Milli Məclis Vergi Məcəlləsinə dəyişiklikləri qəbul edib
Bununla bağlı qanun layihəsi Milli Məclisin iyulun 13-də keçirilən iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Qanun layihəsi neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna vəsait köçürmək imkanının yaradılması məqsədilə hazırlanıb.
Layihəyə əsasən, 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyiciləri tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada və şərtlərlə ƏDV-nin depozit hesabından Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna vəsait köçürülə bilər.
Parlament Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikləri üçüncü oxunuşda təsdiqləyib.

Национальное Собрание приняло изменения в Налоговый кодекс
Соответствующий законопроект был включён в повестку заседания Национального Собрания, состоявшегося 13 июля.
Законопроект подготовлен с целью предоставления представителям частного сектора, не осуществляющим деятельность в нефтегазовой сфере, возможности перечислять средства с депозитного счёта НДС в Государственный фонд социальной защиты.
Согласно проекту, с 1 января 2027 года сроком на четыре года налогоплательщики, не осуществляющие деятельность в нефтегазовой сфере и относящиеся к негосударственному сектору, смогут перечислять средства с депозитного счёта НДС в Государственный фонд социальной защиты в порядке и на условиях, определённых органом (учреждением), установленным соответствующим органом исполнительной власти.
Парламент в третьем чтении утвердил предлагаемые изменения в Налоговый кодекс.