Həyat yoldaşı pensiyaçı olan əmlak sahibinə vergi güzəşti verilirmi?
Mən pensiyaçıyam, lakin qeydiyyatda olduğum ev həyat yoldaşımın adınadır. Belə olan halda əmlak vergisinə görə 30 manatlıq güzəşt mənə, yəni yaşadığımız evə şamil olunurmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, fiziki şəxs mülkiyyətində olan yaşayış sahəsinə görə əmlak vergisinin ödəyicisidir və Vergi Məcəlləsinin 197.1.1-ci maddəsinin müddəalarına əsasən, fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalar, o cümlədən fərdi yaşayış evləri əmlak vergisinin vergitutma obyektidir.
Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsinə əsasən, binaların icarəyə, kirayəyə verildiyi, habelə sahibkarlıq və ya kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün istifadə edildiyi hallar istisna olmaqla, Vergi Məcəlləsinin 102.1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisinin məbləği 30 manat azaldılır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, pensiyaçılar üçün nəzərdə tutulan 30 manatlıq güzəşt yalnız pensiyaçının öz mülkiyyətində olan binalara tətbiq edilir. Həyat yoldaşı pensiyaçı deyilsə, o, əmlak vergisini tam məbləğdə ödəməlidir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 197 və 199.3-cü maddələri

I am a pensioner, but the house where I am registered and live is owned by my spouse. In this case, does the 30-manat property tax reduction apply to me, that is, to the house in which we live?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, the taxpayer for property tax purposes is the individual who owns the residential property. Under Article 197.1.1 of the Tax Code, buildings owned privately by individuals, including detached residential houses, are subject to property tax.
Pursuant to Article 199.3 of the Tax Code, except where buildings are rented out or used for entrepreneurial or commercial activities, the amount of property tax payable by persons specified in Articles 102.1 and 102.2 of the Tax Code, as well as pensioners, conscripted military personnel, and their family members during the period of military service, is reduced by 30 manats.
In response to the inquiry, it was clarified that the 30-manat benefit granted to pensioners applies only to buildings owned by the pensioner. If the spouse who owns the property is not a pensioner, the property tax must be paid in full.
Legal basis: Articles 197 and 199.3 of the Tax Code.