Qeyri-rezident vergi ödəyicisi yükdaşıma xidmətinə görə hansı qaydada vergiyə cəlb edilir?
Şirkətimiz Gürcüstan Respublikasının vergi rezidenti olan müəssisə ilə beynəlxalq avtomobil yükdaşıması xidmətlərinin göstərilməsi barədə müqavilə bağlayıb. Müqaviləyə əsasən, yükün daşınması Özbəkistan Respublikasının Daşkənd şəhərindən Azərbaycan Respublikasının Bakı şəhərinə həyata keçirilir. Daşıma xidmətinə görə ödəniş tərəfimizdən qeyd olunan qeyri-rezidentə ediləcək. Daşıyıcı tərəfindən 2026-cı il üçün Gürcüstan Respublikasının səlahiyyətli vergi orqanı tərəfindən verilmiş və apostillə təsdiqlənmiş Vergi Rezidentliyi Sertifikatı (Certificate of Residence) təqdim edilib.
Yuxarıda göstərilənləri nəzərə alaraq, bəzi suallara aydınlıq gətirilməsini xahiş edirik. Bu şirkətə beynəlxalq avtomobil yükdaşıması xidmətlərinə görə edilən ödənişlərdən Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergi tutulmalıdırmı? Göstərilən halda Azərbaycan Respublikası ilə Gürcüstan Respublikası arasında gəlir və əmlaka görə vergilərə münasibətdə ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında Sazişin müddəalarının tətbiqi mümkündürmü? Daşıyıcının ölkəmizdə daimi nümayəndəliyinin olmaması və etibarlı Vergi Rezidentliyi Sertifikatının təqdim edilməsi halında şirkətimiz ödəmə mənbəyində vergi tutmadan ödəniş həyata keçirə bilərmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 13.2.33-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, beynəlxalq daşıma – yüklərin, sərnişinlərin, baqajın və poçtun daşıma sənədləri əsasında müxtəlif nəqliyyat növləri ilə Azərbaycan Respublikasında yerləşən göndərilmə (təyinat) məntəqəsi ilə digər dövlətdəki təyinat (göndərilmə) məntəqəsi arasında daşınmasıdır. Eyni zamanda, Vergi Məcəlləsinin 125.1.4-cü maddəsinə əsasən, Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında beynəlxalq rabitə və ya beynəlxalq daşımalar həyata keçirilərkən rabitə və ya nəqliyyat xidmətləri üçün rezident müəssisənin və ya sahibkarın ödəmələri - 6 faiz dərəcə ilə ödəmə mənbəyində vergiyə cəlb olunur.
“Azərbaycan Respublikası ilə digər dövlətlər arasında bağlanmış ikiqat vergitutmanın aradan qaldırılması haqqında beynəlxalq müqavilələrin inzibatçılığı” Qaydalarının 5.1-ci bəndinə əsasən, əgər beynəlxalq müqavilədə qeyri-rezidentin Azərbaycan mənbəyindən əldə etdiyi hər hansı gəlirinin vergidən azad olunması və ya aşağı dərəcə ilə vergiyə cəlb edilməsi nəzərdə tutulmuşdursa, qeyri-rezident ona gəlir ödəyən şəxsin uçotda olduğu vergi orqanına elektron və ya kağız daşıyıcıda doldurulmuş “Qeyri-rezidentin Azərbaycan Respublikasından əldə etdiyi gəlirə ödəmə mənbəyində beynəlxalq müqavilədə nəzərdə tutulmuş azadolma və ya aşağı dərəcənin tətbiq edilməsi haqqında” DTA-03 Ərizə forması təqdim etməklə həmin azadolma və ya aşağı vergi dərəcəsinin tətbiq olunması ilə bağlı müraciət edə bilər.
Əlavə olaraq bildirək ki, vergi öhdəliklərinin dəqiq müəyyən edilməsi üçün işin faktiki halları barədə, o cümlədən tərəflər arasında bağlanılan müqavilə, ödəniş sənədləri və digər zəruri təsdiqedici sənədlər ilə birlikdə qeydiyyatda olduğunuz vergi orqanına müraciət etməyiniz tövsiyə olunur.

В каком порядке налогоплательщик-нерезидент облагается налогом за услуги грузоперевозки?
Наша компания заключила договор с предприятием, являющимся налоговым резидентом Грузии, на оказание услуг по международным автомобильным грузовым перевозкам. Согласно договору, перевозка груза осуществляется из города Ташкент Республики Узбекистан в город Баку Азербайджанской Республики. Оплата за транспортные услуги будет произведена нашей стороной указанному нерезиденту. Перевозчиком представлен Сертификат налогового резидентства (Certificate of Residence), выданный уполномоченным налоговым органом Грузии на 2026 год и заверенный апостилем.
Учитывая вышеизложенное, просим разъяснить следующие вопросы. Должен ли удерживаться налог у источника выплаты по ставке 6 процентов в соответствии со статьёй 125.1.4 Налогового кодекса Азербайджанской Республики с выплат, осуществляемых данной компании за услуги международных автомобильных грузовых перевозок? Возможно ли в данном случае применение положений Соглашения между Азербайджанской Республикой и Грузией об избежании двойного налогообложения в отношении налогов на доходы и имущество? Может ли наша компания осуществить выплату без удержания налога у источника выплаты при отсутствии у перевозчика постоянного представительства в нашей стране и при наличии действующего Сертификата налогового резидентства?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщила, что согласно положениям статьи 13.2.33 Налогового кодекса международная перевозка представляет собой перевозку грузов, пассажиров, багажа и почты на основании транспортных документов различными видами транспорта между пунктом отправления (назначения), расположенным в Азербайджанской Республике, и пунктом назначения (отправления) в другом государстве. В то же время, согласно статье 125.1.4 Налогового кодекса, выплаты резидентного предприятия или предпринимателя за услуги связи или транспорта при осуществлении международной связи или международных перевозок между Азербайджанской Республикой и другими государствами облагаются налогом у источника выплаты по ставке 6 процентов.
Согласно пункту 5.1 Правил «Администрирование международных договоров об избежании двойного налогообложения, заключённых между Азербайджанской Республикой и другими государствами», если международным договором предусмотрено освобождение от налогообложения или применение более низкой налоговой ставки в отношении какого-либо дохода нерезидента, полученного из источника в Азербайджане, нерезидент может обратиться за применением такого освобождения или пониженной налоговой ставки, представив в налоговый орган, в котором состоит на учёте лицо, выплачивающее ему доход, заполненную в электронной или бумажной форме заявку DTA-03 «Заявление о применении освобождения или пониженной ставки, предусмотренной международным договором, при удержании налога у источника выплаты с дохода нерезидента, полученного из Азербайджанской Республики».
Дополнительно сообщаем, что для точного определения налоговых обязательств рекомендуется обратиться в налоговый орган, в котором вы состоите на учёте, с указанием фактических обстоятельств дела, а также приложением договора, заключённого между сторонами, платёжных документов и других необходимых подтверждающих документов.