Hansı halda aktivlərə görə gəlir və ya zərər nəzərə alınmır?
Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsini (aktiv sahibinin iradəsindən asılı olmayaraq məhv edildikdə, ləğv olunduqda və ya özgəninkiləşdirildikdə, daxil olan vəsaitin növbəti ilin sonunadək analoji aktivə təkrar investisiya edilməsi bəndi) izah etməyinizi xahiş edirəm.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsinə əsasən, aktivin ləğv edildiyi, yaxud özgəninkiləşdirildiyi ildən sonrakı ilin axırınadək daxilolmaları analoji aktivə və ya eyni xarakterli aktivə təkrar investisiya etməklə aktiv qərəzsiz, yaxud onun sahibinin iradəsindən asılı olmayaraq məhv edildikdə, ləğv olunduqda və ya özgəninkiləşdirildikdə vergi tutulan gəlir müəyyən edilərkən gəlir və ya zərər nəzərə alınmır.
Göründüyü kimi, Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsində göstərilən hallarda gəlir və ya zərərin qəbul edilməməsi onunla şərtləndirilib ki, aktivin ləğv edildiyi, yaxud özgəninkiləşdirildiyi ildən sonrakı ilin sonunadək daxilolmalar analoji aktivə və ya eyni xarakterli aktivə təkrar investisiya edilsin. Həmin daxilolmalar təkrar investisiya edilmədikdə, onlar gəlir (mənfəət) vergisinin məqsədləri üçün vergitutma obyekti hesab olunmaqla vergiyə cəlb edilir.

В каких случаях доход или убыток по активам не учитывается?
Просим разъяснить пункт 144.1.3 Налогового кодекса (о реинвестировании поступлений до конца следующего года в аналогичный актив в случае уничтожения, ликвидации или отчуждения актива независимо от воли его владельца).
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что согласно статье 144.1.3 Налогового кодекса, если актив был уничтожен, ликвидирован или отчужден безвозмездно либо независимо от воли его владельца, и полученные средства до конца года, следующего за годом ликвидации или отчуждения, реинвестированы в аналогичный или однотипный актив, то при определении налогооблагаемого дохода прибыль или убыток по такому активу не учитываются.
Как следует из статьи 144.1.3 Налогового кодекса, непризнание прибыли или убытка возможно только при условии, что полученные средства будут реинвестированы в аналогичный или однотипный актив до конца года, следующего за годом ликвидации или отчуждения актива. Если такие средства не будут реинвестированы, они признаются объектом налогообложения по налогу на прибыль (доход) и облагаются налогом.