ƏDV ödəyicisi olan rezident müəssisə qeyri-rezident hüquqi şəxsə rəqəmsal dizayn, İT sahəsində texniki dəstək, məlumatların emalı və bu kimi digər xidmətlər göstərir. Bu xidmətlər Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsinə aid edilirmi? Bu zaman ƏDV hansı qaydada hesablanmalıdır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 159.1-ci maddəsinə əsasən, malların təqdim edilməsi, işlərin görülməsi, xidmətlərin göstərilməsi ƏDV-nin vergitutma obyektidir. Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsində qeyd olunan xidmətlərin göstərilməsi zamanı ƏDV-nin məqsədləri üçün işlərin görüldüyü və ya xidmətlərin göstərildiyi yer işlərin və ya xidmətlərin alıcısının yerləşdiyi və ya qeydiyyatda olduğu yer hesab olunur.
Sorğuya cavab olaraq bildirilib ki, rezident müəssisə tərəfindən qeyri-rezidentə Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsində nəzərdə tutulan məsləhət, reklam və digər analoji xidmətlərin, habelə kompüter, internet və digər elektron şəbəkələr vasitəsilə xidmətlərin göstərilməsi xidmət ixracı hesab olunur və 0 (sıfır) dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb edilir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 168.1.5-ci maddəsi

Предприятие-резидент, являющееся плательщиком НДС, оказывает нерезиденту услуги по цифровому дизайну, технической поддержке в сфере ИТ, обработке данных и другие аналогичные услуги. Относятся ли такие услуги к положениям статьи 168.1.5 Налогового кодекса? Каким образом в этом случае должен исчисляться НДС?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 159.1 Налогового кодекса поставка товаров, выполнение работ и оказание услуг являются объектом обложения НДС. В случаях оказания услуг, указанных в статье 168.1.5 Налогового кодекса, местом выполнения работ или оказания услуг для целей НДС считается место нахождения или регистрации получателя услуг.
В ответ на запрос было разъяснено, что оказание резидентом нерезиденту консультационных, рекламных и иных аналогичных услуг, предусмотренных статьей 168.1.5 Налогового кодекса, а также услуг, предоставляемых посредством компьютеров, интернета и других электронных сетей, считается экспортом услуг и облагается НДС по ставке 0% (ноль процентов).
Основание: статья 168.1.5 Налогового кодекса.