Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi prosesi necə həyata keçirilir?
Hüquqi şəxsin fəaliyyəti 10 ildir dayandırılıb. Təsisçisi Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan şəxsin debitor və kreditor borcları, o cümlədən vergilər və digər məcburi ödənişlər üzrə heç bir borcu yoxdur. Qeyd olunan hüquqi şəxsin dövlət qeydiyyatından çıxarılması və VÖEN-nin ləğv edilməsi prosesi necə həyata keçirilməlidir?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki , Mülki Məcəllənin 59-cu maddəsinə əsasən, hüquqi şəxsin ləğvi onun mövcudluğuna və fəaliyyətinə hüquq və vəzifələri hüquq varisliyi qaydasında başqa şəxslərə keçmədən xitam verilməsi deməkdir.
Hüquqi şəxs aşağıdakı hallarda ləğv edilə bilər:
1. Onun təsisçilərinin (iştirakçılarının) və ya hüquqi şəxsin nizamnamə ilə vəkil edilmiş orqanının qərarı ilə, o cümlədən hüquqi şəxsin mövcudluğu üçün nəzərdə tutulan müddətin qurtarması və ya yaradılması zamanı qarşıya qoyulan məqsədin əldə edilməsi ilə əlaqədar olaraq;
2. Hüquqi şəxsin yaradılması zamanı yol verilmiş qanunvericilik pozuntuları ilə əlaqədar onun qeydiyyatının məhkəmə tərəfindən etibarsız sayıldığı halda;
3. Lazımi xüsusi icazə (lisenziya) olmadan fəaliyyət və ya qanunla qadağan edilmiş fəaliyyət həyata keçirildikdə və ya qanunvericilik digər şəkildə dəfələrlə və ya kobudcasına pozulduqda və ya ictimai birlik və ya fond onun nizamnamə məqsədlərinə zidd fəaliyyətlə müntəzəm məşğul olduqda, habelə Mülki Məcəllədə, “Banklar haqqında”, “Sığorta fəaliyyəti haqqında” və “İnvestisiya fondları haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanunlarında nəzərdə tutulmuş başqa hallarda məhkəmənin qərarı ilə;
4. Məhkəmənin yekun qərarı ilə hüquqi şəxsə ləğvetmə növündə cinayət-hüquqi tədbir tətbiq edildikdə.
Hüquqi şəxs müflisolma nəticəsində də ləğv edilir. Əgər ləğv edilən hüquqi şəxsin əmlakının dəyəri kreditorların tələblərinin ödənilməsi üçün yetərli deyildirsə, o, yalnız müflisolma nəticəsində ləğv edilə bilər.
Ləğvetmə prosesinin ümumi müddəti hüquqi şəxsin ləğv edilməsi barədə məlumatın hüquqi şəxslərin dövlət reyestrinə daxil edildiyi andan etibarən bir ildən çox olmamalıdır. Həmin müddətin keçməsi ləğvetmə prosesinin yenidən başlanmasına səbəb olur.
Hüquqi şəxsin ləğv edilməsi proseduru, o cümlədən təqdim olunmalı sənədlərin siyahısı və sənədlərin təqdim edildiyi vergi orqanı barədə ətraflı məlumatla aşağıdakı linkdən tanış ola bilərsiniz:
https://www.taxes.gov.az/az/page/huquqi-sexsin-legv-edilmesi-proseduru-haqqinda

Деятельность юридического лица приостановлена уже 10 лет. У учредителя, являющегося гражданином Азербайджанской Республики, отсутствуют дебиторская и кредиторская задолженности, в том числе задолженности по налогам и другим обязательным платежам. Каким образом должен быть осуществлён процесс исключения указанного юридического лица из государственного реестра и аннулирования ИНН?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 59 Гражданского кодекса ликвидация юридического лица означает прекращение его существования и деятельности без перехода его прав и обязанностей к другим лицам в порядке правопреемства.
Юридическое лицо может быть ликвидировано в следующих случаях:
По решению его учредителей (участников) либо органа юридического лица, уполномоченного уставом, в том числе в связи с истечением срока, предусмотренного для существования юридического лица, либо достижением цели, ради которой оно было создано;
В случае признания судом недействительной государственной регистрации юридического лица в связи с нарушениями законодательства, допущенными при его создании;
По решению суда в случаях осуществления деятельности без необходимого специального разрешения (лицензии), осуществления запрещённой законом деятельности, неоднократного или грубого нарушения законодательства, а также если общественное объединение или фонд систематически занимается деятельностью, противоречащей его уставным целям, а также в иных случаях, предусмотренных Гражданским кодексом, законами Азербайджанской Республики «О банках», «О страховой деятельности» и «Об инвестиционных фондах»;
В случае применения к юридическому лицу меры уголовно-правового характера в виде ликвидации на основании окончательного решения суда.
Юридическое лицо также ликвидируется вследствие банкротства. Если стоимость имущества ликвидируемого юридического лица недостаточна для удовлетворения требований кредиторов, оно может быть ликвидировано только вследствие банкротства.
Общий срок процесса ликвидации не должен превышать одного года с момента внесения сведений о ликвидации юридического лица в государственный реестр юридических лиц. Истечение данного срока влечёт необходимость повторного начала процесса ликвидации.
С подробной информацией о процедуре ликвидации юридического лица, включая перечень необходимых документов и сведения о налоговом органе, в который подаются документы, можно ознакомиться по следующей ссылке:
https://www.taxes.gov.az/az/page/huquqi-sexsin-legv-edilmesi-proseduru-haqqinda