Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi prosesi necə həyata keçirilir?
Hüquqi şəxsin fəaliyyəti 10 ildir dayandırılıb. Təsisçisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan şəxsin debitor və kreditor borcları, o cümlədən vergilər və digər məcburi ödənişlər üzrə heç bir borcu yoxdur. Qeyd olunan hüquqi şəxsin dövlət qeydiyyatından çıxarılması və VÖEN-nin ləğv edilməsi prosesi necə həyata keçirilməlidir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki , Mülki Məcəllənin 59-cu maddəsinə əsasən, hüquqi şəxsin ləğvi onun mövcudluğuna və fəaliyyətinə hüquq və vəzifələri hüquq varisliyi qaydasında başqa şəxslərə keçmədən xitam verilməsi deməkdir.
Hüquqi şəxs aşağıdakı hallarda ləğv edilə bilər:
1. Onun təsisçilərinin (iştirakçılarının) və ya hüquqi şəxsin nizamnamə ilə vəkil edilmiş orqanının qərarı ilə, o cümlədən hüquqi şəxsin mövcudluğu üçün nəzərdə tutulan müddətin qurtarması və ya yaradılması zamanı qarşıya qoyulan məqsədin əldə edilməsi ilə əlaqədar olaraq;
2. Hüquqi şəxsin yaradılması zamanı yol verilmiş qanunvericilik pozuntuları ilə əlaqədar onun qeydiyyatının məhkəmə tərəfindən etibarsız sayıldığı halda;
3. Lazımi xüsusi icazə (lisenziya) olmadan fəaliyyət və ya qanunla qadağan edilmiş fəaliyyət həyata keçirildikdə və ya qanunvericilik digər şəkildə dəfələrlə və ya kobudcasına pozulduqda və ya ictimai birlik və ya fond onun nizamnamə məqsədlərinə zidd fəaliyyətlə müntəzəm məşğul olduqda, habelə Mülki Məcəllədə, “Banklar haqqında”, “Sığorta fəaliyyəti haqqında” və “İnvestisiya fondları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında nəzərdə tutulmuş başqa hallarda məhkəmənin qərarı ilə;
4. Məhkəmənin yekun qərarı ilə hüquqi şəxsə ləğvetmə növündə cinayət-hüquqi tədbir tətbiq edildikdə.
Hüquqi şəxs müflisolma nəticəsində də ləğv edilir. Əgər ləğv edilən hüquqi şəxsin əmlakının dəyəri kreditorların tələblərinin ödənilməsi üçün yetərli deyildirsə, o, yalnız müflisolma nəticəsində ləğv edilə bilər.
Ləğvetmə prosesinin ümumi müddəti hüquqi şəxsin ləğv edilməsi barədə məlumatın hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edildiyi andan etibarən bir ildən çox olmamalıdır. Həmin müddətin keçməsi ləğvetmə prosesinin yenidən başlanmasına səbəb olur.
Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi proseduru, o cümlədən təqdim olunmalı sənədlərin siyahısı və sənədlərin təqdim edildiyi vergi orqanı barədə ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış ola bilərsiniz:
https://www.taxes.gov.az/az/page/huquqi-sexsin-legv-edilmesi-proseduru-haqqinda

The activities of the legal entity have been suspended for 10 years. The founder, who is a citizen of the Republic of Azerbaijan, has no accounts receivable or payable, including no debts related to taxes or other mandatory payments. How should the process of removing the mentioned legal entity from the state register and cancelling its TIN be carried out?
The State Tax Service under the Ministry of Economy reported that, according to Article 59 of the Civil Code, the liquidation of a legal entity means the termination of its existence and activities without transferring its rights and obligations to other persons through legal succession.
A legal entity may be liquidated in the following cases:
By the decision of its founders (participants) or the body authorized by the charter of the legal entity, including in connection with the expiration of the period established for the existence of the legal entity or the achievement of the purpose for which it was created;
If the court declares its registration invalid due to violations of legislation committed during the establishment of the legal entity;
By a court decision in cases where activities are carried out without the required special permit (license), prohibited activities are conducted, legislation is repeatedly or grossly violated, or a public association or foundation systematically engages in activities contrary to its charter purposes, as well as in other cases provided for by the Civil Code and the Laws of the Republic of Azerbaijan “On Banks”, “On Insurance Activity”, and “On Investment Funds”;
If a criminal-law measure in the form of liquidation is applied to the legal entity by a final court decision.
A legal entity is also liquidated as a result of bankruptcy. If the value of the assets of the liquidated legal entity is insufficient to satisfy creditors’ claims, it may only be liquidated through bankruptcy proceedings.
The overall duration of the liquidation process must not exceed one year from the date the information on the liquidation of the legal entity is entered into the state register of legal entities. Expiration of this period results in the liquidation process having to be restarted.
Detailed information on the procedure for liquidating a legal entity, including the list of required documents and the tax authority to which the documents must be submitted, can be found at the following link:
https://www.taxes.gov.az/az/page/huquqi-sexsin-legv-edilmesi-proseduru-haqqinda