Yaşayış sahələrinin kirayəsindən əldə olunan gəlirlərin vergiyə cəlb edilməsi qaydası
Vergi Məcəlləsinin 124.1-ci maddəsinə əsasən fiziki şəxslərə məxsus yaşayış sahələrinin (mehmanxanalar və mehmanxana tipli obyektlərdə yerləşən yerləşmə vasitələri istisna olmaqla) fiziki şəxslərə kirayəyə verilməsindən əldə olunan gəlirlərdən ödəmə mənbəyində 10 faiz dərəcə ilə vergi tutulur. Nəzərdə tutulan ödəmələri həyata keçirən vergi orqanında uçotda olan fiziki şəxslər ödəmə mənbəyində vergini tutmağa borcludurlar. Kirayə haqqından ödəmə mənbəyində vergi tutmalı olan şəxs gəlirin ödənildiyi rübdən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq vergini büdcəyə köçürməli və ödəmə mənbəyində vergi bəyannaməsini vergi orqanına təqdim etməlidir.
Kirayə haqqını ödəyən şəxs vergi ödəyicisi kimi uçotda olmadıqda isə kirayəyə verən fiziki şəxs özü və ya onun təyin etdiyi vergi agenti vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçota alınmalı (VÖEN almalı) və bu fəaliyyətdən əldə etdiyi gəlirdən 10 faiz dərəcə ilə vergini hesablamalı, hesabat ilindən sonrakı ilin mart ayının 31-dən gec olmayaraq “Gəlir vergisinin bəyannaməsi”ni vergi orqanına təqdim etməklə həmin müddətdə hesablanmış gəlir vergisini dövlət büdcəsinə ödəməlidir.
Sorğunuza cavab olaraq bildiririk ki, daşınmaz əmlakın kirayəsindən əldə olunan gəlir üzrə vergi öhdəliyi tərəflər arasında bağlanmış müqavilədə müəyyən edilmiş kirayə haqqı məbləğinə tətbiq edilir. Əgər müqavilədə kirayə haqqı 600 manat qeyd olunubsa, vergi birbaşa 600 manat üzərindən hesablanacaq.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 124, 150.1.6-cı maddələri.

Порядок налогообложения доходов, полученных от сдачи жилых помещений в аренду
Согласно статье 124.1 Налогового кодекса, с доходов, полученных от сдачи в аренду жилых помещений, принадлежащих физическим лицам (за исключением гостиниц и средств размещения в гостиничного типа объектах), удерживается налог у источника выплаты по ставке 10 процентов. Физические лица, состоящие на учете в налоговом органе и осуществляющие указанные выплаты, обязаны удерживать налог у источника выплаты. Лицо, обязанное удерживать налог с арендной платы, должно перечислить удержанный налог в бюджет не позднее 20-го числа месяца, следующего за кварталом выплаты дохода, а также представить в налоговый орган декларацию по налогу у источника выплаты.
В случае если лицо, выплачивающее арендную плату, не состоит на учете в качестве налогоплательщика, физическое лицо, сдающее имущество в аренду, либо назначенный им налоговый агент должны зарегистрироваться в налоговом органе (получить ИНН) и исчислять налог по ставке 10 процентов с полученного дохода. Не позднее 31 марта года, следующего за отчетным, необходимо представить в налоговый орган декларацию по налогу на доходы и уплатить исчисленный налог в государственный бюджет.
В ответ на ваш запрос сообщаем, что налоговое обязательство по доходам от сдачи недвижимого имущества в аренду применяется к сумме арендной платы, указанной в договоре между сторонами. Если в договоре указана арендная плата в размере 600 манатов, налог рассчитывается непосредственно с этой суммы.
Основание: статьи 124, 150.1.6 Налогового кодекса.