ƏDV məqsədləri üçün qeydiyyat limiti necə müəyyən edilir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 155.1-ci maddəsinə əsasən, sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən və ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi 200.000 manatdan artıq olan şəxslər, o cümlədən Vergi Məcəlləsinin 218.1-ci maddəsi ilə müəyyən edilmiş hüquqdan istifadə etməyən ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər növbəti ayın birinci günündən 10 gün ərzində ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyata dair ərizə verməyə borcludurlar.
Vergi tutulan əməliyyatların həcmi müəyyən edilərkən vergi ödəyicisinin pərakəndə ticarət və vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsi 0,5 əmsal tətbiq edilməklə nəzərə alınır.
Əlavə olaraq bildirilib ki, ƏDV qeydiyyatından keçməli olmayan sahibkarlıq fəaliyyəti göstərən şəxslər də vergi orqanına ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyat haqqında könüllü ərizə verə bilərlər.
Əsas: Vergi Məcəlləsi 155-ci maddəsi
Məcburi ƏDV qeydiyyatı üçün tələb olunan dövriyyə həddi ilə bağlı məlumat verməyinizi xahiş edirəm.

Как определяется порог регистрации для целей НДС?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии со статьёй 155.1 Налогового кодекса, лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность и у которых объём налогооблагаемых операций в любой месяц (месяцы) последовательного 12-месячного периода превышает 200 000 манатов, в том числе лица, занимающиеся деятельностью общественного питания и не использующие право, установленное статьёй 218.1 Налогового кодекса, обязаны подать заявление о регистрации для целей НДС в течение 10 дней с первого дня следующего месяца.
При определении объёма налогооблагаемых операций оборот налогоплательщика по розничной торговле и услугам, оказанным лицам, не состоящим на учёте в налоговом органе, сформированный за счёт безналичных платежей через POS-терминалы, учитывается с применением коэффициента 0,5.
Дополнительно отмечено, что лица, осуществляющие предпринимательскую деятельность, которые не обязаны регистрироваться по НДС, также могут добровольно подать заявление о регистрации для целей НДС в налоговый орган.
Основание: статья 155 Налогового кодекса.
Просим предоставить информацию о пороге оборота, необходимом для обязательной регистрации по НДС.