VÖEN-i necə dayandırmaq olar?
Taksi fəaliyyəti üçün VÖEN açdırmışdım, ancaq avtomobilin istehsal tarixi bu fəaliyyəti həyata keçirməyə imkan verməyidi üçün işə başlaya bilmədim. Bu səbəbdən, VÖEN-i dondurmaq istəyirəm. Bunun üçün nə etməliyəm?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fəaliyyətini müvəqqəti dayandırmaq istəyən vergi ödəyicisi “Vergi ödəyicisinin, onun filialının, nümayəndəliyinin və ya digər təsərrüfat subyektinin (obyektinin) fəaliyyətinin və digər vergi tutulan əməliyyatlarının dayandırılması haqqında arayış”ı təqdim etməlidir. Arayışda sahibkarlıq fəaliyyətinin və ya digər vergi tutulan əməliyyatların dayandırılmasının müddəti göstərilməlidir. Qeyd olunan müddət bitdikdə, fəaliyyətin dayandırılması barədə yenidən müraciət edilmədikdə isə fəaliyyətinin dayandırılması haqda müraciətdə göstərilən son tarixdən sonrakı gündən etibarən vergi ödəyicisinin fəaliyyəti aktivləşir və müvafiq bəyannamələrin vergi orqanına təqdim olunması üzrə öhdəlik yaranır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, vergi ödəyicisi Azərbaycan Respublikasında fəaliyyətini dayandırdıqda, habelə vergi ödəyicisi olan fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildikdə 30 gün müddətində vergi orqanlarına bəyannamə verməlidir. Bu maddənin məqsədləri üçün hesabat dövrü vergi ilinin əvvəlindən vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı və ya fiziki şəxsin fəaliyyətinə xitam verildiyi günə qədər olan dövrü əhatə edir.
Fiziki (hüquqi) şəxslərin fəaliyyətinin onlayn dayandırılması ilə əlaqədar yerinə yetirilməli olan prosedurlarla bağlı ətraflı məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə daxil ola bilərsiniz:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
Fiziki şəxslərin fəaliyyətinin onlayn dayandırılması videotəlimatı: https://www.youtube.com/watch?v=fo9rBr6-4V8&feature=youtu.be

I had obtained a Tax Identification Number (TIN) for taxi activity, but I could not start working because the vehicle’s manufacturing year does not allow me to carry out this activity. Therefore, I would like to suspend my TIN. What should I do?
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that a taxpayer wishing to temporarily suspend their activity must submit a “Certificate on the suspension of the taxpayer’s activity, as well as the activity of its branch, representative office, or other business entity (object), and other taxable operations.” The certificate must indicate the period of suspension of entrepreneurial activity or other taxable operations. After the specified period expires, if no new application is submitted to extend the suspension, the taxpayer’s activity becomes active again from the day following the final date indicated in the application, and the obligation to submit relevant tax returns arises.
In response to the inquiry, it was also stated that when a taxpayer ceases activity in the Republic of Azerbaijan, or when the activity of an individual taxpayer is terminated, a tax declaration must be submitted to the tax authorities within 30 days. For the purposes of this provision, the reporting period covers the time from the beginning of the tax year until the day the taxpayer ceases activity or the individual’s activity is terminated.
To obtain detailed information about the procedures for online suspension of activities of individuals (legal entities), you can visit the following link:
https://www.taxes.gov.az/az/page/elektron-xidmetler
Video tutorial on online suspension of activities of individuals: https://www.youtube.com/watch?v=fo9rBr6-4V8&feature=youtu.be