Ölkədaxili nağdsız əməliyyatların həcmi artıb
Mart ayının sonunda dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı ötən aya nəzərən 62 min ədəd artaraq 22 milyon 409 min ədəd təşkil edib.
Azərbaycan Mərkəzi Bankının hesabatına əsasən, ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bu göstərici 10 faiz artıb. Ödəniş kartlarında debet kartlarının sayı 12 faiz artıb, kredit kartlarının sayı isə 9 faiz azalıb.
Ödəniş kartlarının artması nağdsız ödənişlərin həcminə müsbət təsir göstərib. Belə ki, mart ayı ərzində ölkədaxili nağdsız əməliyyatların həcmi keçən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 46 faiz artıb.
2026-cı ilin mart ayı ərzində kartlar vasitəsilə həyata keçirilən ölkədaxili nağdsız ödənişlərin həcmi 9,560 milyon manat təşkil edib. Həyata keçirilən nağdsız ödənişlərin 8,291 milyon manatı elektron ticarətin payına düşür. Qalan məbləğin 1,267 milyon manatı POS-terminallar, 2 milyon manatı isə özünə xidmət terminallarının və bankomatların vasitəsilə gerçəkləşdirilib. İlin əvvəlindən ödəniş kartları ilə nağdsız ölkədaxili əməliyyatların həcmi ölkədaxili kart əməliyyatlarının 69,7 fazini təşkil edib.

The volume of cashless transactions within the country has increased
As of the end of March, the number of payment cards in circulation increased by 62 thousand compared to the previous month, reaching 22 million 409 thousand.
According to the report of the Central Bank of Azerbaijan, this figure increased by 10% compared to the same period last year. The number of debit cards rose by 12%, while the number of credit cards decreased by 9%.
The increase in payment cards had a positive impact on the volume of cashless payments. During March, the volume of domestic cashless transactions increased by 46% compared to the same period of the previous year.
In March 2026, the volume of domestic cashless payments made via cards amounted to 9.560 million manats. Of this, 8.291 million manats accounted for e-commerce transactions. The remaining amount consisted of 1.267 million manats via POS terminals and 2 million manats via self-service terminals and ATMs.
Since the beginning of the year, the volume of domestic cashless transactions using payment cards has accounted for 69.7% of total domestic card operations.