VÖEN-i müvəqqəti dayandırmaq üçün nə etməli…
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmaq istəyən vergi ödəyicisi “Vergi ödəyicisinin, onun filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) fəaliyyətinin və digər vergi tutulan əməliyyatlarının dayandırılması haqqında arayış”ı təqdim etməlidir. Arayışda sahibkarlıq fəaliyyətinin və ya digər vergi tutulan əməliyyatların dayandırılmasının müddəti göstərilməlidir. Qeyd olunan müddət bitdikdə, fəaliyyətin dayandırılması barədə yenidən müraciət edilmədikdə isə müraciətdə göstərilən son tarixdən sonrakı gündən etibarən vergi ödəyicisinin fəaliyyəti aktivləşir və müvafiq bəyannamələrin vergi orqanına təqdim olunması üzrə öhdəlik yaranır.
Sorğuya cavab olaraq bildiririk ki, vergi ödəyicisi Azərbaycan Respublikasında fəaliyyətini dayandırdıqda, habelə vergi ödəyicisi olan fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildikdə 30 gün müddətində vergi orqanlarına bəyannamə verilməlidir. Bu maddənin məqsədləri üçün hesabat dövrü vergi ilinin əvvəlindən vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı və ya fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildiyi günə qədər olan dövrü əhatə edir.
Fiziki (hüquqi) şəxslərin fəaliyyətinin onlayn dayandırılması ilə əlaqədar yerinə yetirilməli olan prosedurlarla bağlı ətraflı məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
Mən VÖEN-mi müvəqqəti dayandırmaq istəyirəm, bunun üçün nə etməliyəm?

Чтобы временно приостановить деятельность по ИНН, что нужно сделать?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что налогоплательщик, желающий временно приостановить деятельность, должен представить «Справку о приостановлении деятельности налогоплательщика, его филиала, представительства или иного хозяйствующего субъекта (объекта), а также иных налогооблагаемых операций». В справке должен быть указан срок приостановления предпринимательской деятельности или иных налогооблагаемых операций. По истечении указанного срока, если не будет подано повторное заявление о продлении приостановления, деятельность налогоплательщика автоматически возобновляется со следующего дня после указанной даты, и возникает обязанность по представлению соответствующих деклараций в налоговый орган.
В ответ на запрос сообщаем, что при прекращении деятельности налогоплательщика в Азербайджанской Республике, а также при прекращении деятельности физического лица – налогоплательщика, в течение 30 дней необходимо представить декларацию в налоговые органы. Для целей данного положения отчетный период охватывает период с начала налогового года до дня прекращения деятельности налогоплательщика или физического лица.
Для получения подробной информации о процедурах онлайн-приостановления деятельности физических (юридических) лиц вы можете перейти по следующей ссылке:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
Я хочу временно приостановить свой ИНН. Что для этого нужно сделать?