AZE FINANCE: VERGİ ÖDƏYİCİSİNİN ƏDV QEYDİYYATININ LƏĞVİ BARƏDƏ QƏRAR
Azərbaycanın aparıcı maliyyə və konsaltinq xidmətləri tədarükçüsü olan "AZE Finance" vergi qanunvericiliyi və uçotun idarə edilməsi sahəsində növbəti uğurlu nəticəsini təqdim edir. İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətinin Bakı şəhəri Operativ Vergi Nəzarəti və Uçotun Təşkili Baş İdarəsi tərəfindən müvafiq vergi ödəyicisi barəsində önəmli qərar qəbul olunmuşdur.
06.05.2026-cı il tarixli, № 2600150000116638 Q nömrəli rəsmi qərara əsasən, vergi ödəyicisi olan Məhdud Məsuliyyətli Cəmiyyətin Əlavə Dəyər Vergisinin (ƏDV) məqsədləri üçün qeydiyyatının ləğv edilməsi təmin olunub.
"AZE Finance" əməkdaşı Yusifova Hökümə tərəfindən aparılan müvafiq araşdırmalar və sənədləşmə işləri nəticəsində vergi ödəyicisinin ƏDV ləğvi qanunvericiliyə tam uyğun şəkildə həyata keçirilmişdir.
Qərar Azərbaycan Respublikası Vergi Məcəlləsinin 158.1-ci maddəsinə (ƏDV-nin məqsədləri üçün qeydiyyatın ləğv edilməsi) əsaslanaraq qəbul edilmişdir. Aparılan araşdırmalardan sonra müvafiq qurumun qərarı ilə qeydiyyatın ləğvi 01.05.2025-ci il tarixindən etibarən qüvvəyə minmiş hesab olunur.
Bu növ prosedurlar vergi ödəyicilərinin maliyyə yükünün optimallaşdırılması və fəaliyyət növlərinə uyğun olaraq vergi öhdəliklərinin düzgün tənzimlənməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir. AZE Finance mütəxəssisləri tərəfindən həyata keçirilən peşəkar yanaşma, sahibkarların vergi orqanları ilə münasibətlərinin şəffaf və effektiv şəkildə qurulmasına şərait yaradır.

AZE FINANCE: РЕШЕНИЕ ОБ АННУЛИРОВАНИИ РЕГИСТРАЦИИ НАЛОГОПЛАТЕЛЬЩИКА В КАЧЕСТВЕ ПЛАТЕЛЬЩИКА НДС
Ведущий поставщик финансовых и консалтинговых услуг Азербайджана — «AZE Finance» — представил очередной успешный результат в сфере налогового законодательства и управления бухгалтерским учетом. Главным управлением оперативного налогового контроля и организации учета города Баку при Государственной налоговой службе при Министерстве экономики Азербайджанской Республики было принято важное решение в отношении соответствующего налогоплательщика.
Согласно официальному решению №2600150000116638 Q от 06.05.2026 года, обеспечено аннулирование регистрации Общества с ограниченной ответственностью в качестве плательщика налога на добавленную стоимость (НДС).
В результате проведённых исследований и оформления документов сотрудником «AZE Finance» Юсифовой Хокюмой процесс аннулирования НДС был осуществлён в полном соответствии с требованиями законодательства.
Решение принято на основании статьи 158.1 Налогового кодекса Азербайджанской Республики (аннулирование регистрации для целей НДС). Согласно решению соответствующего органа, после проведённых проверок аннулирование регистрации считается вступившим в силу с 01.05.2025 года.
Подобные процедуры имеют важное значение с точки зрения оптимизации финансовой нагрузки налогоплательщиков и правильного регулирования налоговых обязательств в соответствии с видами деятельности. Профессиональный подход специалистов AZE Finance способствует прозрачному и эффективному выстраиванию отношений предпринимателей с налоговыми органами.