Özəl sektorda çalışan işçinin gəlirləri hansı qaydada vergiyə cəlb olunur?
Qeyri-neft sektorunda çalışan işçinin yekun hesablanmış aylıq gəlir məbləği 2.500 manatdan çox olarsa, ona vergi güzəşti hansı qaydada tətbiq ediləcək? Məsələn, işdən çıxan işçinin yekun hesablanmış cəmi əməkhaqqı 2.900 manat (istifadə etmədiyi məzuniyyətə görə kompensasiya məbləği – 1.400 manat, əməkhaqqı – 1.500 manat) olub. İşçi məcburi köçkün olduğu üçün onun 100 manat da əlavə güzəşt hüququ vardır. Belə olan halda, gəlir vergisi necə hesablanacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxsin iş yerindən əldə etdiyi əməkhaqqı, bu işdən alınan hər hansı ödəmə və ya fayda, o cümlədən istifadə edilməyən əmək məzuniyyətinə görə kompensasiya onun muzdlu işlə əlaqədar alınan gəlirlərinə aid edilir.
2026-cı il yanvarın 1-dən 2027-ci il yanvarın 1-dək neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyicilərində işləyən fiziki şəxslərin vergi tutulan aylıq gəlirinin məbləği 2.500 manatadək olduqda 3 faiz, 2.500 manatdan 8.000 manatadək olduqda 75 manat + 2.500 manatdan 8.000 manatadək olan məbləğin 10 faizi, 8.000 manatdan çox olduqda 625 manat + 8.000 manatdan çox olan məbləğin 14 faizi qədər tutulur. Vergi Məcəlləsinin 102.1.6-cı maddəsinə əsasən, fiziki şəxsin əsas iş yerində hər hansı muzdlu işlə əlaqədar əldə etdiyi aylıq gəliri 2.500 manatadək olduqda, 200 manat məbləğində olan hissəsi gəlir vergisindən azad edilir.
Həmçinin, Vergi Məcəlləsinin 102.4.5-ci maddəsinə əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslərin hər hansı muzdlu işdən vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 100 manat məbləğində azaldılır. Bu güzəşt mənzil qanunvericiliyinə və ya mülki hüquqi əqdlərə əsasən ayrıca mənzil sahəsi əldə etməsi nəticəsində daimi məskunlaşmış şəxslərə şamil olunmur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, işəgötürən tərəfindən işçiyə əvvəlki illərdə istifadə olunmamış əmək məzuniyyətinə görə kompensasiya ödənilərkən tam iş illərinin kompensasiya haqları onun ödənildiyi ayın əməkhaqqına əlavə olunmadan ayrılıqda gəlir vergisinə cəlb edilir və bu zaman gəlir vergisinin məqsədləri üçün hər il üzrə ayrılıqda hesablanmış kompensasiya haqlarından Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsində nəzərdə tutulan vergi güzəştlərinin məbləğləri ümumi qaydada çıxılır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 101-ci və 102-ci maddələri

How are the incomes of an employee working in the private sector taxed?
How is a tax benefit applied if the total calculated monthly income of an employee working in the non-oil sector exceeds 2,500 manats? For example, the total calculated income of a dismissed employee is 2,900 manats (compensation for unused leave – 1,400 manats, salary – 1,500 manats). Since the employee is an internally displaced person, they are entitled to an additional tax relief of 100 manats. In this case, how is income tax calculated?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, wages and any payments or benefits received by an individual from employment, including compensation for unused leave, are considered employment income.
From January 1, 2026, to January 1, 2027, the following tax rates apply to individuals working in the non-oil and non-public sector:
up to 2,500 manats – 3%
from 2,500 to 8,000 manats – 75 manats + 10% of the amount exceeding 2,500 manats
above 8,000 manats – 625 manats + 14% of the amount exceeding 8,000 manats
According to Article 102.1.6 of the Tax Code, if the monthly income from the main place of employment does not exceed 2,500 manats, 200 manats of that income is exempt from income tax.
Additionally, under Article 102.4.5, the taxable monthly income of internally displaced persons is reduced by 100 manats. This benefit does not apply to individuals who have acquired permanent housing under housing legislation or civil law agreements.
It was also noted that when compensation for unused leave from previous years is paid, compensation for full working years is taxed separately, without being added to the salary of the payment month. In this case, the tax benefits provided under Article 102 of the Tax Code are deducted from each year’s separately calculated compensation amounts.
Basis: Articles 101 and 102 of the Tax Code