Azərbaycanda yeni rüsum müəyyənləşir – MƏBLƏĞ 550 MANAT
Maliyyə icarəsi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslərin reyestrə daxil edilməsi üçün rüsum müəyyənləşəcək.
Bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunan “Dövlət rüsumu haqqında” Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, maliyyə icarəsi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslərin maliyyə icarəsi verənlərin reyestrinə daxil edilməsi üçün dövlət rüsumu 550 manat olacaq.
Bu Qanun dərc olunduğu gündən 6 ay sonra qüvvəyə minəcək.
Qeyd edək ki, “Maliyyə icarəsi haqqında” Qanunda milli qanunvericilikdə istifadə olunan “lizinq” termini (anlayışı) “maliyyə icarəsi” termini (anlayışı) ilə əvəz ediləcək (adlandırılacaq).
Belə ki, maliyyə icarəsi maliyyə icarəsi verən tərəfindən maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsi alanın sahibliyinə və istifadəsinə verilməsini nəzərdə tutan və aşağıdakı meyarlardan bir və ya bir neçəsinə cavab verən icarə hesab ediləcək:
- maliyyə icarəsi müqaviləsində maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsi alanın mülkiyyətinə verilməsi, yaxud maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi alanın maliyyə icarəsi obyektini müəyyən edilmiş və ya əvvəlcədən güman edilən qiymətə almaq hüququ müəyyən edilib;
- maliyyə icarəsi müddəti maliyyə icarəsi obyektinin istismar müddətinin 75 faizindən artıqdır;
- maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi obyektinin qalıq dəyəri maliyyə icarəsinin əvvəlinə onun bazar qiymətinin 20 faizindən azdır;
- maliyyə icarəsi müddəti ərzində ödəniləcək maliyyə icarəsi ödənişlərinin məbləği maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsinin əvvəlinə olan bazar qiymətinin azı 90 faizinə bərabər və ya ondan artıqdır;
Geriyə maliyyə icarəsi maliyyə icarəsi müqaviləsinə görə maliyyə icarəsi obyektinin satıcısı qismində maliyyə icarəsi alanın özünün olduğu və maliyyə icarəsi müqaviləsinin müddəti bitdikdən sonra maliyyə icarəsi alanın maliyyə icarəsi obyekti üzərində mülkiyyət hüququnu əldə etmək öhdəliyini şərtləndirən maliyyə icarəsi hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi fəaliyyəti maliyyə icarəsi verənin öz vəsaiti və (və ya) cəlb edilmiş vəsait hesabına maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsinə verilməsi ilə bağlı sahibkarlıq fəaliyyəti hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi alan (icarəçi) maliyyə icarəsi müqaviləsinə əsasən maliyyə icarəsi ödənişləri müqabilində, müəyyən müddətə və müvafiq şərtlərlə maliyyə icarəsi obyektini sahibliyə və istifadəyə qəbul edən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi verən (icarəyə verən) maliyyə icarəsi müqaviləsinin şərtlərinə əsasən satıcıdan əldə etdiyi maliyyə icarəsi obyektini maliyyə icarəsi ödənişləri müqabilində icarəçinin sahibliyinə və istifadəsinə verən kommersiya hüquqi şəxsi və ya xarici kommersiya hüquqi şəxsinin yerli filialı hesab ediləcək.

A new fee is being established in Azerbaijan – AMOUNT 550 MANATS
A state fee will be established for the inclusion of persons wishing to engage in financial leasing activities in the register.
This is reflected in the draft law on amendments to the Law “On State Duty,” which was discussed at today’s meeting of the Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee of the Milli Majlis.
According to the draft law, the state fee for inclusion in the register of lessors for those wishing to engage in financial leasing activities will be 550 manats.
This Law will enter into force 6 months after the date of its publication.
It should be noted that in the Law “On Financial Leasing,” the term “leasing” used in national legislation will be replaced with the term “financial leasing.”
Thus, financial leasing will be considered a lease whereby the lessor transfers the leasing object to the lessee for possession and use and meets one or more of the following criteria:
- the agreement provides for the transfer of ownership of the asset to the lessee at the end of the term or grants the lessee the right to purchase the asset at a predetermined or estimated price;
- the lease term exceeds 75% of the useful life of the asset;
- the residual value of the asset at the end of the lease term is less than 20% of its market value at the beginning of the lease;
- the total lease payments during the term amount to at least 90% of the asset’s market value at the beginning of the lease.
Sale and leaseback is a type of financial leasing where the lessee is also the seller of the asset and obtains ownership rights at the end of the contract.
Financial leasing activity is an entrepreneurial activity related to leasing assets using the lessor’s own or borrowed funds.
Lessee is a legal entity or an individual entrepreneur who, under the agreement, receives the asset for possession and use for a specified period and under certain conditions in exchange for lease payments.
Lessor is a commercial legal entity or a local branch of a foreign commercial legal entity that acquires the asset from the seller and transfers it to the lessee for possession and use in exchange for lease payments.