Milli Məclis Vergi Məcəlləsinə dəyişiklikləri qəbul edib
Bununla bağlı qanun layihəsi Milli Məclisin iyulun 13-də keçirilən iclasının gündəliyinə daxil edilib.
Qanun layihəsi neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan özəl sektor təmsilçilərinə ƏDV-nin depozit hesabından Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna vəsait köçürmək imkanının yaradılması məqsədilə hazırlanıb.
Layihəyə əsasən, 2027-ci il yanvarın 1-dən 4 il müddətinə neft-qaz sahəsində fəaliyyəti olmayan və qeyri-dövlət sektoruna aid edilən vergi ödəyiciləri tərəfindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilmiş qaydada və şərtlərlə ƏDV-nin depozit hesabından Dövlət Sosial Müdafiə Fonduna vəsait köçürülə bilər.
Parlament Vergi Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikləri üçüncü oxunuşda təsdiqləyib.

The National Assembly has approved the amendments to the Tax Code
The bill was prepared to allow private-sector entities operating outside the oil and gas industry to transfer funds from their VAT deposit accounts to the State Social Protection Fund.
According to the bill, from January 1, 2027, for a period of four years, taxpayers operating outside the oil and gas sector and belonging to the non-state sector will be allowed to transfer funds from their VAT deposit accounts to the State Social Protection Fund in accordance with the rules and conditions determined by the body (institution) designated by the relevant executive authority.
Parliament has approved the proposed amendments to the Tax Code in the third reading.
The relevant bill was included in the agenda of the National Assembly's session held on July 13.