ƏDV ödənişlərində yaranmış texniki yerdəyişmə əvəzləşdirməyə mane olurmu?
Bizə xidmət göstərən şirkət tərəfindən 5 mart tarixində 5.900 manat, 20 mart tarixində isə 11.800 manat məbləğində ƏDV-daxil elektron qaimə-fakturalar təqdim olunub. Texniki səhv nəticəsində ilk elektron qaimə-faktura üzrə göstərilən bütün məbləğ müştərinin depozit hesabına ƏDV kimi köçürülüb. Bu səbəbdən, əsas məbləğdən artıq ödəniş yaranıb və həmin artıq məbləğ nəzərə alınmaqla 20 aprel tarixli növbəti elektron qaimə-faktura üzrə ödəniş aparılarkən ƏDV məbləği əvvəlki artıq ödəniş qədər azaldılaraq ödənilib. Nəticədə hər iki e-qaimə üzrə həm əsas məbləğ, həm də ƏDV üzrə bütün öhdəliklər tam şəkildə yerinə yetirilib. Sadəcə olaraq, e-qaimələr üzrə ƏDV-nin bölgüsü nisbətən fərqli əks olunub - birinci e-qaimə üzrə ƏDV qeyd olunandan çox, ikinci e-qaimə üzrə isə daha az ödənilib. Hər iki e-qaimə üzrə edilən ödənişlərin həmin ayın ƏDV bəyannaməsində əvəzləşdirilməsi mümkündürmü? Bu texniki uyğunsuzluq gələcəkdə hər hansı vergi pozuntusu və ya maliyyə sanksiyasına səbəb ola bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, büdcəyə ödəmələr müəyyən edilərkən ƏDV-nin əvəzləşdirilməsi Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsi ilə tənzimlənir. Belə ki, həmin maddənin müddəalarına əsasən, ƏDV tutulan əməliyyatlar üçün malların (işlərin, xidmətlərin) alışı zamanı ödənilmiş ƏDV məbləği əməliyyatın dəyəri alıcının bank və digər ödəniş hesabından həmin malları (işləri, xidmətləri) təqdim edən şəxsin bank və digər ödəniş hesabına, ƏDV məbləği ƏDV-nin depozit hesabına ödənildikdə əvəzləşdirilir. Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 175.1.1-ci maddəsinə əsasən, hesabat dövrü ərzində həyata keçirilmiş sayılan mal göndərilməsini, iş görülməsini, yaxud xidmət göstərilməsini nəzərdə tutan əməliyyatlar üzrə alınmış elektron qaimə-faktura üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) dəyərinin və ona mütənasib ƏDV məbləğinin tam ödənildiyi vaxt əvəzləşdirilən ƏDV-nin vaxtı hesab olunur.
Buna əsasən, müvafiq hesabat dövrü ərzində alınmış elektron qaimə-fakturalar üzrə malların (işlərin, xidmətlərin) dəyəri və ona mütənasib ƏDV məbləği Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsinin tələblərinə uyğun qaydada ödənildiyi halda, həmin ƏDV məbləği müvafiq hesabat dövründə əvəzləşdirilə bilər.
Əlavə olaraq, sorğuda qeyd olunan əməliyyatlar üzrə vergi öhdəliyinin dəqiq müəyyən edilməsi baxımından işin faktiki halları açıqlanmaqla təsdiqedici sənədlər əsasında qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 175-ci maddəsi

The company providing services to us issued VAT-inclusive electronic invoices amounting to 5,900 AZN on March 5 and 11,800 AZN on March 20. Due to a technical error, the entire amount indicated in the first invoice was transferred to the customer’s deposit account as VAT. As a result, an overpayment occurred in the principal amount, and taking this overpayment into account, the VAT amount for the subsequent invoice dated April 20 was reduced accordingly during payment.
As a result, all obligations related to both the principal amounts and VAT for both electronic invoices were fully fulfilled. The only difference is that the distribution of VAT across the invoices was reflected differently — more VAT was paid for the first invoice and less for the second.
Is it possible to offset the payments made for both electronic invoices in the VAT return for the relevant month? Could this technical discrepancy lead to any tax violations or financial penalties in the future?
The State Tax Service under the Ministry of Economy stated that the offsetting of VAT when determining payments to the state budget is regulated by Article 175 of the Tax Code. According to this article, VAT paid on the purchase of goods (works, services) for taxable transactions is subject to offset if the transaction value is paid from the buyer’s bank or other payment account to the supplier’s account, and the VAT amount is paid to the VAT deposit account.
At the same time, under Article 175.1.1 of the Tax Code, the time of VAT offset is considered to be the moment when the full payment of the value of goods (works, services) and the corresponding VAT amount under the electronic invoice is made for transactions deemed to have been carried out during the reporting period.
Based on this, if during the relevant reporting period the value of goods (works, services) and the corresponding VAT amount under the received electronic invoices are paid in accordance with the requirements of Article 175, the VAT amount may be offset in that reporting period.
Additionally, it is recommended to apply to the tax authority at your place of registration with supporting documents and a detailed explanation of the actual circumstances to accurately determine the tax obligations for the mentioned transactions.
Basis: Article 175 of the Tax Code.