Qeyri-rezidentlərin maliyyə əməliyyatları barədə məlumat verməsi qaydası dəyişib
Nazirlər Kabineti “Qeyri-rezidentlərin Azərbaycan Respublikası ərazisində həyata keçirdikləri maliyyə əməliyyatları barədə məlumatların bu dövlətlərin səlahiyyətli orqanlarına verilməsi Hədləri və Qaydası”nda dəyişikliklər edib.
Qərara əsasən, maliyyə institutları tərəfindən fiziki və hüquqi şəxslərə hesab açıldıqda və ya maliyyə xidmətləri göstərildikdə vergi və maliyyə məlumatlarının mübadiləsini nəzərdə tutan Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrin icrası məqsədilə şəxsin rezidentliyinin müəyyən edilməsi üçün dürüst olmayan və (və ya) təhrif olunmuş məlumatların və sənədlərin təqdim edilməsinə və ya təqdim edilmiş məlumatlarda və sənədlərdə şəxsin rezidentlik statusunun dəyişdirilməsinə səbəb olan dəyişiklik baş verdiyi halda, bu barədə məlumatların və sənədlərin Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş müddətdə təqdim edilməməsi halları müəyyən edildikdə maliyyə institutu tərəfindən şəxs və aşkar olunmuş pozuntu barədə yazılı məlumat dərhal İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinə verilməlidir. Xarici ölkənin qanunvericiliyinə uyğun olaraq hüquqi təsisat formasında yaradılmış hesabatverən maliyyə institutu adından çıxış etməklə onun maliyyə hesablarının saxlanılmasını və bu Qaydalarla müəyyən edilmiş hesabatvermə və hərtərəfli yoxlama öhdəliklərinin yerinə yetirilməsini təmin edən şəxs (trasta münasibətdə trastın idarəçisi) hesabatverən maliyyə institutunun Qanunla müəyyən edilən məsuliyyəti həddində məsuliyyət daşıyır.
Depozitar fəaliyyəti dedikdə, fəaliyyətinin əhəmiyyətli hissəsi digər şəxslər üçün maliyyə aktivlərinin saxlanılmasından ibarət olan fəaliyyət nəzərdə tutulur. Hüquqi şəxsin aşağıdakı müddətlərdən daha az olan müddət ərzində digər şəxslər üçün maliyyə aktivlərinin saxlanılması və əlaqədar maliyyə xidmətlərinin göstərilməsi fəaliyyətindən əldə etdiyi mənfəət onun ümumi fəaliyyəti üzrə əldə etdiyi mənfəətin ən azı 20%-ni təşkil edirsə, maliyyə aktivlərinin saxlanılması hüquqi şəxsin fəaliyyətinin əhəmiyyətli hissəsini təşkil etmiş hesab olunur:
- hüquqi şəxsin depozitar kimi təsbit edildiyi ildən əvvəlki ilin 31 dekabrında (və ya təqvim ili olmayan hesabat dövrünün son günündə) başa çatan üçillik müddət;
- hüquqi şəxsin fəaliyyət göstərdiyi müddət.

Кабинет Министров внес изменения в «Пределы и порядок предоставления информации о финансовых операциях нерезидентов, осуществляемых на территории Азербайджанской Республики, уполномоченным органам этих государств».
Согласно решению, если при открытии счетов или оказании финансовых услуг физическим и юридическим лицам финансовыми учреждениями, в целях исполнения международных договоров Азербайджанской Республики, предусматривающих обмен налоговой и финансовой информацией, выявляются случаи представления недостоверных и (или) искажённых сведений и документов для определения резидентства лица либо происходят изменения, приводящие к изменению статуса резидентства в представленных данных и документах, а также если такие сведения и документы не представлены в сроки, установленные Налоговым кодексом, финансовое учреждение обязано незамедлительно направить письменную информацию о лице и выявленном нарушении в Государственную налоговую службу при Министерстве экономики.
Лицо, действующее от имени подотчётного финансового учреждения, созданного в организационно-правовой форме в соответствии с законодательством иностранного государства, обеспечивающее ведение его финансовых счетов и выполнение обязательств по отчётности и комплексной проверке, установленных настоящими Правилами (в отношении траста — управляющий трастом), несёт ответственность в пределах, установленных законом для подотчётного финансового учреждения.
Под депозитарной деятельностью понимается деятельность, значительная часть которой заключается в хранении финансовых активов для других лиц. Деятельность по хранению финансовых активов для других лиц и оказанию связанных финансовых услуг считается значительной частью деятельности юридического лица, если прибыль, полученная от такой деятельности в течение более короткого из следующих периодов, составляет не менее 20% от общей прибыли юридического лица:
- трёхлетний период, заканчивающийся 31 декабря года, предшествующего году признания юридического лица депозитарием (или последним днём отчётного периода, если он не является календарным годом);
-период осуществления деятельности юридического лица.