Həyat yoldaşı pensiyaçı olan əmlak sahibinə vergi güzəşti verilirmi?
Mən pensiyaçıyam, lakin qeydiyyatda olduğum ev həyat yoldaşımın adınadır. Belə olan halda əmlak vergisinə görə 30 manatlıq güzəşt mənə, yəni yaşadığımız evə şamil olunurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxs mülkiyyətində olan yaşayış sahəsinə görə əmlak vergisinin ödəyicisidir və Vergi Məcəlləsinin 197.1.1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalar, o cümlədən fərdi yaşayış evləri əmlak vergisinin vergitutma obyektidir.
Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsinə əsasən, binaların icarəyə, kirayəyə verildiyi, habelə sahibkarlıq və ya kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün istifadə edildiyi hallar istisna olmaqla, Vergi Məcəlləsinin 102.1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisinin məbləği 30 manat azaldılır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, pensiyaçılar üçün nəzərdə tutulan 30 manatlıq güzəşt yalnız pensiyaçının öz mülkiyyətində olan binalara tətbiq edilir. Həyat yoldaşı pensiyaçı deyilsə, o, əmlak vergisini tam məbləğdə ödəməlidir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 197 və 199.3-cü maddələri

Я являюсь пенсионером, однако дом, в котором я зарегистрирован и проживаю, оформлен на имя моей супруги. Распространяется ли в таком случае льгота по налогу на имущество в размере 30 манатов на меня, то есть на дом, в котором мы проживаем?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что плательщиком налога на имущество является физическое лицо, владеющее жилой недвижимостью. Согласно статье 197.1.1 Налогового кодекса, здания, находящиеся в частной собственности физических лиц, включая индивидуальные жилые дома, являются объектом налогообложения по налогу на имущество.
Согласно статье 199.3 Налогового кодекса, за исключением случаев сдачи зданий в аренду или использования их для предпринимательской либо коммерческой деятельности, сумма налога на имущество, подлежащая уплате лицами, указанными в статьях 102.1 и 102.2 Налогового кодекса, а также пенсионерами, военнослужащими срочной службы и членами их семей в период прохождения срочной службы, уменьшается на 30 манатов.
В ответ на запрос было разъяснено, что льгота в размере 30 манатов, предусмотренная для пенсионеров, применяется только к зданиям, находящимся в собственности самого пенсионера. Если супруг(а), являющийся(аяся) собственником имущества, не является пенсионером, налог на имущество уплачивается в полном объёме.
Основание: статьи 197 и 199.3 Налогового кодекса.