Müflis elan olunan fiziki və hüquqi şəxslərə yeni tələblər qoyulur
Azərbaycanda hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər (fərdi sahibkarlar) müflis elan olunduğu məqamdan və iflas prosesinə xitam verildiyi tarixdən 15 gün müddətində bu barədə vergi orqanına məlumat verməli olacaqlar.
Bununla bağlı Vergi Məcəlləsində və “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” qanunda dəyişikliklər Milli Məclisin bugünkü plenar iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Bildirilib ki, qanun layihəsi Dünya Bankı Qrupunun “Business Ready” layihəsinin “Biznesin müflisləşməsi” indikatoru üzrə müvafiq sahədə təkmilləşmələrin və kommunikasiyaların həyata keçirilməsinə dair 2024-cü il üzrə Yol Xəritəsi”ndə iflas proseduru başlanılmış şirkətlər və fərdi sahibkarlar barədə məlumatların müvafiq olaraq hüquqi şəxslərin dövlət reyestrində və vergi ödəyicilərinin uçotu reyestrində uçotunun aparılması məqsədilə hazırlanıb.
Sənəddə həmçinin hüquqi şəxsin iflas prosesində olması faktının dövlət qeydiyyatının aparılması, bununla bağlı qeydiyyat orqanına 15 gündən gec olmayaraq ərizə ilə müraciət edilməsi nəzərdə tutulur. Bankların müflisləşmə və iflas prosesində olması dövlət qeydiyyatına alınarkən “Banklar haqqında” qanunun tələbləri nəzərə alınır.
Qeyd olunub ki, qanun layihəsinin qəbul edilməsi nəticəsində barəsində iflas proseduru başlanılmış hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər barədə məlumatların vergi ödəyicilərinin uçotu reyestrində uçotunun aparılması, hüquqi şəxslər barədə məlumatların isə hüquqi şəxslərin dövlət reyestrində qeydə alınması ilə bağlı məsələlər tənzimlənəcək, eləcə də iflas proseduruna məruz qalmış subyektlərin və digər şəxslərin hüquqlarının qorunması istiqamətində müsbət nəticələr əldə olunacaqdır.
İflas prosesində olma barədə vergi orqanına məlumatın verilməsi (hüquqi şəxslərə münasibətdə bu barədə məlumatın hüquqi şəxslərin dövlət reyestrində qeydiyyata alınması) iflas prosesində olan hüquqi və fiziki şəxsin fəaliyyətində şəffaflığın gücləndirilməsinə, risklərin düzgün idarə edilməsinə, eləcə də iflas prosesində olan şəxsin borclularının və kreditorlarının əmlak maraqlarının daha etibarlı qorunmasına xidmət edəcəkdir.
Bundan başqa, Vergi Məcəlləsinə əsasən vergi ödəyicisinin olduğu yer və ya yaşadığı yer dəyişdikdə, eləcə də onun vergi orqanında uçota alınmaq üçün verdiyi ərizə formasında olan digər məlumatlarda hər hansı dəyişiklik baş verdikdə, vergi ödəyicisi bu cür dəyişiklik baş verdiyi gündən 40 gün müddətində vergi orqanına məlumat verməlidir.
Eyni zamanda “Hüquqi şəxslərin dövlət qeydiyyatı və dövlət reyestri haqqında” qanuna görə, hüquqi şəxslər təsis sənədlərinə edilən hər bir dəyişiklik barədə həmin dəyişikliyin baş verdiyi andan 40 gün müddətində qeydiyyat orqanına ərizə ilə müraciət etməlidirlər. Hüquqi şəxslərin, xarici hüquqi şəxsin nümayəndəlik və ya filiallarının təsis sənədlərinə edilən hər bir dəyişiklik, eləcə də qeydə alınmış faktların hər bir sonrakı dəyişikliyi hüquqi şəxslərin dövlət reyestrində qeydiyyata alınır.
