AMB taksilərin icbari sığorta xərclərinin artırılmasının səbəbini açıqlayıb
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) baş direktoru Vüsal Qurbanov bu gün keçirilən mətbuat konfransında taksilərin icbari sığortası üzrə əmsalın 50% artırılmasının bu nəqliyyat vasitələrinin zərərliliyinin yüksək olması ilə bağlı olduğunu bildirib.
Qeyd edilib ki, 2025-ci il üzrə icbari avtosığorta üzrə zərərlilik 74%-dən 85%-ə yüksəlib. Yəni, zərərlilik 11% artıb. Bu da əsas taksi fəaliyyəti ilə bağlıdır.
“Digər seqmentlərdən fərqli olaraq taksi kimi fəaliyyət göstərən nəqliyyat vasitələrinin qət etdiyi məsafə yüksəkdir. Yəni qəza etmək sıxılığı yüksəkdir. Bununla belə, əmsalların artırılması zərərliliyi müəyyən qədər kompensasiya edir, tam qarşılamır”- Vüsal Qurbanov əlavə edib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankı taksilərin icbari sığorta xərclərinin artırılmasının səbəbini açıqlayıb.

Центральный банк Азербайджана (ЦБА) объяснил причину увеличения расходов на обязательное страхование такси
Центральный банк Азербайджана (ЦБА) объяснил причину увеличения расходов на обязательное страхование такси.
Генеральный директор Центрального банка Азербайджана Вюсал Гурбанов на сегодняшней пресс-конференции заявил, что повышение коэффициента по обязательному страхованию такси на 50% связано с высокой убыточностью данного вида транспорта.
Отмечено, что в 2025 году уровень убыточности по обязательному автострахованию вырос с 74% до 85%. То есть убыточность увеличилась на 11%, что в основном связано с деятельностью такси.
«В отличие от других сегментов, транспортные средства, используемые как такси, проходят большее расстояние. Соответственно, выше частота ДТП. При этом повышение коэффициентов частично компенсирует убыточность, но не покрывает её полностью», — добавил Вюсал Гурбанов.