İctimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın ƏDV güzəşti nə qədərdir?
İctimai iaşə fəaliyyəti göstərən fərdi sahibkar ƏDV qeydiyyatındadır. 2026-cı ildən Vergi Məcəlləsində ictimai iaşə fəaliyyəti üzrə bir sıra dəyişikliklər, o cümlədən nağdsız dövriyyə üzrə ƏDV-dən güzəşt müəyyən edilib. Sahibkarın 2026-cı ilin yanvar ayında 80.000 manat dövriyyəsi olub, bu məbləğin 30.000 manat hissəsi POS-terminal vasitəsilə müştərilərin apardığı ödənişlərdən formalaşıb. Bu halda vergi ödəyicisinə 2026-cı ilin yanvar ayına görə tətbiq olunacaq ƏDV güzəşti nə qədər olacaq?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, 2026-cı il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 174.5-ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, həmin tarixdən 3 il müddətinə ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslərin hesabat dövrü ərzində əhaliyə göstərilən xidmətlər üzrə nağdsız qaydada POS-terminal vasitəsilə aparılan ödəmələr əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi onların vergi tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılır. Nağdsız ödəmələr nəzarət-kassa aparatına vahid əməliyyat sistemində inteqrasiya edilmiş POS-terminal vasitəsilə aparılmalıdır.
Eyni zamanda, 2026-cı il yanvarın 1-dən Vergi Məcəlləsinin 102.1.41-ci maddəsində edilmiş dəyişikliyə əsasən, ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən dövlət büdcəsinə ƏDV hesablanarkən, bu Məcəllənin 174.5-ci maddəsinə uyğun olaraq, ƏDV məbləğinin azaldılmasından əldə edilən gəlirlər gəlir vergisindən azaddır. Buna əsasən, ƏDV qeydiyyatında olan ictimai iaşə fəaliyyəti ilə məşğul olan fərdi sahibkarın nağdsız qaydada həyata keçirilən ödənişləri nəzarət-kassa aparatına vahid əməliyyat sistemində inteqrasiya edilmiş POS-terminal vasitəsilə aparıldığı halda, həmin vergi ödəyicisinin əhaliyə göstərilən xidmətlər üzrə POS-terminal vasitəsilə apardığı nağdsız ödənişlər əsasında formalaşan dövriyyəsinin 50 faizi (30.000 x 50% = 15.000 manat) onun vergi tutulan ümumi dövriyyəsindən çıxılmaqla qalan məbləğ (80.000 - 15.000 = 65.000 manat) 18 faiz dərəcə ilə ƏDV-yə cəlb olunur. Həmçinin, ƏDV məbləğinin azaldılmasından əldə edilən bu gəlirlər (15.000 manat) mənfəət vergisindən azaddır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 106.1.34-cü və174.5-ci maddələri

Какова сумма льготы по НДС для индивидуального предпринимателя, занимающегося деятельностью в сфере общественного питания?
Индивидуальный предприниматель, осуществляющий деятельность в сфере общественного питания, зарегистрирован в качестве плательщика НДС. С 2026 года в Налоговый кодекс внесён ряд изменений в отношении деятельности в сфере общественного питания, в том числе установлена льгота по НДС на безналичный оборот. В январе 2026 года оборот предпринимателя составил 80 000 манатов, из которых 30 000 манатов были сформированы за счёт платежей клиентов через POS-терминал. Какой размер льготы по НДС будет применён к налогоплательщику за январь 2026 года?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что с 1 января 2026 года, согласно изменению в статье 174.5 Налогового кодекса, сроком на 3 года 50% оборота лиц, осуществляющих деятельность в сфере общественного питания, сформированного на основании безналичных платежей через POS-терминал за услуги, оказанные населению в течение отчётного периода, вычитается из их общего облагаемого налогом оборота. Безналичные платежи должны осуществляться через POS-терминал, интегрированный с контрольно-кассовым аппаратом в единой операционной системе.
Одновременно с 1 января 2026 года, согласно изменению в статье 102.1.41 Налогового кодекса, доходы, полученные физическими лицами, осуществляющими деятельность в сфере общественного питания, в результате уменьшения суммы НДС в соответствии со статьёй 174.5 Налогового кодекса при исчислении НДС, подлежащего уплате в государственный бюджет, освобождаются от подоходного налога.
Таким образом, если безналичные платежи индивидуального предпринимателя — плательщика НДС, осуществляющего деятельность в сфере общественного питания, проводятся через POS-терминал, интегрированный с контрольно-кассовым аппаратом в единой операционной системе, 50% оборота, сформированного на основании безналичных платежей через POS-терминал за услуги, оказанные населению, вычитается из общего облагаемого налогом оборота:
30 000 × 50% = 15 000 манатов
Оставшаяся сумма:
80 000 − 15 000 = 65 000 манатов
облагается НДС по ставке 18%.
Кроме того, данный доход в размере 15 000 манатов, полученный в результате уменьшения суммы НДС, освобождается от подоходного налога.
Основание: статьи 106.1.34 и 174.5 Налогового кодекса.