Ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər sərtləşdirilib
Bu, Prezident İlham Əliyevin təsdiqlədiyi "Avtomobil nəqliyyatı haqqında" qanuna edilən dəyişiklikdə əksini tapıb.
Ölkədaxili sifarişli daşımaların növü olan qeyri-müntəzəm sərnişin daşımalarına münasibətdə, eləcə də müntəzəm beynəlxalq və şəhərlərarası (rayonlarası) sərnişin daşımalarına münasibətdə icazənin alınması üçün aşağıdakı icbari sığortaların olmasını təsdiq edən sənədlərin mövcudluğu da tələb olunacaq:
- avtonəqliyyat vasitəsi ilə daşınan sərnişinlərin fərdi qəza sığortası;
- avtonəqliyyat vasitəsi sahiblərinin mülki məsuliyyətinin icbari sığortası;
- avtonəqliyyat vasitəsi sürücüsünün bədbəxt hadisələr və peşə xəstəlikləri nəticəsində peşə əmək qabiliyyətinin itirilməsi hallarından icbari sığorta.
Ölkədaxili sifarişli daşımalara buraxılış vəsiqəsinin verilməsi üçün tələblər sərtləşdirilib.

The requirements for issuing permits for domestic charter transportation have been tightened
This is reflected in the amendments to the Law “On Road Transport” approved by President Ilham Aliyev.
For non-scheduled passenger transportation (a type of domestic charter transportation), as well as regular international and intercity (inter-district) passenger transportation, obtaining a permit will also require the submission of documents confirming the existence of the following mandatory insurance types:
- compulsory personal accident insurance for passengers transported by motor vehicles;
- compulsory third-party liability insurance of motor vehicle owners;
- compulsory insurance of drivers against loss of professional working capacity due to accidents and occupational diseases.
The requirements for issuing permits for domestic charter transportation have been tightened.