Sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsinin vaxtı: xüsusi məqamlar
Vergi Məcəlləsinin 221.3-cü maddəsinə əsasən, sadələşdirilmiş verginin ödəyiciləri hesabat dövründən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq ödənilməli olan verginin məbləği haqqında vergi orqanlarına bəyannamə verir və həmin müddətdə vergini dövlət büdcəsinə ödəyirlər. Bəs bəyannamə tərtib olunarkən hansı məqamlara diqqət etmək lazımdır? suala vergi ekspertləri aydınlıq gətirir:
Maddədən göründüyü kimi, sadələşdirilmiş verginin ödəyiciləri rüblük hesabatı rüb bitdikdən sonrakı ayın 20-dən gec olmayaraq təqdim etməklə yanaşı, vergini də həmin tarixə kimi ödəməlidirlər.
Misal 1: Sadələşdirilmiş verginin ödəyicisinin təqdim edilmiş mallara (xidmətlərə) görə 2024-cü ilin yanvar, fevral vǝ mart ayları üzrə müvafiq olaraq 3.000, 4.000 və 5.000 manat məbləğində gəliri formalaşıb. Vergi ödəyicisi həmin rüb üzrə hesablanmış sadələşdirilmiş vergini aprel ayının 20-dən gec olmadan ödəməlidir. Həmin tarixdən gec ödənildiyi halda, vergi borcu yaranarsa, o zaman Vergi Məcəlləsinin 59.1-ci maddəsinə əsasən faiz hesablanır.
Bəzi vergi bəyannamələri ilə bağlı vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı halda, onun 30 gün müddətində bəyannamə təqdim etmək öhdəliyi var. Sadələşdirilmiş vergi bəyananməsi üzrə isə belə tələb müəyyən edilməyib.
Vergi Məcəlləsinin 221.3-cü maddəsinə əsasən, vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdıqda, habelə vergi ödəyicisi olan hüquqi şəxs ləğv edildikdə və ya fərdi sahibkarın fəaliyyətinə xitam verildikdə, bu Məcəllədə müəyyən olunmuş müddətdən gec olmamaq şərtilə vergi orqanına bəyannamə təqdim edilməlidir. Bu zaman vergi dövrü hesabat dövrü sayılan müddətin əvvəlindən vergi ödəyicisi fəaliyyətini dayandırdığı, habelə vergi ödəyicisi olan hüquqi şəxs ləğv edildiyi və ya fərdi sahibkarın fəaliyyətinə xitam verildiyi günə qədər olan dövrü əhatə edir.
Misal 2: Vergi ödəyicisi 1 fevral tarixdən 2 il müddətinə fəaliyyətinin müvəqqəti dayandırılması haqqında vergi orqanına ərizə ilə müraciət edib. Bu halda, vergi ödəyicisi 20 aprel tarixindən gec olmayaraq vergi orqanına sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsini təqdim etməlidir. Həmin bəyannamə üzrə dövr 1- 31 yanvar tarixlərini əhatə edəcək.
Vergi ödəyicisi sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsi ilə bağlı bəzi mühüm məqamlara diqqət yetirməlidir.
Birinci məqam: Vergi ödəyicisinin sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsinin "Verginin hesablanması" bölməsi üzrə aylıq məlumatları vergi orqanında həmin şəxsin ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi - 200.000 manatın mənbəyi kimi istifadə edilir.
Misal 3: Vergi ödəyicisinin cari ilin 2-ci rübündə təqdim etdiyi sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsində aprel, may və iyun ayları üzrə təqdim etdiyi malların dəyəri, müvafiq olaraq, 12.000, 18.000 vǝ 20.000 manat təşkil edib. Vergi orqanı AVİS proqram təminatı vasitəsilə ötən dövrlər üzrə təqdim olunan bəyannamə göstəriciləri üzrə müəyyən edir ki, vergi ödəyicisi may ayında 18.000 manat məbləğində mal təqdim etdiyi üçün onun ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) vergi tutulan əməliyyatlarının həcmi 200.000 manatı keçib. Bu halda, vergi orqanı tərəfindən vergi ödəyicisinə sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququnu itirdiyi və ƏDV ödəyicisi kimi qeydiyyata alınması barədə bildiriş təqdim edilə bilər.
Bir daha xatırladaq ki, Vergi Məcələsində ardıcıl 12 aylıq dövrün istənilən ayında (aylarında) vergi tutulan əməliyyatların həcminin 200.000 manatdan çox olmaması tələbi təqvim ili üzrə (1 yanvar-31 dekabr) yox, istənilən ardıcıl 12 ay üzrə nəzərdə tutulur.
İkinci məqam: Vergi ödəyicisinin təqdim etdiyi bəyannamə göstəriciləri ilə elekton qaimə-faktura göstəricilərinin üzləşdirilməsi zamanı rüb ərzində vergi ödəyicilərinə təqdim edilən mallar (xidmətlər) üzrə xüsusi çəkinin 30 faizdən çox olması müəyyən edilərsə, o zaman həmin şəxsin sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququ məhdudlaşdırılır.