Təklif olunan dəyişikliyə əsasən hər iki halda müddətlər azaldılaraq 15 gün müəyyən olunur. Müddətlərin optimallaşdırılması vergi ödəyicilərinin məlumatlarında baş verən dəyişikliklərin onların uçot məlumatlarında daha operativ şəkildə əks etdirilməsinə, son nəticədə həm vergi uçotu, həm də hüquqi şəxslərin reyestr məlumatlarının real vəziyyətə (dəyişikliklərə) daha sürətli şəkildə uyğunlaşdırılmasına imkan yaradır. Hüquqi şəxslərə vergi ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi onların dövlət qeydiyyatına alındığı zaman verildiyindən və həmin andan onlar vergi uçotuna alınmış hesab olunduğundan dəyişiklik eyni zamanda vergi uçotu məlumatlarının da dəqiqliyinə xidmət etmiş olur.

К физическим и юридическим лицам, объявленным банкротами, предъявляются новые требования
Физические лица, занимающиеся предпринимательской деятельностью без создания юридического лица (индивидуальные предприниматели), после признания их банкротами и после завершения процедуры банкротства будут обязаны в течение 15 дней сообщить об этом в налоговый орган.
Соответствующие изменения в Налоговый кодекс и закон «О государственной регистрации и государственном реестре юридических лиц» были вынесены на обсуждение на сегодняшнем пленарном заседании Милли Меджлиса.
Сообщается, что законопроект подготовлен в целях реализации совершенствований и коммуникаций по индикатору «Банкротство бизнеса» в рамках Дорожной карты на 2024 год проекта Группы Всемирного банка «Business Ready», а также для учета сведений о компаниях и индивидуальных предпринимателях, в отношении которых начата процедура банкротства, соответственно в государственном реестре юридических лиц и реестре учета налогоплательщиков.
Документ также предусматривает государственную регистрацию факта нахождения юридического лица в процессе банкротства и обращение в регистрирующий орган с заявлением не позднее чем через 15 дней. При государственной регистрации процессов банкротства банков учитываются требования закона «О банках».
Отмечено, что принятие законопроекта позволит урегулировать вопросы учета сведений об индивидуальных предпринимателях, в отношении которых начата процедура банкротства, в реестре налогоплательщиков, а сведений о юридических лицах — в государственном реестре юридических лиц, а также обеспечит более эффективную защиту прав субъектов, подвергшихся процедуре банкротства, и других лиц.
Предоставление информации в налоговый орган о нахождении в процессе банкротства (а в отношении юридических лиц — регистрация таких сведений в государственном реестре юридических лиц) будет способствовать повышению прозрачности деятельности юридических и физических лиц, правильному управлению рисками, а также более надежной защите имущественных интересов должников и кредиторов.
Кроме того, согласно Налоговому кодексу, при изменении места нахождения или места жительства налогоплательщика, а также иных сведений, указанных в заявлении о постановке на учет в налоговом органе, налогоплательщик обязан сообщить об этом в течение 40 дней.
В то же время, согласно закону «О государственной регистрации и государственном реестре юридических лиц», юридические лица обязаны обращаться в регистрирующий орган с заявлением о каждом изменении в учредительных документах в течение 40 дней с момента такого изменения. Все изменения в учредительных документах юридических лиц, представительств или филиалов иностранных юридических лиц, а также последующие изменения зарегистрированных фактов подлежат регистрации в государственном реестре юридических лиц.
Согласно предлагаемым изменениям, в обоих случаях срок сокращается до 15 дней. Оптимизация сроков позволит более оперативно отражать изменения в данных налогоплательщиков в учетной информации, а также быстрее приводить налоговый учет и сведения государственного реестра юридических лиц в соответствие с фактическим состоянием. Поскольку идентификационный номер налогоплательщика присваивается юридическим лицам при государственной регистрации и с этого момента они считаются поставленными на налоговый учет, изменения также будут способствовать повышению точности налоговых данных.