İctimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın ƏDV güzəşti nə qədərdir?
İctimai iaşə fəaliyyəti göstərən fərdi sahibkar ƏDV qeydiyyatındadır. 2026-cı ildən Vergi Məcəlləsində ictimai iaşə fəaliyyəti üzrə bir sıra dəyişikliklər, o cümlədən nağdsız dövriyyə üzrə ƏDV-dən güzəşt müəyyən edilib. Sahibkarın 2026-cı ilin yanvar ayında 80.000 manat dövriyyəsi olub, bu məbləğin 30.000 manat hissəsi POS-terminal vasitəsilə müştərilərin apardığı ödənişlərdən formalaşıb. Bu halda vergi ödəyicisinə 2026-cı ilin yanvar ayına görə tətbiq olunacaq ƏDV güzəşti nə qədər olacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2026-cı il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 174.5-ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, həmin tarixdən 3 il müddətinə ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin hesabat dövrü ərzində əhaliyə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi onların vergi tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılır. Nağdsız ödəmələr nəzarət-kassa aparatına vahid əməliyyat sistemində inteqrasiya edilmiş POS-terminal vasitəsilə aparılmalıdır.
Eyni zamanda, 2026-cı il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 102.1.41-ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən dövlət büdcəsinə ƏDV hesablanarkən, bu Məcəllənin 174.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, ƏDV məbləğinin azaldılmasından əldə edilən gəlirlər gəlir vergisindən azaddır. Buna əsasən, ƏDV qeydiyyatında olan ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın nağdsız qaydada həyata keçirilən ödənişləri nəzarət-kassa aparatına vahid əməliyyat sistemində inteqrasiya edilmiş POS-terminal vasitəsilə aparıldığı halda, həmin vergi ödəyicisinin əhaliyə göstərilən xidmətlər üzrə POS-terminal vasitəsilə apardığı nağdsız ödənişlər əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi (30.000 x 50% = 15.000 manat) onun vergi tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılmaqla qalan məbləğ (80.000 - 15.000 = 65.000 manat) 18 faiz dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb olunur. Həmçinin, ƏDV məbləğinin azaldılmasından əldə edilən bu gəlirlər (15.000 manat) mənfəət vergisindən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 106.1.34-cü və174.5-ci maddələri

What is the amount of the VAT (VAT/ÖDV) relief for an individual entrepreneur engaged in catering and food service activities?
An individual entrepreneur engaged in catering and food service activities is registered as a VAT payer. Starting from 2026, a number of amendments were introduced to the Tax Code concerning catering activities, including a VAT relief for cashless turnover. In January 2026, the entrepreneur’s turnover amounted to AZN 80,000, of which AZN 30,000 was generated from customer payments made through a POS terminal. In this case, what is the amount of VAT relief applicable to the taxpayer for January 2026?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, starting from January 1, 2026, pursuant to the amendment to Article 174.5 of the Tax Code, for a period of three years, 50% of the turnover of persons engaged in catering activities, generated from cashless payments made through a POS terminal for services provided to the public during the reporting period, is deducted from their total taxable turnover. Cashless payments must be made through a POS terminal integrated with the cash register in a unified operating system.
At the same time, starting from January 1, 2026, pursuant to the amendment to Article 102.1.41 of the Tax Code, income received by individuals engaged in catering activities as a result of the reduction of the VAT amount in accordance with Article 174.5, when calculating VAT payable to the state budget, is exempt from income tax.
Accordingly, if the cashless payments of a VAT-registered individual entrepreneur engaged in catering activities are made through a POS terminal integrated with the cash register in a unified operating system, 50% of the turnover generated from cashless POS-terminal payments for services provided to the public is deducted from the total taxable turnover:
AZN 30,000 × 50% = AZN 15,000
The remaining amount:
AZN 80,000 − AZN 15,000 = AZN 65,000
is subject to VAT at a rate of 18%.
In addition, the AZN 15,000 income resulting from the reduction of the VAT amount is exempt from income tax.
Legal basis: Articles 106.1.34 and 174.5 of the Tax Code.