Fərdi sahibkar olaraq təlim xidmətləri göstərirəm. İllik dövriyyəm təxminən 20.000–30.000 manat təşkil edir. Hazırda gəlirimin 20%-i miqdarında vergi ödəyirəm. Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-cu maddəsində nəzərdə tutulan (75%-lik) vergi güzəştinin tətbiqi ilə bağlı suallarıma aydınlıq gətirilməsini xahiş edirəm: Təqvim ili ərzində cəmi 8 ay 3 işçim olarsa, bu güzəşt mənə şamil edilirmi? İşçilərin yarımştat (qeyri-tam iş vaxtı) çalışması güzəştin tətbiqinə mane olurmu? Cari ildə qazanılan güzəşt hüququ əvvəlki illərə də şamil edilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, qeyd olunan halda Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-cu maddəsində nəzərdə tutulmuş vergi güzəştindən yararlanmaq hüququ yaranmır. Həmin maddənin tələblərinə əsasən, 75 faiz vergi güzəştindən istifadə etmək üçün 12 təqvim ayı üzrə orta aylıq işçi sayının ən azı 3 nəfər olması tələb edilir. Həmçinin, qeyd olunan güzəşt maddəsinin məqsədləri üçün işçilərin tam ştat, yaxud yarımştat olması ilə bağlı məhdudiyyət nəzərdə tutulmayıb.
Eyni zamanda bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1.30-1-ci maddəsində qeyd edilən fəaliyyət növləri ilə məşğul olan fiziki şəxslərin həmin fəaliyyət növlərindən təqvim ili üzrə əldə etdiyi gəlirlər (xərclər nəzərə alınmadan) 45.000 manata qədər olduqda, həmin gəlirlərin 75 faizi gəlir vergisindən azaddır. Sizin fəaliyyət növünüzün bu maddədə qeyd edilən fəaliyyət növlərindən biri ilə uyğunlaşması ilə bağlı məlumat əldə etmək üçün uçotda olduğunuz vergi orqanına və ya onun əhatə dairəsinə aid vergi ödəyicilərinə xidmət mərkəzlərinə yaxınlaşa bilərsiniz.
Əlavə olaraq, vergi güzəştləri yalnız həmin şərtlərin ödənildiyi hesabat dövrü (təqvim ili) üçün tətbiq edilir. Vergi ödəyicisi vergi güzəştinin tətbiqi məqsədilə bu maddədə müəyyən edilən şərtlərə cavab vermədikdə və növbəti hesabat ilində mikro sahibkarlıq subyektindən digər kateqoriya sahibkarlıq subyektinə keçdikdə fərdi sahibkarın mikro sahibkar olduğu əvvəlki 3 təqvim ilinin yekunlarına görə hesablanmış və ödənilmiş gəlir vergisinin 75 faizi həcmində vergi güzəşti müəyyən edilməklə digər sahibkarlıq subyekti olduğu dövrlərdə gəlir vergisi öhdəliyindən çıxılır.
Vergi ödəyicisi tərəfindən əmtəəsiz əməliyyatlar aparıldığı halda, bu maddə ilə müəyyən edilmiş vergi güzəşti əmtəəsiz əməliyyatlardan yaranan gəlirlərə münasibətdə tətbiq olunmur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 102-ci maddəsi

Я оказываю образовательные услуги в качестве индивидуального предпринимателя. Мой годовой оборот составляет примерно 20 000–30 000 манатов. В настоящее время я уплачиваю налог в размере 20% от дохода. Прошу разъяснить вопросы, связанные с применением налоговой льготы в размере 75%, предусмотренной статьёй 102.1.30 Налогового кодекса: если в течение календарного года у меня будет 3 работника только 8 месяцев, распространяется ли на меня данная льгота? Препятствует ли применению льготы работа сотрудников на условиях неполного рабочего времени? Распространяется ли право на льготу, полученное в текущем году, на предыдущие годы?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в указанном случае право на применение налоговой льготы, предусмотренной статьёй 102.1.30 Налогового кодекса, не возникает. Согласно требованиям данной статьи, для использования 75%-ной налоговой льготы среднее месячное количество работников за 12 календарных месяцев должно составлять не менее 3 человек. При этом для целей применения данной льготы не установлено ограничений в отношении полной или неполной занятости работников.
Также сообщено, что если физические лица занимаются видами деятельности, указанными в статье 102.1.30-1 Налогового кодекса, и их годовой доход от этих видов деятельности (без учёта расходов) не превышает 45 000 манатов, то 75% такого дохода освобождается от подоходного налога. Для уточнения, относится ли ваш вид деятельности к указанным в данной статье, рекомендуется обратиться в налоговый орган по месту учёта или в центр обслуживания налогоплательщиков.
Кроме того, налоговые льготы применяются только за тот отчётный период (календарный год), в котором выполнены соответствующие условия. Если налогоплательщик не соответствует установленным требованиям и в следующем отчётном году переходит из категории микропредпринимателя в другую категорию субъектов предпринимательства, то сумма льготы в размере 75% от ранее начисленного и уплаченного подоходного налога за последние 3 календарных года деятельности в статусе микропредпринимателя может быть зачтена в счёт будущих обязательств по подоходному налогу.
Если налогоплательщик осуществляет безтоварные операции, налоговая льгота, предусмотренная данной статьёй, не применяется к доходам, полученным от таких операций.