Misal 4: Vergi ödəyicisi 2024-cü ilin 1-ci rübü üzrə 20.000 manat məbləğində xidmət göstərdiyini bildirib. AVİS sistemi müəyyən edir ki, həmin rüb üzrə vergi ödəyicisi qarşı tərəfə 8.000 manat məbləğində elekton qaimə-faktura təqdim edib. Bu halda, vergi orqanı vergi ödəyicisinə 1 aprel 2024-cü ildən sadələşdirilmiş verginin ödəyicisi olmaq hüququnun itirilməsi haqqında məlumat təqdim edəcək. Eyni yanaşma təqdim olunan mallara da aiddir.
Üçüncü məqam: Vergi ödəyicisinin sadələşdirilmiş vergi bəyannaməsində təqdim etdiyi malların (xidmətlərin) dəyəri həmin rüb üzrə təqdim olunan elektron qaimə-faktura və (və ya) yeni nəsil nəzarət-kassa aparatları üzrə çeklərin məbləğlərindən az olmamalıdır.
Misal 5: Vergi ödəyicisi cari ilin I rübü üzrə 20.000 manat məbləğində mal təqdim etsə də, AVİS sistemi müəyyənləşdirir ki, həmin dövr ərzində 4.000 manat məbləğində elektron qaimə-faktura və 17.000 manat məbləğində yeni nəsil kassa-nəzarət aparatı çeki vurulub. Bu zaman vergi orqanı tərəfindən kameral uyğunsuzluq bildirişi təqdim olunacaq.

According to Article 221.3 of the Tax Code, simplified tax payers submit a declaration to the tax authorities on the amount of tax payable no later than the 20th of the month following the reporting period and pay the tax to the state budget during that period. So what points should be paid attention to when compiling a declaration? Tax experts clarify the question:
As can be seen from the article, simplified tax payers must submit a quarterly report no later than the 20th of the month following the end of the quarter, as well as pay the tax by that date.
Example 1: The simplified tax payer has formed an income of 3,000, 4,000 and 5,000 manats for the goods (services) provided in January, February and March 2024, respectively. The taxpayer must pay the simplified tax calculated for that quarter no later than April 20. If the tax debt is paid later than that date, then interest is calculated in accordance with Article 59.1 of the Tax Code.
In the event that the taxpayer ceases to operate in connection with some tax returns, he is obliged to submit a declaration within 30 days. However, such a requirement is not established for the simplified tax return.
According to Article 221.3 of the Tax Code, when the taxpayer ceases to operate, as well as when the legal entity that is the taxpayer is liquidated or the activities of an individual entrepreneur are terminated, a declaration must be submitted to the tax authority no later than the period specified in this Code. In this case, the tax period covers the period from the beginning of the reporting period until the day the taxpayer ceases to operate, as well as when the legal entity that is the taxpayer is liquidated or the activities of an individual entrepreneur are terminated.
Example 2: The taxpayer applied to the tax authority with an application for temporary suspension of its activities for a period of 2 years from February 1. In this case, the taxpayer must submit a simplified tax return to the tax authority no later than April 20. The period for this return will cover January 1-31.
The taxpayer should pay attention to some important points regarding the simplified tax return.
First point: The monthly data of the taxpayer in the "Tax calculation" section of the simplified tax return is used by the tax authority as a source of the volume of taxable transactions of that person in any month(s) of a consecutive 12-month period - 200,000 manats.
Example 3: In the simplified tax return submitted by the taxpayer in the 2nd quarter of the current year, the value of the goods submitted for April, May and June was 12,000, 18,000 and 20,000 manats, respectively. The tax authority determines, based on the declaration data submitted for previous periods through the AVIS software, that since the taxpayer submitted goods in the amount of 18,000 manat in May, the volume of taxable transactions in any month(s) of a consecutive 12-month period exceeded 200,000 manat. In this case, the tax authority may serve a notice to the taxpayer that he has lost the right to be a simplified tax payer and that he must be registered as a VAT payer.
Let us recall once again that the Tax Code requires that the volume of taxable transactions in any month(s) of a consecutive 12-month period not exceed 200,000 manat, not for the calendar year (January 1-December 31), but for any consecutive 12 months.
Second point: If, during the reconciliation of the declaration data submitted by the taxpayer with the electronic invoice data, it is determined that the specific weight of goods (services) provided to taxpayers during the quarter exceeds 30 percent, then the right of that person to be a payer of simplified tax is restricted.
Example 4: The taxpayer reported that he provided services in the amount of 20,000 manats for the 1st quarter of 2024. The AVIS system determines that for that quarter the taxpayer submitted an electronic invoice in the amount of 8,000 manats to the counterparty. In this case, the tax authority will provide the taxpayer with information about the loss of the right to be a payer of simplified tax from April 1, 2024. The same approach applies to the goods provided.
Third point: The value of goods (services) submitted by the taxpayer in the simplified tax return should not be less than the amounts of electronic invoices and (or) new generation cash register receipts submitted for that quarter.
Example 5: Although the taxpayer submitted goods in the amount of 20,000 manats for the first quarter of the current year, the AVIS system determines that electronic invoices in the amount of 4,000 manats and new generation cash register receipts in the amount of 17,000 manats were issued during that period. In this case, a cameral discrepancy notice will be submitted by the tax authority.