Altı ay ərzində gömrükdə rəsmiləşdirilməyən avtomobillər dövlət mülkiyyətinə keçəcək
Gömrükdən keçdiyi gündən 6 (altı) ay müddətində rəsmiləşdirilməmiş mallar və nəqliyyat vasitələri dövlət mülkiyyətinə keçiriləcək.
Bu, Milli Məclisin mayın 1-də keçiriləcək plenar iclasının gündəliyində yer alan Gömrük Məcəlləsində dəyişiklik edilməsi haqqında qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Belə ki, gömrük sərhədini keçdiyi gündən 6 (altı) ay müddətində rəsmiləşdirilməmiş və ya rəsmiləşdirilməsi başa çatmamış mallar və nəqliyyat vasitələri dövlət mülkiyyətinə keçiriləcək.
Mövcud qanunvericiliyə görə, gömrük işi sahəsində cinayət işləri və digər hüquqpozmalar üzrə məhkəmənin qüvvəyə minmiş qərarına əsasən müsadirə edilmiş, habelə şəxsin dövlətin xeyrinə imtina etdiyi mallar və nəqliyyat vasitələri dövlət mülkiyyətinə keçirilir.

Товары и транспортные средства, не оформленные в течение 6 (шести) месяцев со дня пересечения таможенной границы, будут переданы в государственную собственность.
Это нашло отражение в законопроекте о внесении изменений в Таможенный кодекс, включённом в повестку дня пленарного заседания Милли Меджлиса, которое состоится 1 мая.
Так, товары и транспортные средства, не оформленные либо оформление которых не завершено в течение 6 (шести) месяцев со дня пересечения таможенной границы, будут переданы в государственную собственность.
Согласно действующему законодательству, в государственную собственность передаются товары и транспортные средства, конфискованные на основании вступившего в законную силу решения суда по уголовным делам и иным правонарушениям в сфере таможенного дела, а также товары и транспортные средства, от которых лицо отказалось в пользу государства.