Azərbaycanda vergi borcları üzrə möhlət mexanizmi təkmilləşdirilir
Azərbaycanda vergi borcları üzrə möhlət verilməsi prosedurlarının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyinin açıqladığı 2027–2030-cu illər üzrə Ortamüddətli büdcə çərçivəsində bildirilib.
Qeyd olunub ki, vergi borclarının idarə olunmasında əsas istiqamət borcların tənzimlənməsi mexanizmlərinin sadələşdirilməsi və könüllü ödəniş intizamının gücləndirilməsidir. Bu məqsədlə vergi borcları üzrə möhlət verilməsi prosedurlarının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Ödəmə qabiliyyətində çətinlik yaşayan, lakin fəaliyyətini davam etdirən vergi ödəyiciləri üçün daha əlverişli mexanizmlərin tətbiqi, eləcə də müəyyən hallarda maliyyə sanksiyaları və penya üzrə güzəştlərin nəzərdən keçirilməsi planlaşdırılır.

The mechanism for granting deferrals on tax liabilities in Azerbaijan is being improved
This was stated in the Medium-Term Budget Framework for 2027–2030 published by the Ministry of Finance.
It was noted that the main focus in managing tax liabilities is to simplify debt regulation mechanisms and strengthen voluntary payment discipline. For this purpose, the procedures for granting deferrals on tax debts are planned to be improved. More favorable mechanisms will be introduced for taxpayers facing payment difficulties but continuing their operations, and in certain cases, relief on financial sanctions and penalties will also be considered.
It is planned to improve the procedures for granting deferrals on tax liabilities in Azerbaijan.