Azərbaycana idxal edilən Aİ-92 markalı benzin üçün yeni aksiz dərəcəsi müəyyənləşib
“Azərbaycan Respublikasının ərazisinə gətirilən aksizli malların aksiz dərəcələri”ndə dəyişiklik edilib. Nazirlər Kabineti bu barədə qərar verib.
Qərara əsasən, mühərrik benzinləri, aviasiya benzinləri istisna olmaqla, tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox olmayan, 95-dən az oktan ədədi ilə 1 ton üçün 200 manat (2026- cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat), mühərrik benzinləri, aviasiya benzinləri istisna olmaqla, tərkibində qurğuşunun miqdarı 0,013 q/l-dən çox, 95-dən az oktan ədədi ilə 1 ton üçün 200 manat (2026- cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat), digər qazoyllar, o cümlədən dizel yanacağı 1 ton üçün 80 manat (2026-cı il 1 may tarixindən 2027-ci il 31 mart tarixinədək – 1,0 manat) aksiz dərəcəsi müəyyənləşib.
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin 2026-cı il 1 may – 2027-ci il 31 mart tarixlərində idxal etdiyi Aİ-92 benzini və dizel yanacağı üçün müvafiq olaraq 205 min ton və 201 min ton yuxarı hədd müəyyən edilib.

Внесены изменения в «Ставки акцизов на подакцизные товары, ввозимые на территорию Азербайджанской Республики». Соответствующее решение принял Кабинет Министров.
Согласно решению, за исключением моторных и авиационных бензинов, для бензинов с октановым числом менее 95 и содержанием свинца не более 0,013 г/л установлена ставка акциза в размере 200 манатов за 1 тонну (с 1 мая 2026 года по 31 марта 2027 года – 1,0 манат).
Для бензинов с октановым числом менее 95 и содержанием свинца более 0,013 г/л (за исключением моторных и авиационных бензинов) также установлена ставка 200 манатов за 1 тонну (в указанный период – 1,0 манат).
Для прочих газойлей, включая дизельное топливо, ставка составляет 80 манатов за 1 тонну (с 1 мая 2026 года по 31 марта 2027 года – 1,0 манат).
Также установлены верхние пределы импорта, осуществляемого Государственной нефтяной компанией Азербайджанской Республики, на период с 1 мая 2026 года по 31 марта 2027 года: 205 тыс. тонн для бензина АИ-92 и 201 тыс. тонн для дизельного топлива.