Fiziki şəxslərin əmlak vergisinə görə güzəştinin hesablanması
Əmlak vergisinə görə mənzilin hansı sahəsi hesablanmalıdır: yaşayış sahəsi, yoxsa ümumi sahəsi? Məlumdur ki, Vergi Məcəlləsinin 102.1-1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisininin məbləği 30 manat azaldılır. Pensiyaçı olduğuma görə, qeyd edilən bəndə əsasən mənə güzəşt tətbiq olunmalıdırmı? Tətbiq edilən güzəşt mənə məxsus olan hər iki mənzilə aiddir, yoxsa ancaq qeydiyyatda olduğum mənzilə?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 197.1.1-ci maddəsinə əsasən, rezident və qeyri-rezident fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan və Azərbaycan Respublikasının ərazisində yerləşən tikililər və ya onların hissələri əmlak vergisi məqsədləri üçün vergitutma obyektidir. Xüsusi mülkiyyətdə olan belə tikili və binaların sahəsinin (yaşayış sahələrinə münasibətdə - 30 kvadratmetrdən artıq olan hissəsinin) hər kvadratmetrinə görə müvafiq dərəcələr tətbiq olunur (bina Bakı şəhərində yerləşdikdə həmin dərəcələrə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi 0,7-dən aşağı və 1,5-dən yuxarı olmayan əmsallar tətbiq edilməklə).
Yaşayış sahəsi – Azərbaycan Respublikasının Mülki Məcəlləsinə uyğun olaraq daşınmaz əmlak hesab edilən və vətəndaşların daimi yaşaması üçün yararlı olan (müəyyən edilmiş sanitariya və texniki norma və qaydalara, qanunvericiliyin digər tələblərinə cavab verən) ayrıca sahədir. Yaşayış sahəsinin ümumi sahəsi vətəndaşların yaşayış sahəsində yaşaması ilə əlaqədar onların məişət və digər ehtiyaclarının ödənilməsi üçün nəzərdə tutulan yardımçı sahələrin (balkon və ya eyvanlar istisna) sahəsi daxil olmaqla həmin yaşayış sahəsinin bütün hissələrinin sahəsinin məcmusundan ibarətdir.
Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsinə əsasən, binaların icarəyə, kirayəyə verildiyi, habelə sahibkarlıq və ya kommersiya fəaliyyəti ilə məşğul olmaq üçün istifadə edildiyi hallar istisna olunmaqla, Vergi Məcəlləsinin 102.1-1-ci və 102.2-ci maddələrində göstərilən şəxslərin, habelə pensiyaçıların və müddətli hərbi xidmət hərbi qulluqçularının və onların ailə üzvlərinin müddətli hərbi xidmət dövründə binalara görə ödəməli olduqları əmlak vergisinin məbləği 30 manat azaldılır. Qeyd olunan güzəşt hər bina üçün ayrılıqda tətbiq edilmir. Ümumi ödənilməli olan məbləğdən 30 manat azaldılır.
Pensiyaçılar dedikdə isə kimlərin nəzərdə tutulduğunu “Əmək pensiyaları haqqında” Qanuna əsaslanaraq müəyyən etmək olar. Həmin Qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyaları yaşa, əlilliyə və ailə başçısını itirməyə görə bölünür. Vergi Məcəlləsinin 199.3-cü maddəsində pensiyaçılar dedikdə heç bir istisna nəzərdə tutulmadığından, 30 manat güzəşt hüququ əmək pensiyalarının bütün növlərinə şamil edilir.
Fiziki şəxslərin xüsusi mülkiyyətində olan binalara görə əmlak vergisi onların yerləşdiyi ərazinin bələdiyyəsi tərəfindən hesablanır. Bələdiyyələr verginin ödənilməsi barədə tədiyə bildirişini vergi ödəyicilərinə avqustun 1-dən gec olmayaraq verməlidirlər. Binalara, su və hava nəqliyyatı vasitələrinə görə fiziki şəxslərin əmlak vergisi yerli (bələdiyyə) büdcəyə ödənilir.

Расчет льготы по налогу на имущество для физических лиц
Какую площадь квартиры следует рассчитывать для налога на имущество: жилую или общую? Известно, что сумма налога на имущество, которую лица, указанные в статьях 102.1-1 и 102.2 Налогового кодекса, а также пенсионеры и призывники и члены их семей должны уплачивать за здания в период прохождения военной службы по призыву, уменьшается на 30 манатов. Поскольку я пенсионер, должен ли я быть освобожден от уплаты налога по указанному пункту? Распространяется ли применяемая скидка на обе квартиры, которыми я владею, или только на ту квартиру, в которой я зарегистрирован?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики заявила, что согласно статье 197.1.1 Налогового кодекса здания или их части, находящиеся в частной собственности физических лиц-резидентов и нерезидентов и расположенные на территории Азербайджанской Республики, подлежат налогообложению. к налогообложению в целях налога на имущество. Соответствующие ставки применяются за каждый квадратный метр площади таких зданий и зданий, находящихся в частной собственности (в отношении жилых помещений - части, превышающей 30 квадратных метров) (если здание расположено в Баку, эти ставки ниже 0,7). и 1,5- с применением коэффициентов не выше).
Жилая площадь – отдельная территория, считающаяся недвижимым имуществом в соответствии с Гражданским Кодексом Азербайджанской Республики и пригодная для постоянного проживания граждан (соответствующая установленным санитарным и техническим нормам и правилам, другим требованиям законодательства). Общая площадь жилой площади складывается из суммы площадей всех частей жилой площади, включая площадь вспомогательных помещений (кроме балконов и балконов), предназначенных для удовлетворения хозяйственных и других нужд жилого помещения. граждан в связи с проживанием в жилом помещении.
Согласно статье 199.3 Налогового кодекса, за исключением случаев, когда здания сдаются в аренду, в аренду, а также используются для занятия предпринимательской или коммерческой деятельностью, лица, указанные в статьях 102.1-1 и 102.2 Налогового кодекса, а также Пенсионерам и военнослужащим, находящимся на срочной службе, на 30 манатов снижена сумма налога на имущество, который военнослужащие и члены их семей должны платить за здания в период прохождения военной службы. Указанная скидка не распространяется на каждое здание отдельно. Из общей суммы выплаты вычитается 30 манатов.
Когда мы говорим «пенсионеры», определить, кого именно подразумевают, можно на основании Закона «О трудовых пенсиях». Согласно статье 4 этого Закона трудовые пенсии делятся по возрасту, инвалидности и потере главы семьи. Поскольку статья 199.3 Налогового кодекса не предусматривает каких-либо исключений для пенсионеров, право на скидку в размере 30 манатов распространяется на все виды трудовых пенсий.
Налог на недвижимость для зданий, находящихся в частной собственности физических лиц, рассчитывается муниципалитетом района, где они расположены. Муниципалитеты должны направить налогоплательщикам уведомление об уплате налога не позднее 1 августа. Налог на имущество физических лиц за здания, водный и воздушный транспорт уплачивается в местный (муниципальный) бюджет.