Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsində qeyd olunan 2 faizlik məhdudiyyət alış aktı və nəzarət-kassa aparatı çeki üzrə xərclərə ayrı-ayrılıqda tətbiq olunur, yoxsa hər iki xərc növünün cəminə birlikdə tətbiq olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsinə əsasən, “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Qanunun 3.5-ci maddəsində göstərilən mallar, qiymətli daşlar, qiymətli metallar, o cümlədən qiymətli daşlardan və qiymətli metallardan hazırlanmış məmulatlar, daşınmaz əmlak, avtomobil nəqliyyatı vasitələri və daşınar əsas vəsaitlər istisna olmaqla, digər malların vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alış aktı əsasında alınması və ya malların vergi ödəyicilərindən bu Məcəllənin 50.8-ci maddəsinin tələblərinə cavab verən nəzarət-kassa aparatının çeki əsasında alınması üzrə gəlirdən çıxılan xərclərin yuxarı həddi vergi ödəyicisinin hər il üçün gəlirlərinin və xərclərinin ən yüksəyinin hər bir hal üzrə 2 faizi həddində məhdudlaşdırılır və bu həddən yuxarı məbləğ gəlirdən çıxılmır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş 2 faizlik məhdudiyyət alış aktı və nəzarət-kassa aparatının çeki əsasında rəsmiləşdirilən xərclərə ayrı-ayrılıqda tətbiq olunur. Yəni vergi ödəyicisi eyni vaxtda bir təqvim ili daxilində öz gəlirlərinin 2%-i həddində həm vergi ödəyicilərindən nəzarət-kassa aparatı çeki ilə, həm də vergi ödəyicisi kimi uçotda olmayan vətəndaşlardan alış aktı vasitəsilə mal alıb dəyərini öz gəlirindən çıxa bilər.

Применяется ли 2%-ное ограничение, предусмотренное статьей 109.8 Налогового кодекса, отдельно к расходам, подтвержденным актом закупки и чеком контрольно-кассового аппарата, или к общей сумме обоих видов расходов?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 109.8 Налогового кодекса, за исключением товаров, указанных в статье 3.5 Закона «О безналичных расчетах», драгоценных камней и металлов, изделий из них, недвижимости, автотранспортных средств и иных движимых основных средств, верхний предел расходов, вычитаемых из дохода по товарам, приобретенным у физических лиц, не состоящих на налоговом учете, на основании акта закупки, либо у налогоплательщиков на основании чека ККА, соответствующего требованиям статьи 50.8 Налогового кодекса, ограничивается 2% от большей величины между годовыми доходами и расходами налогоплательщика. Сумма сверх этого лимита не подлежит вычету.
В ответ на запрос было разъяснено, что 2%-ное ограничение, предусмотренное статьей 109.8 Налогового кодекса, применяется отдельно к расходам, оформленным актом закупки, и отдельно к расходам, подтвержденным чеком контрольно-кассового аппарата. То есть в течение одного календарного года налогоплательщик может одновременно вычесть из дохода расходы в размере до 2% своих доходов по каждому из указанных оснований.