Təcili: Mərkəzi Bank faiz qərarını - AÇIQLADI
Azərbaycan Mərkəzi Bankının (AMB) İdarə Heyəti (İH) uçot dərəcəsinin 6,5 % səviyyəsində saxlanılması barədə qərar qəbul edib.
Biznes və maliyyə xəbərləri portalı bu barədə AMB-yə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, faiz dəhlizinin aşağı həddi 5,5 %, yuxarı həddi isə 7,5 % səviyyəsində saxlanılıb.
"Faiz dəhlizi ilə bağlı qərar qəbul olunarkən faktiki və proqnozlaşdırılan inflyasiyanın hədəf daxilində olması, qlobal geosiyasi gərginliklərin yaratdığı risklər, qlobal maliyyə konyunkturu və daxili makroiqtisadi mühit, eləcə də pul siyasəti qərarlarının real sektora ötürücülüyü əsas götürülüb", - deyə AMB bəyan edib.
Faiz dəhlizinin parametrləri ilə bağlı növbəti qərar barədə məlumat iyunun 24-də ictimaiyyətə açıqlanacaq. Qərar inflyasiya proqnozunun dəyişimi, habelə makroiqtisadi təhlillərin nəticələri əsasında veriləcək. İnflyasiya proqnozunun hədəfdən kənarlaşması riski yarandığı təqdirdə adekvat siyasət tədbirləri həyata keçiriləcək.

Срочно: Центральный банк объявил решение по процентной ставке
Правление Центрального банка Азербайджана (ЦБА) приняло решение сохранить учетную ставку на уровне 6,5%.
Как сообщает портал деловых и финансовых новостей со ссылкой на ЦБА, нижний предел процентного коридора сохранен на уровне 5,5%, а верхний — на уровне 7,5%.
«При принятии решения по процентному коридору были учтены фактическая и прогнозируемая инфляция в пределах целевого диапазона, риски, вызванные глобальной геополитической напряжённостью, глобальная финансовая конъюнктура и внутренняя макроэкономическая среда, а также передача решений денежно-кредитной политики в реальный сектор», — заявили в ЦБА.
Информация о следующем решении по параметрам процентного коридора будет представлена общественности 24 июня. Решение будет принято на основе изменений прогноза инфляции, а также результатов макроэкономического анализа. В случае возникновения риска отклонения инфляции от целевого уровня будут приняты соответствующие меры политики.