ƏDV ödəyicisi olan rezident müəssisə qeyri-rezident hüquqi şəxsə rəqəmsal dizayn, İT sahəsində texniki dəstək, məlumatların emalı və bu kimi digər xidmətlər göstərir. Bu xidmətlər Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsinə aid edilirmi? Bu zaman ƏDV hansı qaydada hesablanmalıdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 159.1-ci maddəsinə əsasən, malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi, xidmətlərin göstərilməsi ƏDV-nin vergitutma obyektidir. Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsində qeyd olunan xidmətlərin göstərilməsi zamanı ƏDV-nin məqsədləri üçün işlərin görüldüyü və ya xidmətlərin göstərildiyi yer işlərin və ya xidmətlərin alıcısının yerləşdiyi və ya qeydiyyatda olduğu yer hesab olunur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, rezident müəssisə tərəfindən qeyri-rezidentə Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsində nəzərdə tutulan məsləhət, reklam və digər analoji xidmətlərin, habelə kompüter, internet və digər elektron şəbəkələr vasitəsilə xidmətlərin göstərilməsi xidmət ixracı hesab olunur və 0 (sıfır) dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb edilir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsi

A resident company registered for VAT provides digital design, IT technical support, data processing, and similar services to a non-resident legal entity. Do these services fall under Article 168.1.5 of the Tax Code? How should VAT be calculated in this case?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, Article 159.1 of the Tax Code states that the supply of goods, performance of work, and provision of services are subject to VAT. For the services specified in Article 168.1.5 of the Tax Code, the place of supply for VAT purposes is considered to be the location or place of registration of the recipient of the services.
In response to the inquiry, it was clarified that when a resident company provides consulting, advertising, and other similar services specified in Article 168.1.5 of the Tax Code, as well as services delivered through computers, the internet, and other electronic networks, to a non-resident, such transactions are regarded as an export of services and are subject to VAT at a 0% (zero-rate) VAT rate.
Legal basis: Article 168.1.5 of the Tax Code.