Himayəsində bir tələbə övladı olan şəxsə 50 AZN vergi güzəşti tətbiq edilirmi?
Vergi Məcəlləsinin 102.5-ci maddəsinə əsasən, himayəsində qohumluq dərəcəsindən asılı olmayaraq azı 3 nəfər, o cümlədən gündüz təhsil alan 23 yaşınadək şagird və tələbələr olan ər və ya arvaddan birinin vergi tutulmalı olan aylıq gəliri 50 manat məbləğində azaldılır.
Lakin himayəsində yalnız 1 nəfər olan şəxslərə, hətta həmin şəxs 23 yaşınadək gündüz təhsil alan tələbə olsa belə, bu güzəşt tətbiq edilmir.
Buna görə də, himayəsində yalnız bir övladı olan və həmin övladı 20 yaşında gündüz təhsil alan tələbə olan işləyən xanımın 50 manat məbləğində vergi güzəşti əldə etmək hüququ yaranmır.
Qeyd edək ki, təqaüd, pensiya və işsizlikdən sığorta ödənişi alan şəxslər (uşaqlar istisna olmaqla), həmçinin qanunvericiliyə əsasən tam dövlət təminatında olan şəxslər himayədə olan şəxslər hesab edilmir.

Is a tax benefit of AZN 50 applicable to a person who has one student child as a dependant?
According to Article 102.5 of the Tax Code, the taxable monthly income of one of the spouses who has at least 3 dependants, regardless of the degree of kinship, including students under the age of 23 studying full-time, is reduced by AZN 50.
However, this tax benefit does not apply to individuals who have only 1 dependant, even if that person is a full-time student under the age of 23.
Therefore, a working woman who has only one child as a dependant, and whose child is a 20-year-old full-time student, is not entitled to the AZN 50 tax benefit.
It should be noted that individuals receiving scholarships, pensions, or unemployment insurance payments (except for children), as well as individuals who are fully supported by the state in accordance with the legislation, are not considered dependants.