Azərbaycanda yeni rüsum müəyyənləşir – MƏBLƏĞ 550 MANAT
Maliyyə icarəsi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslərin reyestrə daxil edilməsi üçün rüsum müəyyənləşəcək.
Bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bugünkü iclasında müzakirə olunan “Dövlət rüsumu haqqında” Qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Qanun layihəsinə əsasən, maliyyə icarəsi fəaliyyəti ilə məşğul olmaq istəyən şəxslərin maliyyə icarəsi verənlərin reyestrinə daxil edilməsi üçün dövlət rüsumu 550 manat olacaq.
Bu Qanun dərc olunduğu gündən 6 ay sonra qüvvəyə minəcək.
Qeyd edək ki, “Maliyyə icarəsi haqqında” Qanunda milli qanunvericilikdə istifadə olunan “lizinq” termini (anlayışı) “maliyyə icarəsi” termini (anlayışı) ilə əvəz ediləcək (adlandırılacaq).
Belə ki, maliyyə icarəsi maliyyə icarəsi verən tərəfindən maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsi alanın sahibliyinə və istifadəsinə verilməsini nəzərdə tutan və aşağıdakı meyarlardan bir və ya bir neçəsinə cavab verən icarə hesab ediləcək:
- maliyyə icarəsi müqaviləsində maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsi alanın mülkiyyətinə verilməsi, yaxud maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi alanın maliyyə icarəsi obyektini müəyyən edilmiş və ya əvvəlcədən güman edilən qiymətə almaq hüququ müəyyən edilib;
- maliyyə icarəsi müddəti maliyyə icarəsi obyektinin istismar müddətinin 75 faizindən artıqdır;
- maliyyə icarəsi müddəti qurtardıqdan sonra maliyyə icarəsi obyektinin qalıq dəyəri maliyyə icarəsinin əvvəlinə onun bazar qiymətinin 20 faizindən azdır;
- maliyyə icarəsi müddəti ərzində ödəniləcək maliyyə icarəsi ödənişlərinin məbləği maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsinin əvvəlinə olan bazar qiymətinin azı 90 faizinə bərabər və ya ondan artıqdır;
Geriyə maliyyə icarəsi maliyyə icarəsi müqaviləsinə görə maliyyə icarəsi obyektinin satıcısı qismində maliyyə icarəsi alanın özünün olduğu və maliyyə icarəsi müqaviləsinin müddəti bitdikdən sonra maliyyə icarəsi alanın maliyyə icarəsi obyekti üzərində mülkiyyət hüququnu əldə etmək öhdəliyini şərtləndirən maliyyə icarəsi hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi fəaliyyəti maliyyə icarəsi verənin öz vəsaiti və (və ya) cəlb edilmiş vəsait hesabına maliyyə icarəsi obyektinin maliyyə icarəsinə verilməsi ilə bağlı sahibkarlıq fəaliyyəti hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi alan (icarəçi) maliyyə icarəsi müqaviləsinə əsasən maliyyə icarəsi ödənişləri müqabilində, müəyyən müddətə və müvafiq şərtlərlə maliyyə icarəsi obyektini sahibliyə və istifadəyə qəbul edən hüquqi şəxs və ya hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxs hesab ediləcək.
Maliyyə icarəsi verən (icarəyə verən) maliyyə icarəsi müqaviləsinin şərtlərinə əsasən satıcıdan əldə etdiyi maliyyə icarəsi obyektini maliyyə icarəsi ödənişləri müqabilində icarəçinin sahibliyinə və istifadəsinə verən kommersiya hüquqi şəxsi və ya xarici kommersiya hüquqi şəxsinin yerli filialı hesab ediləcək.

В Азербайджане устанавливается новый сбор – СУММА 550 МАНАТ
Для включения в реестр лиц, желающих заниматься деятельностью по финансовой аренде, будет установлен государственный сбор.
Это отражено в законопроекте о внесении изменений в Закон «О государственной пошлине», который был обсуждён на сегодняшнем заседании Комитета по экономической политике, промышленности и предпринимательству Милли Меджлиса.
Согласно законопроекту, государственная пошлина за включение в реестр лизингодателей для лиц, желающих заниматься деятельностью по финансовой аренде, составит 550 манатов.
Настоящий Закон вступит в силу через 6 месяцев со дня его опубликования.
Отметим, что в Законе «О финансовой аренде» термин «лизинг», используемый в национальном законодательстве, будет заменён термином «финансовая аренда».
Так, финансовой арендой будет считаться аренда, предусматривающая передачу объекта финансовой аренды арендодателем во владение и пользование арендатору и соответствующая одному или нескольким из следующих критериев:
- в договоре предусмотрена передача объекта финансовой аренды в собственность арендатора по окончании срока аренды либо право арендатора приобрести объект по установленной или предполагаемой цене;
- срок аренды превышает 75% срока службы объекта;
- остаточная стоимость объекта после окончания срока аренды составляет менее 20% его рыночной стоимости на начало аренды;
- сумма арендных платежей за весь срок аренды составляет не менее 90% рыночной стоимости объекта на начало аренды.
Обратная финансовая аренда — это форма аренды, при которой арендатор сам выступает продавцом объекта аренды и по окончании договора приобретает право собственности на этот объект.
Деятельность по финансовой аренде — это предпринимательская деятельность по предоставлению объекта финансовой аренды за счёт собственных и (или) привлечённых средств.
Арендатор — юридическое лицо или физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без образования юридического лица, которое на основании договора принимает объект финансовой аренды во владение и пользование на определённый срок и на соответствующих условиях за арендные платежи.
Арендодатель — коммерческое юридическое лицо или местный филиал иностранного коммерческого юридического лица, которое приобретает объект финансовой аренды у продавца и передаёт его арендатору во владение и пользование за арендные платежи.