Himayəsində 3 nəfər olan şəxslər üçün vergi güzəşti qaydaları
Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq himayəsində azı üç nəfər, o cümlədən gündüz təhsil alan 23 yaşınadək şagirdlər və tələbələr olan ər və ya arvaddan birinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 50 manat məbləğində azaldılır. Əgər hər iki valideyn işləyirsə, bu güzəşt valideynlərin hər ikisinə deyil, yalnız birinə şamil edilir.
Bildiririk ki, təqaüd, pensiya və işsizlikdən sığorta ödənişi alan şəxslər (uşaqlardan başqa), qanuna əsasən tam dövlət təminatında olan şəxslər himayədə olanlara aid edilmirlər.
Qeyd olunanlara əsasən, fiziki şəxsin əsas iş yerində (əmək kitabçasının olduğu iş yerində) muzdlu işlə əlaqədar əldə etdiyi gəliri himayəsində 3 nəfər olması ilə əlaqədar müvafiq təsdiqedici sənədlər təqdim edildiyi halda 50 manat məbləğində azaldılır. Bu sənədlərə Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 4 yanvar tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əmək haqqından tutulan vergi hesablanarkən fiziki şəxslərin vergi güzəştləri hüququnun müəyyənləşdirilməsi üçün sənədlərin Siyahısı”nın 1.15-ci bəndinə əsasən ər və arvaddan birinin güzəştdən istifadə edib-etməməsi barədə onların əsas iş yerindən işəgötürənin arayışı və Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin təsdiq etdiyi formada yerli icra hakimiyyəti və ya bələdiyyə tərəfindən verilmiş arayışlar daxildir.
Bildiririk ki, analıq məzuniyyəti dövründə alınan müavinət bu güzəştdən istifadə etmək üçün maneə yaratmır. Bu halda iki azyaşlı uşaq və həyat yoldaşı daxil olmaqla, himayənizdə olan şəxslərin sayı 3-ə çatdığı üçün sözügedən güzəşt hüququnuz yaranır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsi və Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2001-ci il 4 yanvar tarixli 4 nömrəli Qərarı ilə təsdiq edilmiş “Əmək haqqından tutulan vergi hesablanarkən fiziki şəxslərin vergi güzəştləri hüququnun müəyyənləşdirilməsi üçün sənədlərin Siyahısı”.

Tax relief rules for individuals with 3 dependents
According to Article 102.5 of the Tax Code, regardless of the degree of kinship, the monthly taxable income of one of the spouses who has at least three dependents (including pupils and full-time students under the age of 23) is reduced by 50 AZN. If both parents are employed, this relief applies to only one of them, not both.
It should be noted that individuals receiving scholarships, pensions, or unemployment insurance benefits (except for children), as well as those fully supported by the state under the law, are not considered dependents.
Based on the above, the income earned by an individual from employment at their main workplace (where their employment record is kept) is reduced by 50 AZN if they have 3 dependents, provided that the relevant supporting documents are submitted. These documents include a certificate from the employer at the main workplace confirming whether one of the spouses benefits from this relief, and certificates issued by local executive authorities or municipalities in the form approved by the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, in accordance with clause 1.15 of the “List of documents required to determine the right of individuals to tax relief when calculating income tax withheld from wages,” approved by the Resolution No. 4 of the Cabinet of Ministers dated January 4, 2001.
We also inform you that the allowance received during maternity leave does not prevent the use of this tax relief. In this case, since the number of dependents, including two minor children and a spouse, reaches three, the right to benefit from this tax relief arises.
Basis: Article 102 of the Tax Code and the relevant list of documents approved by Resolution No. 4 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan dated January 4, 2001.