Arı balının pərakəndə satışı zamanı ƏDV necə hesablanmalıdır?
Arı balı kənd təsərrüfatı məhsulu hesab olunurmu? Arı balının pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanmalıdırmı? Sualım istehsala aid deyil, yəni istehsalçıdan alıb mağazada pərakəndə satdıqda ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, sorğuda qeyd olunan arı balının istehsalı kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına aid edilir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləğidir. Misal üçün, kənd təsərrüfatı məhsullarının pərakəndə satışı ilə məşğul olan ticarət obyekti 20.000 manat dəyərində aldığı malları 25.000 manata satır. Bu zaman 5.000 manat ticarət əlavəsinə 18% ƏDV dərəcəsini tətbiq edərək vergi məbləğini müəyyən edir.
Məlumat üçün bildirilib ki, arıların becərilməsi, arı balının və arı mumunun istehsalı ilə məşğul olan şəxslərin bu fəaliyyətdən əldə etdikləri gəlirləri 2014-cü il yanvarın 1-dən 13 il müddətinə gəlir və mənfəət vergisindən, həmin fəaliyyət prosesində istifadə olunan əmlakları əmlak vergisindən, istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə dövriyyələr ƏDV-dən azaddır və istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışından əldə etdikləri hasilatın həcmi sadələşdirilmiş verginin vergitutma obyektinə daxil edilmir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13.2.60-cı, 102.1.11-ci, 106.1.14-cü, 159-cu, 164.1.18-ci, 164.1.37-ci, 199.9-cu, 218-1-ci maddələri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin 15 iyul 2009-cu il tarixli kollegiya qərarı ilə təsdiq edilmiş “Məhsul növləri təsnifatı”

How should VAT be calculated when selling honey at retail?
Is honey considered an agricultural product? Should VAT on the retail sale of honey be calculated based on the trade margin? The question concerns not the production of honey, but the situation where honey is purchased from a producer and then sold at retail in a store.
The State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan has stated that the production of the honey referred to in the inquiry is considered the production of agricultural products.
When agricultural products produced within the territory of the Republic of Azerbaijan are sold at retail, VAT is calculated based on the trade margin. For example, a retail business selling agricultural products purchases goods worth AZN 20,000 and sells them for AZN 25,000. In this case, the VAT amount is determined by applying the 18% VAT rate to the AZN 5,000 trade margin.
It was also reported that, from January 1, 2014, for a period of 13 years, income earned by persons engaged in beekeeping and the production of honey and beeswax is exempt from income and profit tax. Property used in this activity is exempt from property tax, while turnover from the sale of agricultural products produced by them is exempt from VAT. Revenue generated from the sale of their agricultural products is also excluded from the taxable base for simplified tax purposes.
Legal basis: Articles 13.2.60, 102.1.11, 106.1.14, 159, 164.1.18, 164.1.37, 199.9 and 218-1 of the Tax Code, as well as the “Classification of Product Types” approved by the decision of the Board of the State Statistics Committee of the Republic of Azerbaijan dated July 15, 2009.