ƏDV ödənişlərində yaranmış texniki yerdəyişmə əvəzləşdirməyə mane olurmu?
Bizə xidmət göstərən şirkət tərəfindən 5 mart tarixində 5.900 manat, 20 mart tarixində isə 11.800 manat məbləğində ƏDV-daxil elektron qaimə-fakturalar təqdim olunub. Texniki səhv nəticəsində ilk elektron qaimə-faktura üzrə göstərilən bütün məbləğ müştərinin depozit hesabına ƏDV kimi köçürülüb. Bu səbəbdən, əsas məbləğdən artıq ödəniş yaranıb və həmin artıq məbləğ nəzərə alınmaqla 20 aprel tarixli növbəti elektron qaimə-faktura üzrə ödəniş aparılarkən ƏDV məbləği əvvəlki artıq ödəniş qədər azaldılaraq ödənilib. Nəticədə hər iki e-qaimə üzrə həm əsas məbləğ, həm də ƏDV üzrə bütün öhdəliklər tam şəkildə yerinə yetirilib. Sadəcə olaraq, e-qaimələr üzrə ƏDV-nin bölgüsü nisbətən fərqli əks olunub - birinci e-qaimə üzrə ƏDV qeyd olunandan çox, ikinci e-qaimə üzrə isə daha az ödənilib. Hər iki e-qaimə üzrə edilən ödənişlərin həmin ayın ƏDV bəyannaməsində əvəzləşdirilməsi mümkündürmü? Bu texniki uyğunsuzluq gələcəkdə hər hansı vergi pozuntusu və ya maliyyə sanksiyasına səbəb ola bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, büdcəyə ödəmələr müəyyən edilərkən ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsi ilə tənzimlənir. Belə ki, həmin maddənin müddəalarına əsasən, ƏDV tutulan əməliyyatlar üçün malların (işlərin, xidmətlərin) alışı zamanı ödənilmiş ƏDV məbləği əməliyyatın dəyəri alıcının bank və digər ödəniş hesabından həmin malları (işləri, xidmətləri) təqdim edən şəxsin bank və digər ödəniş hesabına, ƏDV məbləği ƏDV-nin depozit hesabına ödənildikdə əvəzləşdirilir. Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 175.1.1-ci maddəsinə əsasən, hesabat dövrü ərzində həyata keçirilmiş sayılan mal göndərilməsini, iş görülməsini, yaxud xidmət göstərilməsini nəzərdə tutan əməliyyatlar üzrə alınmış elektron qaimə-faktura üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) dəyərinin və ona mütənasib ƏDV məbləğinin tam ödənildiyi vaxt əvəzləşdirilən ƏDV-nin vaxtı hesab olunur.
Buna əsasən, müvafiq hesabat dövrü ərzində alınmış elektron qaimə-fakturalar üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri və ona mütənasib ƏDV məbləği Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinin tələblərinə uyğun qaydada ödənildiyi halda, həmin ƏDV məbləği müvafiq hesabat dövründə əvəzləşdirilə bilər.
Əlavə olaraq, sorğuda qeyd olunan əməliyyatlar üzrə vergi öhdəliyinin dəqiq müəyyən edilməsi baxımından işin faktiki halları açıqlanmaqla təsdiqedici sənədlər əsasında qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsi

Препятствует ли возникшее техническое смещение в платежах по НДС проведению зачёта?
Компания, оказывающая нам услуги, представила электронные счета-фактуры с НДС: на сумму 5 900 манатов от 5 марта и на сумму 11 800 манатов от 20 марта. В результате технической ошибки вся сумма, указанная по первому электронному счету-фактуре, была перечислена на депозитный счет клиента как НДС. В связи с этим возникла переплата по основной сумме, и с учетом этой переплаты при оплате следующего электронного счета-фактуры от 20 апреля сумма НДС была уменьшена на размер ранее излишне уплаченной суммы.
В результате по обоим электронным счетам-фактурам все обязательства как по основной сумме, так и по НДС были полностью исполнены. Единственное, распределение НДС по счетам-фактурам отражено несколько иначе — по первому счету НДС уплачен в большем размере, по второму — в меньшем.
Возможно ли зачесть произведенные платежи по обоим электронным счетам-фактурам в декларации по НДС за соответствующий месяц? Может ли данное техническое несоответствие в дальнейшем привести к какому-либо налоговому нарушению или финансовым санкциям?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что порядок зачета НДС при определении платежей в бюджет регулируется статьей 175 Налогового кодекса. Согласно положениям данной статьи, сумма НДС, уплаченная при приобретении товаров (работ, услуг) для облагаемых операций, подлежит зачету при условии, что стоимость операции перечислена с банковского или иного платежного счета покупателя на банковский или иной платежный счет поставщика, а сумма НДС — на депозитный счет НДС.
В то же время, согласно статье 175.1.1 Налогового кодекса, момент зачета НДС определяется как момент полной оплаты стоимости товаров (работ, услуг) и соответствующей суммы НДС по электронному счету-фактуре за операции, считающиеся осуществленными в отчетном периоде.
Исходя из этого, если в течение соответствующего отчетного периода стоимость товаров (работ, услуг) и соответствующая сумма НДС по полученным электронным счетам-фактурам оплачены в соответствии с требованиями статьи 175 Налогового кодекса, сумма НДС может быть зачтена в этом отчетном периоде.
Дополнительно рекомендуется обратиться в налоговый орган по месту учета с раскрытием фактических обстоятельств и подтверждающими документами для точного определения налоговых обязательств по указанным операциям.
Основание: статья 175 Налогового кодекса.