Ev alarkən ƏDV-nin bir hissəsini necə geri almaq olar?
Mən daşınmaz əmlak almışam. Bilmək istəyirəm, ƏDV-nin geri qaytarılması üçün hara müraciət etməliyəm?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 25 may tarixli Fərmanı ilə “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması Şərtləri və Qaydası” təsdiq edilib.
Qaydaya əsasən, ödənişi tam həyata keçirmiş alıcılar ödəniş tam başa çatdıqdan sonra 90 gün müddətində satıcının uçotda olduğu vergi orqanına Qaydada nəzərdə tutulmuş sənədlə yanaşı, alıcı tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin dəyərinin nağdsız qaydada satıcının bank hesabına ödənildiyini təsdiq edən sənədləri təqdim etməlidir.
Əlavə edilib ki, vətəndaşların məlumatlandırılması məqsədilə Dövlət Vergi Xidmətinin rəsmi saytında nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı xüsusi bölmə yaradılıb. Həmin bölmədə nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin qaytarılması ilə bağlı qanunvericilik və normativ sənədlər, “Fiziki şəxslər tərəfindən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin bir hissəsinin geri qaytarılması ilə bağlı elektron ərizənin göndərilməsi qaydası”, "Bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər tərəfindən yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinin təqdim edilməsi ilə bağlı hər bina üzrə məlumat forması" və “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması üçün elektron qaimə-fakturanın formasının tərtib edilməsi və göndərilməsi qaydası” ilə bağlı videotəlimatlar, DVX-nin məlumatları və s. məsələlər əks olunub.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 165.6-cı maddəsi və “Fiziki şəxs olan istehlakçılar tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bina tikintisi fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərdən nağdsız qaydada alınmış yaşayış və qeyri-yaşayış sahələrinə görə ödənilmiş əlavə dəyər vergisinin qaytarılması Şərtləri və Qaydası”

How can part of the VAT be refunded when buying a house?
I have purchased a real estate property. I would like to know where I should apply to receive a refund of part of the VAT.
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated May 25, 2022, the “Conditions and Procedure for the Refund of Value Added Tax Paid for Residential and Non-Residential Premises Purchased by Individual Consumers from Persons Engaged in Building Construction Activities in the Territory of the Republic of Azerbaijan through Non-Cash Payments” were approved.
According to the rules, buyers who have fully completed the payment must submit the documents specified in the rules to the tax authority where the seller is registered within 90 days after the payment is fully completed. They must also provide documents confirming that the payment for the residential and non-residential premises was transferred by the buyer to the seller’s bank account via non-cash payment.
It was also noted that, in order to inform citizens, a special section has been created on the official website of the State Tax Service regarding the refund of part of the VAT paid for residential and non-residential premises purchased through non-cash payments. This section includes legislation and regulatory documents, video tutorials on submitting an electronic application for VAT refunds, information forms for each building regarding the sale of residential and non-residential premises, and guidelines for preparing and submitting electronic invoices for VAT refunds.
Legal basis: Article 165.6 of the Tax Code and the “Conditions and Procedure for the Refund of VAT Paid for Residential and Non-Residential Premises Purchased by Individual Consumers through Non-Cash Payments from Persons Engaged in Building Construction Activities in the Territory of the Republic of Azerbaijan”.