Əcnəbi şəxs tibbi xidmətə görə ödədiyi ƏDV-ni geri ala bilərmi?
Türkiyə vətəndaşı olan və Azərbaycanda yaşayan şəxs bir neçə ay əvvəl Bakı şəhərində tibb müəssisəsinə müraciət edib və göstərilən tibbi xidmətin haqqını nağd şəkildə ödəyib. Bu halda ödədiyi ƏDV-nin geri qaytarılıb-qaytarılmayacağı ilə maraqlanıb.
Dövlət Vergi Xidmətinin məlumatına əsasən, əcnəbilərə və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərə görə ödənilmiş ƏDV-nin geri qaytarılması mümkündür. Lakin bunun üçün əsas şərtlərdən biri ödənişin nağdsız qaydada həyata keçirilməsidir.
Beləliklə, Türkiyə vətəndaşı Azərbaycanda tibb müəssisəsindən tibbi xidmət alarkən ödənişi nağdsız şəkildə həyata keçirərsə, ölkəni tərk edərkən müəyyən edilmiş qaydalara uyğun olaraq ödənilmiş ƏDV məbləğini “Tax Free” rejimində geri ala bilər.
Bu səbəbdən, tibbi xidmətə görə ödəniş nağd şəkildə edildiyi halda ƏDV-nin geri qaytarılması nəzərdə tutulmur.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 165.3-cü maddəsi.

Может ли иностранец вернуть НДС, уплаченный за медицинские услуги?
Гражданин Турции, проживающий в Азербайджане, несколько месяцев назад обратился в медицинское учреждение в Баку и оплатил оказанные медицинские услуги наличными. Он поинтересовался, может ли в таком случае получить возврат уплаченного НДС.
Согласно информации Государственной налоговой службы, НДС, уплаченный за медицинские услуги, оказанные иностранным гражданам и лицам без гражданства, может быть возвращён. Однако одним из основных условий является осуществление оплаты в безналичной форме.
Таким образом, если гражданин Турции оплачивает медицинские услуги в Азербайджане безналичным способом, он может получить уплаченный НДС обратно в режиме Tax Free при выезде из страны в соответствии с установленными правилами.
Следовательно, если медицинские услуги были оплачены наличными, возврат НДС не предусмотрен.
Основание: статья 165.3 Налогового кодекса.