Azərbaycana idxal edilən Aİ-92 markalı benzin üçün yeni aksiz dərəcəsi müəyyənləşib
“Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gətirilən aksizli malların aksiz dərəcələri”ndə dəyişiklik edilib. Nazirlər Kabineti bu barədə qərar verib.
Qərara əsasən, mühərrik benzinləri, aviasiya benzinləri istisna olmaqla, tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox olmayan, 95-dən az oktan ədədi ilə 1 ton üçün 200 manat (2026- cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat), mühərrik benzinləri, aviasiya benzinləri istisna olmaqla, tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox, 95-dən az oktan ədədi ilə 1 ton üçün 200 manat (2026- cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat), digər qazoyllar, o cümlədən dizel yanacağı 1 ton üçün 80 manat (2026-cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat) aksiz dərəcəsi müəyyənləşib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin 2026-cı il 1 may – 2027-ci il 31 mart tarixlərində idxal etdiyi Aİ-92 benzini və dizel yanacağı üçün müvafiq olaraq 205 min ton və 201 min ton yuxarı hədd müəyyən edilib.

Amendments have been made to the “Excise tax rates on excisable goods imported into the territory of the Republic of Azerbaijan.” The Cabinet of Ministers has adopted a decision in this regard.
According to the decision, excluding motor and aviation gasoline, gasoline with an octane number below 95 and a lead content not exceeding 0.013 g/l is subject to an excise rate of 200 manats per ton (from May 1, 2026 to March 31, 2027 – 1.0 manat).
Gasoline with an octane number below 95 and a lead content exceeding 0.013 g/l (excluding motor and aviation gasoline) is also subject to an excise rate of 200 manats per ton (1.0 manat during the specified period).
For other gas oils, including diesel fuel, the excise rate is set at 80 manats per ton (from May 1, 2026 to March 31, 2027 – 1.0 manat).
Additionally, upper limits have been established for imports by the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan for the period from May 1, 2026 to March 31, 2027: 205 thousand tons for Aİ-92 gasoline and 201 thousand tons for diesel fuel.