Fiziki şəxslərdən alınan nəqliyyat vasitələri üzrə elektron alış aktının tətbiqi qaydası
Bildiririk ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.8-ci maddəsinin müddəalarına əsasən hər hansı maddi və ya qeyri-maddi əmlak (aktiv) mal anlayışı ilə əhatə olunur. Vergi Məcəlləsinin 71-2.1-ci maddəsinə əsasən bu Məcəllənin 130.1-1-ci maddəsinin müddəaları nəzərə alınmaqla vergi orqanında uçotda olmayan şəxslərdən mallar alındıqda alınmış mallara görə alış aktları və malların alışı tarixindən 5 gün müddətində elektron alış aktı
tərtib edilir. Eyni zamanda, Mülki Məcəllənin 139.2-ci maddəsinə əsasən daşınar əmlaka hüquqlar yalnız qanunvericilikdə nəzərdə tutulan hallarda dövlət qeydiyyatına alınmalıdır.
“Yol hərəkəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanununun 27-ci maddəsinə əsasən Azərbaycan Respublikasının ərazisində bütün mexaniki nəqliyyat vasitələri və onların qoşquları bu Qanunla və ona uyğun olaraq Azərbaycan Respublikasının müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən qəbul edilən “Mexaniki nəqliyyat vasitələrinin və onların qoşqularının müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatından keçirilməsi və dövlət qeydiyyatı üzrə uçota alınması haqqında” Əsasnamə ilə müəyyən edilmiş qaydada dövlət qeydiyyatından keçirilərək uçota alınırlar.
Qeyd olunanlara əsasən sorğuda göstərilən halda, fiziki şəxslərdən alışı həyata keçirilən nəqliyyat vasitələri üzrə mülkiyyət hüququ daşınar əmlakın dövlət reyestrində qeydiyyata alındığından, həmin nəqliyyat vasitəsinə görə Vergi Məcəlləsinin 71-2-ci maddəsində qeyd olunmuş elektron alış aktının tərtib edilməsi vergi qanunvericiliyində nəzərdə tutulmamışdır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13-cü, 71-2-ci maddələri, Mülki Məcəllə və “Yol hərəkəti haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu.

Сообщаем, что в соответствии с положениями статьи 13.2.8 Налогового кодекса любое материальное или нематериальное имущество (актив) охватывается понятием товара. Согласно статье 71-2.1 Налогового кодекса, с учетом положений статьи 130.1-1 данного Кодекса, при приобретении товаров у лиц, не состоящих на учете в налоговом органе, оформляются акты закупки, а также в течение 5 дней со дня приобретения товаров составляется электронный акт закупки.
В то же время, в соответствии со статьей 139.2 Гражданского кодекса, права на движимое имущество подлежат государственной регистрации только в случаях, предусмотренных законодательством.
Согласно статье 27 Закона Азербайджанской Республики «О дорожном движении», все механические транспортные средства и их прицепы на территории Азербайджанской Республики подлежат государственной регистрации и постановке на учет в порядке, установленном данным Законом и Положением «О государственной регистрации механических транспортных средств и их прицепов и постановке их на учет», утвержденным соответствующим органом исполнительной власти.
Исходя из изложенного, в указанном в запросе случае, поскольку право собственности на транспортные средства, приобретенные у физических лиц, регистрируется в государственном реестре движимого имущества, составление электронного акта закупки, предусмотренного статьей 71-2 Налогового кодекса, по таким транспортным средствам налоговым законодательством не предусмотрено.
Основание: статьи 13 и 71-2 Налогового кодекса, Гражданский кодекс и Закон Азербайджанской Республики «О дорожном движении».