Qeyri-rezidentlərin maliyyə əməliyyatları barədə məlumat verməsi qaydası dəyişib
Nazirlər Kabineti “Qeyri-rezidentlərin Azərbaycan Respublikası ərazisində həyata keçirdikləri maliyyə əməliyyatları barədə məlumatların bu dövlətlərin səlahiyyətli orqanlarına verilməsi Hədləri və Qaydası”nda dəyişikliklər edib.
Qərara əsasən, maliyyə institutları tərəfindən fiziki və hüquqi şəxslərə hesab açıldıqda və ya maliyyə xidmətləri göstərildikdə vergi və maliyyə məlumatlarının mübadiləsini nəzərdə tutan Azərbaycan Respublikasının tərəfdar çıxdığı beynəlxalq müqavilələrin icrası məqsədilə şəxsin rezidentliyinin müəyyən edilməsi üçün dürüst olmayan və (və ya) təhrif olunmuş məlumatların və sənədlərin təqdim edilməsinə və ya təqdim edilmiş məlumatlarda və sənədlərdə şəxsin rezidentlik statusunun dəyişdirilməsinə səbəb olan dəyişiklik baş verdiyi halda, bu barədə məlumatların və sənədlərin Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən edilmiş müddətdə təqdim edilməməsi halları müəyyən edildikdə maliyyə institutu tərəfindən şəxs və aşkar olunmuş pozuntu barədə yazılı məlumat dərhal İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinə verilməlidir. Xarici ölkənin qanunvericiliyinə uyğun olaraq hüquqi təsisat formasında yaradılmış hesabatverən maliyyə institutu adından çıxış etməklə onun maliyyə hesablarının saxlanılmasını və bu Qaydalarla müəyyən edilmiş hesabatvermə və hərtərəfli yoxlama öhdəliklərinin yerinə yetirilməsini təmin edən şəxs (trasta münasibətdə trastın idarəçisi) hesabatverən maliyyə institutunun Qanunla müəyyən edilən məsuliyyəti həddində məsuliyyət daşıyır.
Depozitar fəaliyyəti dedikdə, fəaliyyətinin əhəmiyyətli hissəsi digər şəxslər üçün maliyyə aktivlərinin saxlanılmasından ibarət olan fəaliyyət nəzərdə tutulur. Hüquqi şəxsin aşağıdakı müddətlərdən daha az olan müddət ərzində digər şəxslər üçün maliyyə aktivlərinin saxlanılması və əlaqədar maliyyə xidmətlərinin göstərilməsi fəaliyyətindən əldə etdiyi mənfəət onun ümumi fəaliyyəti üzrə əldə etdiyi mənfəətin ən azı 20%-ni təşkil edirsə, maliyyə aktivlərinin saxlanılması hüquqi şəxsin fəaliyyətinin əhəmiyyətli hissəsini təşkil etmiş hesab olunur:
- hüquqi şəxsin depozitar kimi təsbit edildiyi ildən əvvəlki ilin 31 dekabrında (və ya təqvim ili olmayan hesabat dövrünün son günündə) başa çatan üçillik müddət;
- hüquqi şəxsin fəaliyyət göstərdiyi müddət.

The procedure for providing information on the financial transactions of non-residents has been changed
The Cabinet of Ministers has made amendments to the “Limits and Rules for the Provision of Information on Financial Transactions Carried Out by Non-Residents in the Territory of the Republic of Azerbaijan to the Competent Authorities of Those States.”
According to the decision, when financial institutions open accounts for individuals and legal entities or provide financial services, for the purpose of implementing international agreements to which the Republic of Azerbaijan is a party and which provide for the exchange of tax and financial information, if cases are identified where false and/or distorted information and documents are submitted to determine a person’s residency, or changes occur that lead to a change in the residency status in the submitted information and documents, and such information and documents are not submitted within the time limits established by the Tax Code, the financial institution must immediately provide written information about the person and the identified violation to the State Tax Service under the Ministry of Economy.
A person acting on behalf of a reporting financial institution established in the legal form in accordance with the legislation of a foreign country, ensuring the maintenance of its financial accounts and the fulfillment of reporting and due diligence obligations established by these Rules (in the case of a trust, the trustee), shall bear responsibility within the limits established by law for the reporting financial institution.
Depository activity refers to an activity in which a significant part consists of holding financial assets for other persons. The activity of holding financial assets for others and providing related financial services is considered a significant part of a legal entity’s activity if the profit derived from such activity during the shorter of the following periods constitutes at least 20% of its total profit:
- the three-year period ending on December 31 of the year preceding the year in which the legal entity is recognized as a depository (or the last day of a reporting period that is not a calendar year);
- the period during which the legal entity has been in operation.