Özəl sektorda çalışan işçinin gəlirləri hansı qaydada vergiyə cəlb olunur?
Qeyri-neft sektorunda çalışan işçinin yekun hesablanmış aylıq gəlir məbləği 2.500 manatdan çox olarsa, ona vergi güzəşti hansı qaydada tətbiq ediləcək? Məsələn, işdən çıxan işçinin yekun hesablanmış cəmi əməkhaqqı 2.900 manat (istifadə etmədiyi məzuniyyətə görə kompensasiya məbləği – 1.400 manat, əməkhaqqı – 1.500 manat) olub. İşçi məcburi köçkün olduğu üçün onun 100 manat da əlavə güzəşt hüququ vardır. Belə olan halda, gəlir vergisi necə hesablanacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxsin iş yerindən əldə etdiyi əməkhaqqı, bu işdən alınan hər hansı ödəmə və ya fayda, o cümlədən istifadə edilməyən əmək məzuniyyətinə görə kompensasiya onun muzdlu işlə əlaqədar alınan gəlirlərinə aid edilir.
2026-cı il yanvarın 1-dən 2027-ci il yanvarın 1-dək neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyicilərində işləyən fiziki şəxslərin vergi tutulan aylıq gəlirinin məbləği 2.500 manatadək olduqda 3 faiz, 2.500 manatdan 8.000 manatadək olduqda 75 manat + 2.500 manatdan 8.000 manatadək olan məbləğin 10 faizi, 8.000 manatdan çox olduqda 625 manat + 8.000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi qədər tutulur. Vergi Məcəlləsinin 102.1.6-cı maddəsinə əsasən, fiziki şəxsin əsas iş yerində hər hansı muzdlu işlə əlaqədar əldə etdiyi aylıq gəliri 2.500 manatadək olduqda, 200 manat məbləğində olan hissəsi gəlir vergisindən azad edilir.
Həmçinin, Vergi Məcəlləsinin 102.4.5-ci maddəsinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərin hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 100 manat məbləğində azaldılır. Bu güzəşt mənzil qanunvericiliyinə və ya mülki hüquqi əqdlərə əsasən ayrıca mənzil sahəsi əldə etməsi nəticəsində daimi məskunlaşmış şəxslərə şamil olunmur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, işəgötürən tərəfindən işçiyə əvvəlki illərdə istifadə olunmamış əmək məzuniyyətinə görə kompensasiya ödənilərkən tam iş illərinin kompensasiya haqları onun ödənildiyi ayın əməkhaqqına əlavə olunmadan ayrılıqda gəlir vergisinə cəlb edilir və bu zaman gəlir vergisinin məqsədləri üçün hər il üzrə ayrılıqda hesablanmış kompensasiya haqlarından Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsində nəzərdə tutulan vergi güzəştlərinin məbləğləri ümumi qaydada çıxılır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 101-ci və 102-ci maddələri

Как применяется налоговая льгота, если совокупный начисленный ежемесячный доход работника, занятого в ненефтяном секторе, превышает 2 500 манатов? Например, общий начисленный доход увольняющегося работника составил 2 900 манатов (компенсация за неиспользованный отпуск – 1 400 манатов, заработная плата – 1 500 манатов). Поскольку работник является вынужденным переселенцем, он имеет дополнительное право на льготу в размере 100 манатов. Как в этом случае рассчитывается подоходный налог?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что заработная плата, а также любые выплаты или выгоды, полученные физическим лицом по месту работы, включая компенсацию за неиспользованный отпуск, относятся к доходам от наёмной работы.
С 1 января 2026 года по 1 января 2027 года для физических лиц, работающих у налогоплательщиков ненефтегазового сектора и негосударственного сектора, применяется следующий порядок налогообложения:
до 2 500 манатов – 3%;
от 2 500 до 8 000 манатов – 75 манатов + 10% от суммы свыше 2 500 манатов;
свыше 8 000 манатов – 625 манатов + 14% от суммы свыше 8 000 манатов.
Согласно статье 102.1.6 Налогового кодекса, если ежемесячный доход по основному месту работы не превышает 2 500 манатов, сумма в размере 200 манатов освобождается от подоходного налога.
Также, в соответствии со статьёй 102.4.5 Налогового кодекса, налогооблагаемый ежемесячный доход вынужденных переселенцев уменьшается на 100 манатов. Данная льгота не применяется к лицам, которые обеспечены постоянным жильём на основании жилищного законодательства или гражданско-правовых сделок.
В ответ на запрос также отмечено, что при выплате компенсации за неиспользованный отпуск за предыдущие годы, суммы компенсации за полные рабочие годы облагаются подоходным налогом отдельно, без добавления к заработной плате месяца выплаты. При этом из сумм компенсации, рассчитанных отдельно за каждый год, вычитаются налоговые льготы, предусмотренные статьёй 102 Налогового кодекса.
Основание:[b][/b] статьи 101 и 102 Налогового кодекса