выполнение трудовой функции вне предприятия или рабочих мест, созданных работодателем-физическим лицом, с использованием средств, позволяющих выполнять работу на расстоянии (электронных, программно-технических, телекоммуникационных средств и др.), то есть в другом месте, пригодном для выполнения работ (оказания услуг).
Для лучшего понимания статьи разделим данное понятие на части и обратим внимание на основные моменты.
Первый важный момент заключается в том, что выполнение трудовой функции работником должно быть возможным с использованием средств, позволяющих выполнять работу дистанционно.
Пример 1. Работодатель не может применить режим дистанционной работы к работнику, занимающему должность сварщика. Поскольку данный работник может выполнять свою трудовую функцию только на производственном участке, то есть непосредственно на рабочем месте.
Пример 2. Работодатель может внести изменения в трудовой договор работника, являющегося специалистом в области информационных технологий, и определить для него дистанционный режим работы. Это возможно потому, что трудовая функция по данной должности может выполняться дистанционно с использованием электронных, программно-технических и телекоммуникационных средств.
Пример 3. Работодатель вносит изменения в трудовой договор работника, занимающего должность бухгалтера, относительно режима дистанционной работы. Согласно изменениям, работник, работающий по пятидневному графику, во вторник и пятницу выполняет работу по адресу работодателя, а в остальные дни недели работает из дома в дистанционном режиме.
Второй важный момент связан с местом выполнения работником своей трудовой функции. В статье отмечается, что трудовая функция должна выполняться вне предприятия или рабочих мест, созданных работодателем-физическим лицом, то есть в другом месте, пригодном для выполнения работ (оказания услуг).
Пример 4. Работник, занимающий должность специалиста по управлению человеческими ресурсами, выполняет свою трудовую функцию у себя дома и осуществляет деятельность, связанную с трудовыми договорами в подсистеме ЭМАС. В этом случае рабочим местом дистанционно работающего сотрудника считается его адрес проживания.
В то же время возможно, что работник при дистанционном режиме выполняет свою трудовую функцию не из дома, а из другого места.
Пример 5. Работник, занимающий должность тренера в учебном центре, проводит тренинги для клиентов центра в пространстве совместной работы (co-working). В этом случае рабочим адресом работника является не Учебный центр и не его место проживания, а другое место — пространство совместной работы.
Какие же условия могут быть определены в отношении работника, работающего в дистанционном режиме? Согласно второй части, добавленной к статье 55 Трудового кодекса, дополнительные условия труда, связанные с выполнением трудовых функций в форме дистанционной работы, определяются в трудовом договоре по взаимному соглашению сторон.