VÖEN-i müvəqqəti dayandırmaq üçün nə etməli…
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmaq istəyən vergi ödəyicisi “Vergi ödəyicisinin, onun filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) fəaliyyətinin və digər vergi tutulan əməliyyatlarının dayandırılması haqqında arayış”ı təqdim etməlidir. Arayışda sahibkarlıq fəaliyyətinin və ya digər vergi tutulan əməliyyatların dayandırılmasının müddəti göstərilməlidir. Qeyd olunan müddət bitdikdə, fəaliyyətin dayandırılması barədə yenidən müraciət edilmədikdə isə müraciətdə göstərilən son tarixdən sonrakı gündən etibarən vergi ödəyicisinin fəaliyyəti aktivləşir və müvafiq bəyannamələrin vergi orqanına təqdim olunması üzrə öhdəlik yaranır.
Sorğuya cavab olaraq bildiririk ki, vergi ödəyicisi Azərbaycan Respublikasında fəaliyyətini dayandırdıqda, habelə vergi ödəyicisi olan fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildikdə 30 gün müddətində vergi orqanlarına bəyannamə verilməlidir. Bu maddənin məqsədləri üçün hesabat dövrü vergi ilinin əvvəlindən vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı və ya fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildiyi günə qədər olan dövrü əhatə edir.
Fiziki (hüquqi) şəxslərin fəaliyyətinin onlayn dayandırılması ilə əlaqədar yerinə yetirilməli olan prosedurlarla bağlı ətraflı məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
Mən VÖEN-mi müvəqqəti dayandırmaq istəyirəm, bunun üçün nə etməliyəm?

What should be done to temporarily suspend a Tax ID (TIN)?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, a taxpayer who wishes to temporarily suspend their activity must submit a “Certificate on the suspension of the activity of the taxpayer, their branch, representative office, or other business entity (facility), as well as other taxable operations.” The certificate must indicate the duration of the suspension of business activity or other taxable operations. After the specified period expires, if no new application is submitted, the taxpayer’s activity will be automatically reactivated from the day following the indicated end date, and the obligation to submit relevant tax declarations will arise.
In response to the inquiry, it is stated that when a taxpayer ceases activity in the Republic of Azerbaijan, as well as when an individual taxpayer terminates their activity, a tax declaration must be submitted to the tax authorities within 30 days. For the purposes of this provision, the reporting period covers the time from the beginning of the tax year until the day the taxpayer’s activity is suspended or terminated.
To obtain detailed information about the procedures for online suspension of activities of individuals (legal entities), you can visit the following link:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
I want to temporarily suspend my Tax ID (TIN). What should I do?