Bu gün Azərbaycanda qısa iş günüdür
Qanunvericiliyə görə, iş günü hesab edilməyən bayramqabağı günlərdə iş gününün müddəti həftəlik iş günlərinin sayından asılı olmayaraq bir saat qısaldılır.
Məcəlləyə görə, işçiyə iş günü hesab edilməyən bayram günləri görülən işə görə əməkhaqqı ödənilir.
Bundan başqa, istirahət, səsvermə, iş günü hesab edilməyən bayram günləri və ümumxalq hüzn günü işləmiş işçinin arzusu ilə ona əməkhaqqı əvəzinə başqa istirahət günü verilə bilər.
Eyni zamanda, əməkhaqqının verilməsi günü istirahət, səsvermə, ümumxalq hüzn günü və ya iş günü hesab edilməyən bayram günlərinə təsadüf etdikdə, o bilavasitə həmin günlərdən əvvəlki gündə verilir.
Qeyd edək ki, 9 May - Faşizm üzərində Qələbə Günü şənbəyə təsadüf etdiyindən, bazar ertəsi – 11 may da qeyri-iş günü olacaq. Beləliklə, ardıcıl 3 gün – 9, 10, 11 may tarixləri istirahət günləridir.
Bu gün Azərbaycanda qısa iş günüdür.
"AZE Finance" xəbər verir ki, bu, Əmək Məcəlləsinin 108-ci maddəsində öz əksini tapıb.
Belə ki, 9 May - Faşizm üzərində Qələbə Günüdür.

Today is a shortened working day in Azerbaijan
Under the legislation, on pre-holiday days that are not considered working days, the duration of the workday is reduced by one hour regardless of the number of working days in the week.
According to the Code, employees are paid wages for work performed on public holidays that are considered non-working days.
In addition, at the employee’s request, a worker who has worked on a rest day, voting day, public holiday, or national mourning day may be granted another day off instead of additional pay.
At the same time, if the salary payment day coincides with a rest day, voting day, national mourning day, or a non-working public holiday, the salary must be paid on the preceding day.
It should also be noted that since May 9 — Victory Day over Fascism — falls on Saturday, Monday, May 11, will also be a non-working day. Thus, May 9, 10, and 11 will be three consecutive days off.
Today is a shortened working day in Azerbaijan.
According to “AZE Finance”, this is reflected in Article 108 of the Labor Code.
May 9 is celebrated as Victory Day over Fascism.