Pensiyaya çıxarkən 6 qat birdəfəlik maaş alacaqlar
Diplomatlara pensiyaya çıxarkən ya son 24 ayda, ya da istənilən ardıcıl 60 ayda aldıqları orta aylıq maaş əsasında hesablanan məbləğin 6 misli həcmində birdəfəlik ödəniş veriləcək.
Bu il işləyənlərin pensiyaları nə qədər artırılacaq?
Biznes və maliyyə xəbərləri portalı xəbər verir ki, məsələ Milli Məclisin Beynəlxalq münasibətlər və parlamentlərarası əlaqələr komitəsi bu gün keçirilən iclasında müzakirə edilən “Diplomatik xidmət haqqında” layihədə əksini tapıb.
Layihəyə əsasən, diplomatik xidmət əməkdaşlarının dövlət məvacibinin strukturu yenidən müəyyənləşdirilir. Belə ki, maaşa aylıq vəzifə maaşı, diplomatik rütbəyə görə əlavə haqq, təmsilçiliyə görə əlavə haqq, eləcə də artıq iş vaxtına görə ödəniş daxil ediləcək. Bundan başqa, əmək şəraitinin ağırlığı və iqlim şəraiti ilə bağlı əlavələrin də tətbiqi nəzərdə tutulur.
Dəyişikliklərə əsasən, diplomatik xidmət əməkdaşlarının aylıq vəzifə maaşları və əlavələri “Dövlət qulluğu haqqında” qanunun 33-4-cü maddəsində müəyyən edilən şərtlərə uyğun formalaşdırılacaq. Xidməti fəaliyyəti qiymətləndirilən vəzifələrdə çalışan əməkdaşların əməyinin ödənişi diplomatik xidmət stajı və fəaliyyət nəticələri nəzərə alınmaqla müəyyən ediləcək.
Layihədə qeyd olunur ki, diplomatik xidmətə qəbul prosesi başa çatana qədər diplomatik vəzifədə müvəqqəti çalışan şəxslərin aylıq maaşı həmin vəzifənin birinci ödəniş pilləsi üzrə maaşın 50 faizi həcmində müəyyən ediləcək.
Qanun layihəsində pensiya yaşına çatdığına görə diplomatik xidmətdən ayrılan şəxslərlə bağlı müddəalar da dəyişdirilir. Belə ki, diplomatik xidmət orqanı əməkdaşına diplomatik xidmətdə son 24 ay və ya istənilən ardıcıl gələn 60 ay üzrə orta aylıq dövlət məvacibinin 6 misli həcmində birdəfəlik haqq veriləcək. Həmin məbləğdən vergi, məcburi dövlət sosial sığorta haqqı və digər icbari ödənişlər tutulacaq.
Eyni zamanda, diplomatik xidmətə müddətli həqiqi hərbi və ya alternativ xidmətə çağırılma ilə xitam verildikdə əməkdaşa orta aylıq dövlət məvacibinin 3 misli həcmində müavinət ödənilməsi nəzərdə tutulur. Hərbi xidmətdən qayıdan və 60 gün ərzində müraciət edən şəxslərin əvvəlki vəzifəyə və ya analoji vəzifəyə təyin olunması da layihədə əksini tapıb.
Dəyişikliklərdə diplomatik xidmət stajına daxil ediləcək dövrlərin siyahısı da genişləndirilir. Buraya məcburi işburaxma dövrü, əmək qabiliyyətinin müvəqqəti itirildiyi müddət, ödənişli sosial məzuniyyətlər, beynəlxalq təşkilatlarda fəaliyyət dövrü və dövlət orqanı rəhbərlərinin qulluq illəri daxil edilir.
Qanun layihəsinə əsasən, dəyişikliklərin 2026-cı il yanvarın 1-dən tətbiqi nəzərdə tutulur.

A six-times lump-sum salary payment will be provided upon retirement
Diplomats will receive a one-time payment equal to six times their average monthly salary upon retirement, calculated either based on the last 24 months or any consecutive 60 months of service.
According to the business and finance news portal, the issue is reflected in the draft law “On Diplomatic Service,” discussed today at a meeting of the International Relations and Interparliamentary Relations Committee of the Milli Majlis.
Under the draft, the structure of state remuneration for diplomatic service employees will be redefined. Salaries will include a monthly base salary, an additional payment for diplomatic rank, representation allowances, and overtime compensation. Additional supplements related to difficult working and climate conditions are also envisaged.
The amendments state that the salaries and allowances of diplomatic service employees will be determined in accordance with Article 33-4 of the Law “On Civil Service.” The remuneration of employees working in evaluated positions will be determined considering diplomatic service experience and performance results.
The draft also notes that until the diplomatic recruitment process is completed, individuals temporarily working in diplomatic positions will receive 50% of the salary corresponding to the first pay grade of that position.
The bill also introduces changes regarding individuals leaving diplomatic service due to reaching retirement age. Diplomatic service employees will receive a lump-sum payment equal to six times their average monthly state remuneration calculated over the last 24 months or any consecutive 60 months of service. Taxes, mandatory state social insurance contributions, and other compulsory payments will be deducted from this amount.
At the same time, employees whose service ends due to conscription for mandatory military or alternative service will receive an allowance equal to three times their average monthly state remuneration. Individuals returning from military service and applying within 60 days may be reinstated to their previous or equivalent positions.
The amendments also expand the list of periods included in diplomatic service seniority. These include periods of forced absence from work, temporary incapacity, paid social leave, service in international organizations, and years of service as heads of state bodies.
According to the draft law, the changes are expected to come into force on January 1, 2026.