Hansı halda aktivlərə görə gəlir və ya zərər nəzərə alınmır?
Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsini (aktiv sahibinin iradəsindən asılı olmayaraq məhv edildikdə, ləğv olunduqda və ya özgəninkiləşdirildikdə, daxil olan vəsaitin növbəti ilin sonunadək analoji aktivə təkrar investisiya edilməsi bəndi) izah etməyinizi xahiş edirəm.
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsinə əsasən, aktivin ləğv edildiyi, yaxud özgəninkiləşdirildiyi ildən sonrakı ilin axırınadək daxilolmaları analoji aktivə və ya eyni xarakterli aktivə təkrar investisiya etməklə aktiv qərəzsiz, yaxud onun sahibinin iradəsindən asılı olmayaraq məhv edildikdə, ləğv olunduqda və ya özgəninkiləşdirildikdə vergi tutulan gəlir müəyyən edilərkən gəlir və ya zərər nəzərə alınmır.
Göründüyü kimi, Vergi Məcəlləsinin 144.1.3-cü maddəsində göstərilən hallarda gəlir və ya zərərin qəbul edilməməsi onunla şərtləndirilib ki, aktivin ləğv edildiyi, yaxud özgəninkiləşdirildiyi ildən sonrakı ilin sonunadək daxilolmalar analoji aktivə və ya eyni xarakterli aktivə təkrar investisiya edilsin. Həmin daxilolmalar təkrar investisiya edilmədikdə, onlar gəlir (mənfəət) vergisinin məqsədləri üçün vergitutma obyekti hesab olunmaqla vergiyə cəlb edilir.

In which cases are gains or losses on assets not recognized?
Please explain Article 144.1.3 of the Tax Code (regarding the reinvestment of proceeds in a similar asset by the end of the following year when an asset is destroyed, liquidated, or disposed of beyond the owner's control).
The State Tax Service under the Ministry of Economy has stated that, pursuant to Article 144.1.3 of the Tax Code, if an asset is destroyed, liquidated, or disposed of free of charge or beyond the owner's control, and the proceeds are reinvested in a similar or equivalent asset by the end of the year following the year in which the asset was liquidated or disposed of, any gain or loss arising from that asset is not recognized when determining taxable income.
As can be seen from Article 144.1.3 of the Tax Code, the non-recognition of gains or losses is conditional upon the proceeds being reinvested in a similar or equivalent asset by the end of the year following the liquidation or disposal of the asset. If the proceeds are not reinvested within this period, they are treated as taxable income for corporate income tax or personal income tax purposes and are subject to taxation.