Bakı–Naxçıvan reyslərində də qeydiyyat - MYGOV-la OLACAQ
Sərnişinlər ölkədaxili uçuşlarda fiziki sənəd təqdim etmədən, “mygov” tətbiqi vasitəsilə şəxsiyyətlərini təsdiq edə biləcəklər.
Bakı–Naxçıvan–Bakı marşrutu üzrə səyahət edən Azərbaycan Respublikası vətəndaşları üçün yeni rəqəmsal qeydiyyat xidməti istifadəyə verilib. Bu xidmət sayəsində sərnişinlər qeydiyyat zamanı şəxsiyyət məlumatlarını “mygov” tətbiqi vasitəsilə təqdim edə bilərlər.
Yeni xidmət çərçivəsində qeydiyyat masasında yerləşdirilən QR kod mygov tətbiqi vasitəsilə skan edilir. Vətəndaş “mygov” tətbiqində ötürülən məlumat siyahısı ilə tanış olub icazə verdikdən sonra sərnişinin şəxsiyyət məlumatları avtomatik olaraq qeydiyyat sisteminə ötürülür və qeydiyyat prosesi daha sürətli, rahat və operativ şəkildə həyata keçirilir.
Xidmət Bakı və Naxçıvan hava limanlarında tətbiq olunur və qeydiyyat prosesinin daha səmərəli təşkili ilə sərnişinlər üçün rahat və çevik xidmət mühiti yaradır. Yeni həll hava limanlarında rəqəmsal texnologiyaların tətbiqinin genişləndirilməsi və sərnişin təcrübəsinin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələrin tərkib hissəsidir.
Qeyd edək ki, rəqəmsal qeydiyyat xidməti alternativ xarakter daşıyır. Sərnişinlər istədikləri halda əvvəlki qaydada fiziki şəxsiyyət vəsiqəsini təqdim etməklə də qeydiyyatdan keçə bilərlər.

Регистрация на рейсах Баку–Нахчыван теперь также будет осуществляться через MYGOV
Пассажиры смогут подтверждать свою личность на внутренних рейсах без предъявления физического документа посредством приложения «mygov».
Для граждан Азербайджанской Республики, путешествующих по маршруту Баку–Нахчыван–Баку, запущена новая услуга цифровой регистрации. Благодаря этой услуге пассажиры могут предоставить свои идентификационные данные при регистрации через приложение «mygov».
В рамках новой услуги QR-код, размещённый на стойке регистрации, сканируется с помощью приложения «mygov». После ознакомления с перечнем передаваемых данных и предоставления согласия гражданином его идентификационные данные автоматически передаются в систему регистрации, благодаря чему процесс регистрации осуществляется быстрее, удобнее и оперативнее.
Услуга доступна в аэропортах Баку и Нахчывана и создаёт для пассажиров более удобные и гибкие условия за счёт повышения эффективности процесса регистрации. Новое решение является частью проектов, направленных на расширение применения цифровых технологий в аэропортах и дальнейшее совершенствование пассажирского опыта.
Отметим, что услуга цифровой регистрации носит альтернативный характер. При желании пассажиры могут пройти регистрацию по-прежнему, предъявив физическое удостоверение личности.