Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsində qeyd olunan 2 faizlik məhdudiyyət alış aktı və nəzarət-kassa aparatı çeki üzrə xərclərə ayrı-ayrılıqda tətbiq olunur, yoxsa hər iki xərc növünün cəminə birlikdə tətbiq olunur?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsinə əsasən, “Nağdsız hesablaşmalar haqqında” Qanunun 3.5-ci maddəsində göstərilən mallar, qiymətli daşlar, qiymətli metallar, o cümlədən qiymətli daşlardan və qiymətli metallardan hazırlanmış məmulatlar, daşınmaz əmlak, avtomobil nəqliyyatı vasitələri və daşınar əsas vəsaitlər istisna olmaqla, digər malların vergi ödəyicisi kimi vergi orqanında uçotda olmayan fiziki şəxslərdən alış aktı əsasında alınması və ya malların vergi ödəyicilərindən bu Məcəllənin 50.8-ci maddəsinin tələblərinə cavab verən nəzarət-kassa aparatının çeki əsasında alınması üzrə gəlirdən çıxılan xərclərin yuxarı həddi vergi ödəyicisinin hər il üçün gəlirlərinin və xərclərinin ən yüksəyinin hər bir hal üzrə 2 faizi həddində məhdudlaşdırılır və bu həddən yuxarı məbləğ gəlirdən çıxılmır.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 109.8-ci maddəsində nəzərdə tutulmuş 2 faizlik məhdudiyyət alış aktı və nəzarət-kassa aparatının çeki əsasında rəsmiləşdirilən xərclərə ayrı-ayrılıqda tətbiq olunur. Yəni vergi ödəyicisi eyni vaxtda bir təqvim ili daxilində öz gəlirlərinin 2%-i həddində həm vergi ödəyicilərindən nəzarət-kassa aparatı çeki ilə, həm də vergi ödəyicisi kimi uçotda olmayan vətəndaşlardan alış aktı vasitəsilə mal alıb dəyərini öz gəlirindən çıxa bilər.

Is the 2% limitation specified in Article 109.8 of the Tax Code applied separately to expenses documented by a purchase act and a cash register receipt, or to the combined total of both types of expenses?
The State Tax Service under the Ministry of Economy stated that, pursuant to Article 109.8 of the Tax Code, except for goods listed in Article 3.5 of the Law on Cashless Payments, precious stones and metals, products made from such materials, real estate, motor vehicles, and other movable fixed assets, the maximum amount of deductible expenses related to goods purchased either from individuals not registered as taxpayers under a purchase act or from taxpayers based on a cash register receipt meeting the requirements of Article 50.8 of the Tax Code is limited to 2% of the higher of the taxpayer’s annual income or expenses. Any amount exceeding this limit is not deductible.
In response to the inquiry, it was clarified that the 2% limitation stipulated in Article 109.8 of the Tax Code applies separately to expenses documented by a purchase act and separately to expenses documented by a cash register receipt. Accordingly, within the same calendar year, a taxpayer may deduct expenses of up to 2% of their income for purchases made under each of these two categories independently.