Elektron siqaretlə bağlı qanun qüvvəyə minir - 5000 MANAT CƏRİMƏ
Azərbaycanda elektron siqaretlərin istifadəsi, idxalı, ixracı, istehsalı, topdan və pərakəndə satışı və satış məqsədilə saxlanılmasına görə cərimələr müəyyənləşib. Bu, Prezident İlham Əliyevin İnzibati Xətalar Məcəlləsinə dəyişikliyi təsdiqləməsi ilə mümkün olub.
Dəyişikliyə əsasən, elektron siqaretlərin və onların komponentlərinin idxalı, ixracı, istehsalı, topdan və pərakəndə satışı və satış məqsədilə saxlanılmasına görə inzibati xətanın bilavasitə obyekti olmuş mallar müsadirə edilməklə, fiziki şəxslər 350 manatdan 500 manatadək məbləğdə, vəzifəli şəxslər 1650 manatdan 2 200 manatadək məbləğdə, hüquqi şəxslər 4 min manatdan 5 min manatadək məbləğdə cərimə ediləcəklər.
Qanun 2026-cı il aprelin 1-dən qüvvəyə minir.

In Azerbaijan, fines have been established for the use, import, export, production, wholesale and retail sale, as well as possession for sale of electronic cigarettes. This was made possible after President Ilham Aliyev approved amendments to the Code of Administrative Offenses.
According to the amendments, the goods subject to the offense will be confiscated, and fines will be imposed as follows: individuals — from 350 to 500 AZN, officials — from 1,650 to 2,200 AZN, and legal entities — from 4,000 to 5,000 AZN.
The law enters into force on April 1, 2026.