Bir sıra ərizə formaları yenilənib
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Respublikasının 21 iyun, 14 iyul və 9 dekabr 2025-ci il tarixli qanunları ilə Vergi Məcəlləsində bir sıra dəyişikliklər edilib. Həmin dəyişikliklərə uyğun olaraq vergi orqanı tərəfindən təsdiq edilmiş bəzi normativ sənədlərin yenilənməsi zərurəti yaranıb. Bu çərçivədə aşağıdakı ərizə formaları yeni redaksiyada təsdiq edilib:
1. “Fiziki şəxsin uçotu haqqında Ərizə” və ona əlavələr;
2. “Qeyri-kommersiya qurumunun vergi uçotuna alınması haqqında Ərizə”;
3. “Hüquqi şəxsin (təşkilatın) filialının (bölməsinin) vergi uçotuna alınması haqqında Ərizə”;
4. Vergi Məcəlləsinin 33.8-ci maddəsində göstərilən subyektlərin vergi uçotuna alınması barədə Ərizə;
5. Vergi ödəyicisinin filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) olduğu yer üzrə vergi uçotuna alınması haqqında Ərizə;
6. “Fiziki şəxsin uçotdan çıxarılması haqqında Ərizə”.
Bununla yanaşı, Vergi Məcəlləsinin 33.8-ci maddəsində göstərilən subyektlərin vergi uçotuna alınması barədə ərizə formasının doldurulması qaydası da yeni redaksiyada təsdiq edilib.
Bununla da müvafiq ərizə formaları ilə bağlı əvvəlki illərdə təsdiq edilmiş sənədlər ləğv edilib. Ərizə formaları və doldurulma qaydaları ilə aşağıdakı link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür:

Обновлены некоторые формы заявлений
Как известно, законами Азербайджанской Республики от 21 июня, 14 июля и 9 декабря 2025 года в Налоговый кодекс были внесены ряд изменений. В соответствии с указанными изменениями возникла необходимость обновления некоторых нормативных документов, утверждённых налоговым органом.
В этих рамках следующие формы заявлений утверждены в новой редакции:
1. «Заявление о постановке на учёт физического лица» и приложения к нему;
2. «Заявление о постановке на налоговый учёт некоммерческой организации»;
3. «Заявление о постановке на налоговый учёт филиала (подразделения) юридического лица (организации)»;
4. Заявление о постановке на налоговый учёт субъектов, указанных в статье 33.8 Налогового кодекса;
5. «Заявление о постановке на налоговый учёт по месту нахождения филиала, представительства или иного хозяйствующего субъекта (объекта) налогоплательщика»;
6. «Заявление о снятии с учёта физического лица».
Вместе с тем, правила заполнения формы заявления о постановке на налоговый учёт субъектов, указанных в статье 33.8 Налогового кодекса, также утверждены в новой редакции.
Таким образом, ранее утверждённые документы, связанные с соответствующими формами заявлений, утратили силу. С формами заявлений и правилами их заполнения можно ознакомиться по следующей ссылке: