Müəssisə Neftçala rayonunda 2020-ci ildən balıqyetişdirmə fəaliyyəti ilə məşğuldur və yetişdirdiyi balıqları həm dondurulmuş şəkildə, həm də hisə verməklə satışını həyata keçirir. Vergi Məcəlləsinə balıqyetişdirmə ilə bağlı dəyişikliklər edilənədək qeyd olunan məhsulların satışı vergilərə cəlb olunurdu. 2026-cı ildən etibarən balıqçılıq fəaliyyətinin kənd təsərrüfatına bərabər tutulduğuna görə müəssisəyə qeyd olunan fəaliyyətlər üzrə vergi güzəştləri aid ediləcəkmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2026-cı ilin yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsində kənd təsərrüfatı sahəsinə verilən güzəştlərin balıqçılığa (balıq kürüsünün istehsalı istisna olmaqla) da şamil edilməsi ilə bağlı dəyişikliklər edilib. Belə ki, emal əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları istisna olmaqla, balıqyetişdirmə fəaliyyətini həyata keçirən şəxslər tərəfindən kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları bu Məcəllənin məqsədləri üçün kənd təsərrüfatı məhsullarına bərabər tutulur. Buna əsasən, balıqyetişdirmə fəaliyyətini həyata keçirən müəssisə tərəfindən digər emal əməliyyatları istisna olmaqla, yalnız kəsilmə və dondurulma əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları kənd təsərrüfatı məhsullarına bərabər tutulur və müəssisənin bu fəaliyyətinə Vergi Məcəlləsində kənd təsərrüfatı fəaliyyətinə aid vergi güzəştləri tətbiq edilir. Müəssisə tərəfindən hisə verilməklə emal əməliyyatlarına məruz qalan balıq məhsulları kənd təsərrüfatı məhsullarına aid edilmir və bu məhsulların satışı Vergi Məcəlləsi ilə müəyyən olunmuş ümumi qaydada vergilərə cəlb olunur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13.2.60-cı maddəsi.

The company has been engaged in fish farming activities in the Neftchala district since 2020 and sells the fish it produces both in frozen form and after smoking. Prior to the amendments to the Tax Code concerning fish farming, the sale of these products was subject to taxation. Will the company be eligible for tax incentives from 2026 onward, considering that fishing activities are now treated as agricultural activities?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, amendments to the Tax Code effective from January 1, 2026, extend the tax incentives granted to the agricultural sector to fishing activities as well (excluding the production of fish roe/caviar).
Under these amendments, fish products produced by fish farming entities and subjected only to cutting and freezing operations are considered agricultural products for the purposes of the Tax Code. Fish products that undergo processing operations are excluded from this provision.
Therefore, fish products that are only cut and frozen are treated as agricultural products, and the tax incentives available for agricultural activities apply to the company's operations related to such products.
However, fish products that undergo smoking or any other processing operation are not regarded as agricultural products, and the sale of these products remains subject to taxation under the general rules established by the Tax Code.
Legal basis: Article 13.2.60 of the Tax Code.