Xaricdə göstərilən nəqliyyat xidməti ƏDV-yə cəlb olunurmu?
Son zamanlar rezident vergi ödəyiciləri tərəfindən fiziki və hüquqi şəxslərə xaricdə nəqliyyat vasitələri ilə transfer xidmətlərinin göstərilməsi artıb. Yəni rezident sahibkarlar qeyri-rezidentlərlə müqavilələr bağlayaraq hüquqi şəxslərin işçiləri, fiziki şəxsləri, vətəndaşları xaricdə bir məntəqədən digər məntəqəyə daşıyırlar. Buna görə də müəyyən məbləğdə xidmət haqları əldə edirlər. Bəs bu kimi xidmətlərdən əldə edilən gəlirlər ƏDV-yə cəlb olunurmu? Xidməti təqdim edən rezident qarşı tərəfə göndərdiyi elektron qaimə-fakturada xidməti sıfır dərəcə ilə yazmalıdırmı?
Suallara ekspert Altay Cəfərov aydınlıq gətirir.
Suallara cavab tapmaq üçün Vergi Məcəlləsində ƏDV-yə sıfır dərəcə ilə cəlb olunmağı nəzərdə tutan maddələrə baxmalıyıq. Bu məsələlər Məcəllənin 159-cu və 168-ci maddələri ilə tənzimlənir.
Vergi Məcəlləsinin 159.2-ci maddəsinə əsasən, bu fəslin müddəalarına uyğun olaraq vergidən azad edilən malların göndərilməsindən, işlərin görülməsindən və xidmətlərin göstərilməsindən başqa, müstəqil sahibkarlıq fəaliyyəti və ya hüquqi şəxs yaratmadan birgə sahibkarlıq fəaliyyəti çərçivəsində malların göndərilməsi, işlərin görülməsi və xidmətlərin göstərilməsi, onlar bu Məcəllənin 167-ci və ya 168-ci maddələrinə uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının ərazisində həyata keçirilirsə, vergi tutulan əməliyyatlar sayılır. Bu Məcəllənin 168-ci maddəsinə uyğun olaraq, Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda xidmətlər göstərilməsi və ya işlər görülməsi vergi tutulan əməliyyatlara daxil edilmir.
Deməli, Vergi Məcəlləsinin 159-cü maddəsinin tələblərinə görə, xidmətlər o zaman ƏDV-yə cəlb edilən xidmətlər sayılır ki, həmin xidmət Azərbaycan Respublikasında göstərilsin. Əgər xidmət ölkənin hüdudlarından kənarda göstərilibsə, o zaman bu, ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar sayılır.
Amma bir çox əməliyyatlar var ki, onlar Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərilsə də 18% ƏDV məqsədləri üçün vergitutma obyekti sayılır. Yəni qeyri-rezident tərəfindən rezident şəxsə xidmət Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda təqdim edilməsinə baxmayaraq, bu əməliyyat ƏDV-yə cəlb edilən əməliyyat sayılır.
Bu məsələ də Vergi Məcəlləsinin 168.1.5.-ci maddəsi ilə tənzimlənilir. Əgər həmin maddədə transfer xidmətləri qeyd edilmişdirsə, onda bu xidmətlər Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərilməsinə baxmayaraq, 18% ƏDV-yə cəlb edilmiş sayılacaq. Məcəllənin 168.1.5.-ci maddəsinə baxdıqda aydın olur ki, həmin siyahıda da transfer xidməti yoxdur.
Odur ki, rezident və ya qeyri-rezidentə göstərməsindən asılı olmayaraq, transfer xidmətləri Azərbaycan Respublikasının hüdudlarından kənarda göstərdiyinə, həmçinin 168.1.5.-ci maddəsində olan siyahıda olmadığına görə, bu xidmət ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar sayılır.
Rezidentlər tərəfindən xaricdə transfer xidmətlər təqdim edildikdə təqdim olunan elektron qaimə-fakturada da xidmət “ƏDV-yə cəlb edilməyən əməliyyatlar” sütununda yazılacaq. Eyni zamanda, ƏDV bəyannaməsinin 328-ci sətrində qeyd olunacaq.

Is transportation service provided abroad subject to VAT?
Recently, there has been an increase in transportation (transfer) services provided abroad by resident taxpayers to individuals and legal entities using vehicles. In other words, resident entrepreneurs enter into contracts with non-residents and transport employees of legal entities, individuals, and citizens from one location to another outside the country. They receive service fees for these activities. The question arises: are such incomes subject to VAT? Should the resident service provider indicate a zero VAT rate in the issued electronic invoice?
The questions are clarified by expert Altay Jafarov.
To find answers, we should refer to the provisions of the Tax Code that regulate the application of the zero VAT rate. These issues are governed by Articles 159 and 168 of the Code.
According to Article 159.2 of the Tax Code, except for operations exempt from tax, the supply of goods, performance of works, and provision of services within independent entrepreneurial activity or joint activity without establishing a legal entity are considered taxable transactions if they are carried out within the territory of the Republic of Azerbaijan in accordance with Articles 167 or 168. According to Article 168, services performed or works carried out outside the territory of Azerbaijan are not considered taxable transactions.
Therefore, under Article 159, services are subject to VAT only if they are provided within Azerbaijan. If the service is provided outside the country, it is considered a non-taxable transaction for VAT purposes.
However, there are certain operations that are considered subject to 18% VAT even if they are performed outside the country. For example, services provided by a non-resident to a resident may still be subject to VAT.
This issue is regulated by Article 168.1.5 of the Tax Code. If transfer services were included in this article, they would be subject to 18% VAT even if provided abroad. However, a review of the article shows that transfer services are not included in this list.
Therefore, regardless of whether the service is provided to a resident or non-resident, transfer services performed outside the territory of Azerbaijan and not included in Article 168.1.5 are considered non-taxable for VAT purposes.
When residents provide transfer services abroad, the issued electronic invoice should indicate the service under “non-VAT taxable transactions.” At the same time, it should be reflected in line 328 of the VAT return.