Azərbaycanda vergi borcları üzrə möhlət mexanizmi təkmilləşdirilir
Azərbaycanda vergi borcları üzrə möhlət verilməsi prosedurlarının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Bu barədə Maliyyə Nazirliyinin açıqladığı 2027–2030-cu illər üzrə Ortamüddətli büdcə çərçivəsində bildirilib.
Qeyd olunub ki, vergi borclarının idarə olunmasında əsas istiqamət borcların tənzimlənməsi mexanizmlərinin sadələşdirilməsi və könüllü ödəniş intizamının gücləndirilməsidir. Bu məqsədlə vergi borcları üzrə möhlət verilməsi prosedurlarının təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur. Ödəmə qabiliyyətində çətinlik yaşayan, lakin fəaliyyətini davam etdirən vergi ödəyiciləri üçün daha əlverişli mexanizmlərin tətbiqi, eləcə də müəyyən hallarda maliyyə sanksiyaları və penya üzrə güzəştlərin nəzərdən keçirilməsi planlaşdırılır.

В Азербайджане совершенствуется механизм предоставления отсрочки по налоговой задолженности
Предусматривается совершенствование процедур предоставления отсрочки по налоговой задолженности в Азербайджане.
Об этом сообщается в Среднесрочной бюджетной рамке на 2027–2030 годы, опубликованной Министерством финансов.
Отмечено, что основным направлением в управлении налоговой задолженностью является упрощение механизмов её регулирования и усиление добровольной платёжной дисциплины. В этих целях планируется совершенствование процедур предоставления отсрочки по налоговым долгам. Также предусматривается внедрение более благоприятных механизмов для налогоплательщиков, испытывающих трудности с платёжеспособностью, но продолжающих свою деятельность, а также рассмотрение в отдельных случаях льгот по финансовым санкциям и пеням.