Yaşayış sahələrinin kirayəsindən əldə olunan gəlirlərin vergiyə cəlb edilməsi qaydası
Vergi Məcəlləsinin 124.1-ci maddəsinə əsasən fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə yerləşən yerləşmə vasitələri istisna olmaqla) fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlərdən ödəmə mənbəyində 10 faiz dərəcə ilə vergi tutulur. Nəzərdə tutulan ödəmələri həyata keçirən vergi orqanında uçotda olan fiziki şəxslər ödəmə mənbəyində vergini tutmağa borcludurlar. Kirayə haqqından ödəmə mənbəyində vergi tutmalı olan şəxs gəlirin ödənildiyi rübdən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq vergini büdcəyə köçürməli və ödəmə mənbəyində vergi bəyannaməsini vergi orqanına təqdim etməlidir.
Kirayə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə kirayəyə verən fiziki şəxs özü və ya onun təyin etdiyi vergi agenti vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 10 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalı, hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə hesablanmış gəlir vergisini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Sorğunuza cavab olaraq bildiririk ki, daşınmaz əmlakın kirayəsindən əldə olunan gəlir üzrə vergi öhdəliyi tərəflər arasında bağlanmış müqavilədə müəyyən edilmiş kirayə haqqı məbləğinə tətbiq edilir. Əgər müqavilədə kirayə haqqı 600 manat qeyd olunubsa, vergi birbaşa 600 manat üzərindən hesablanacaq.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 124, 150.1.6-cı maddələri.

Taxation rules for income derived from renting out residential properties
According to Article 124.1 of the Tax Code, income derived from renting out residential premises owned by individuals (except for hotels and accommodation facilities located in hotel-type establishments) is subject to withholding tax at a rate of 10 percent at the source of payment. Individuals registered with the tax authorities who make such payments are obliged to withhold this tax at the source. The person responsible for withholding tax from the rental payment must transfer the tax to the state budget no later than the 20th day of the month following the quarter in which the income was paid and submit the relevant withholding tax return to the tax authority.
If the person paying the rent is not registered as a taxpayer, the individual renting out the property or their appointed tax agent must register with the tax authority (obtain a TIN) and calculate a 10 percent tax on the income earned from this activity. No later than March 31 of the year following the reporting year, a personal income tax return must be submitted to the tax authority, and the calculated tax must be paid to the state budget.
In response to your inquiry, we inform you that the tax liability on income derived from renting out real estate is applied to the rental amount specified in the agreement between the parties. If the rental amount stated in the contract is 600 manats, the tax is calculated directly on that amount.
Basis: Articles 124 and 150.1.6 of the Tax Code.