VÖEN şəhadətnaməsini itirən fiziki şəxs cərimə olunurmu?
Fərdi sahibkar olan fiziki şəxs itmiş VÖEN şəhadətnaməsini kağız daşıyıcıda necə bərpa edə bilər? Buna görə hər hansı bir cərimə nəzərdə tutulubmu?
İqtisadiyyat Nazirliyi yaninda Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, şəhadətnamə vergi ödəyicisinin uçotda olmasını təsdiq edən əsas sənəd olmaqla, vergi ödəyicisinə bir dəfə verilir və onda saxlanılır.
Vergi uçotu haqqında şəhadətnamə itirildikdə və ya yararsız hala düşdükdə fiziki şəxsin sərbəst formada müraciəti əsasında sənədlər daxil olduğu gündən 2 gün müddətində şəhadətnamənin yeni nüsxəsi verilir. Bu zaman verilən nüsxənin üzərində şəhadətnamənin yeni nüsxə olması barədə müvafiq qeyd aparılır.
Fiziki şəxsin uçotu haqqında şəhadətnamənin itirilməsinə görə hər hansı cərimə və ya ödəniş nəzərdə tutulmayıb.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 34-cü maddəsi

Штрафуется ли физическое лицо за утерю свидетельства ИНН (VÖEN)?
Как физическому лицу – индивидуальному предпринимателю восстановить утерянное свидетельство ИНН (VÖEN) на бумажном носителе? Предусмотрен ли за это какой-либо штраф?
В Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики сообщили, что свидетельство о постановке на налоговый учет является основным документом, подтверждающим налоговую регистрацию налогоплательщика. Оно выдается налогоплательщику один раз и хранится у него.
В случае утери или порчи свидетельства о налоговом учете новая копия выдается на основании заявления физического лица в свободной форме в течение 2 дней со дня поступления документов. На новой копии делается соответствующая отметка о том, что она является дубликатом.
За утерю свидетельства о постановке на налоговый учет никакой штраф или плата не предусмотрены.
Основание: статья 34 Налогового кодекса.