Xaricdə göstərilən nəqliyyat xidməti ƏDV-yə cəlb olunurmu?
Son zamanlar rezident vergi ödəyiciləri tərəfindən fiziki və hüquqi şəxslərə xaricdə nəqliyyat vasitələri ilə transfer xidmətlərinin göstərilməsi artıb. Yəni rezident sahibkarlar qeyri-rezidentlərlə müqavilələr bağlayaraq hüquqi şəxslərin işçiləri, fiziki şəxsləri, vətəndaşları xaricdə bir məntəqədən digər məntəqəyə daşıyırlar. Buna görə də müəyyən məbləğdə xidmət haqları əldə edirlər. Bəs bu kimi xidmətlərdən əldə edilən gəlirlər ƏDV-yə cəlb olunurmu? Xidməti təqdim edən rezident qarşı tərəfə göndərdiyi elektron qaimə-fakturada xidməti sıfır dərəcə ilə yazmalıdırmı?
Suallara ekspert Altay Cəfərov aydınlıq gətirir.
Suallara cavab tapmaq üçün Vergi Məcəlləsində ƏDV-yə sıfır dərəcə ilə cəlb olunmağı nəzərdə tutan maddələrə baxmalıyıq. Bu məsələlər Məcəllənin 159-cu və 168-ci maddələri ilə tənzimlənir.
Vergi Məcəlləsinin 159.2-ci maddəsinə əsasən, bu fəslin müddəalarına uyğun olaraq vergidən azad edilən malların göndərilməsindən, işlərin görülməsindən və xidmətlərin göstərilməsindən başqa, müstəqil sahibkarlıq fəaliyyəti və ya hüquqi şəxs yaratmadan birgə sahibkarlıq fəaliyyəti çərçivəsində malların göndərilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi, onlar bu Məcəllənin 167-ci və ya 168-ci maddələrinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazisində həyata keçirilirsə, vergi tutulan əməliyyatlar sayılır. Bu Məcəllənin 168-ci maddəsinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda xidmətlər göstərilməsi və ya işlər görülməsi vergi tutulan əməliyyatlara daxil edilmir.
Deməli, Vergi Məcəlləsinin 159-cü maddəsinin tələblərinə görə, xidmətlər o zaman ƏDV-yə cəlb edilən xidmətlər sayılır ki, həmin xidmət Azərbaycan Respublikasında göstərilsin. Əgər xidmət ölkənin hüdudlarından kənarda göstərilibsə, o zaman bu, ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar sayılır.
Amma bir çox əməliyyatlar var ki, onlar Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərilsə də 18% ƏDV məqsədləri üçün vergitutma obyekti sayılır. Yəni qeyri-rezident tərəfindən rezident şəxsə xidmət Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda təqdim edilməsinə baxmayaraq, bu əməliyyat ƏDV-yə cəlb edilən əməliyyat sayılır.
Bu məsələ də Vergi Məcəlləsinin 168.1.5.-ci maddəsi ilə tənzimlənilir. Əgər həmin maddədə transfer xidmətləri qeyd edilmişdirsə, onda bu xidmətlər Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərilməsinə baxmayaraq, 18% ƏDV-yə cəlb edilmiş sayılacaq. Məcəllənin 168.1.5.-ci maddəsinə baxdıqda aydın olur ki, həmin siyahıda da transfer xidməti yoxdur.
Odur ki, rezident və ya qeyri-rezidentə göstərməsindən asılı olmayaraq, transfer xidmətləri Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərdiyinə, həmçinin 168.1.5.-ci maddəsində olan siyahıda olmadığına görə, bu xidmət ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar sayılır.
Rezidentlər tərəfindən xaricdə transfer xidmətlər təqdim edildikdə təqdim olunan elektron qaimə-fakturada da xidmət “ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar” sütununda yazılacaq. Eyni zamanda, ƏDV bəyannaməsinin 328-ci sətrində qeyd olunacaq.

Оказываются ли транспортные услуги за рубежом объектом обложения НДС?
В последнее время участились случаи оказания резидентами услуг по трансферу за рубежом физическим и юридическим лицам с использованием транспортных средств. То есть резидентные предприниматели, заключая договоры с нерезидентами, перевозят сотрудников юридических лиц, физических лиц и граждан за пределами страны из одного пункта в другой. За это они получают определённую плату за услуги. Возникает вопрос: облагаются ли такие доходы НДС? Должен ли резидент, оказывающий услугу, указывать в электронной счёт-фактуре нулевую ставку НДС?
На вопросы отвечает эксперт Алтай Джафаров.
Для получения ответов необходимо обратиться к статьям Налогового кодекса, предусматривающим применение нулевой ставки НДС. Эти вопросы регулируются статьями 159 и 168 Кодекса.
Согласно статье 159.2 Налогового кодекса, за исключением операций, освобождённых от налога, поставка товаров, выполнение работ и оказание услуг в рамках самостоятельной предпринимательской деятельности или совместной деятельности без образования юридического лица считаются налогооблагаемыми операциями, если они осуществляются на территории Азербайджанской Республики в соответствии со статьями 167 или 168. В соответствии со статьёй 168, оказание услуг или выполнение работ за пределами территории Азербайджанской Республики не относится к налогооблагаемым операциям.
Следовательно, согласно требованиям статьи 159, услуги подлежат обложению НДС только в том случае, если они оказываются на территории Азербайджанской Республики. Если же услуги оказываются за пределами страны, такие операции не облагаются НДС.
Однако существуют операции, которые, несмотря на оказание за пределами страны, считаются объектом налогообложения НДС по ставке 18%. Например, услуги, оказываемые нерезидентом резиденту, могут облагаться НДС, даже если они предоставлены за пределами страны.
Этот вопрос регулируется статьёй 168.1.5 Налогового кодекса. Если бы трансферные услуги были включены в перечень данной статьи, они подлежали бы обложению НДС по ставке 18%, даже при оказании за рубежом. Однако анализ статьи показывает, что трансферные услуги в этот перечень не входят.
Таким образом, независимо от того, оказываются ли услуги резиденту или нерезиденту, трансферные услуги, предоставляемые за пределами Азербайджанской Республики и не включённые в перечень статьи 168.1.5, считаются операциями, не облагаемыми НДС.
При оказании резидентами трансферных услуг за рубежом в электронной счёт-фактуре такие услуги должны отражаться в графе «операции, не облагаемые НДС». Также они указываются в строке 328 декларации по НДС.