Arı balının pərakəndə satışı zamanı ƏDV necə hesablanmalıdır?
Arı balı kənd təsərrüfatı məhsulu hesab olunurmu? Arı balının pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanmalıdırmı? Sualım istehsala aid deyil, yəni istehsalçıdan alıb mağazada pərakəndə satdıqda ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanır?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, sorğuda qeyd olunan arı balının istehsalı kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalına aid edilir.
Azərbaycan Respublikası ərazisində istehsal olunan kənd təsərrüfatı məhsullarının pərakəndə satışı zamanı ƏDV ticarət əlavəsindən hesablanan verginin məbləğidir. Misal üçün, kənd təsərrüfatı məhsullarının pərakəndə satışı ilə məşğul olan ticarət obyekti 20.000 manat dəyərində aldığı malları 25.000 manata satır. Bu zaman 5.000 manat ticarət əlavəsinə 18% ƏDV dərəcəsini tətbiq edərək vergi məbləğini müəyyən edir.
Məlumat üçün bildirilib ki, arıların becərilməsi, arı balının və arı mumunun istehsalı ilə məşğul olan şəxslərin bu fəaliyyətdən əldə etdikləri gəlirləri 2014-cü il yanvarın 1-dən 13 il müddətinə gəlir və mənfəət vergisindən, həmin fəaliyyət prosesində istifadə olunan əmlakları əmlak vergisindən, istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışı üzrə dövriyyələr ƏDV-dən azaddır və istehsal etdikləri kənd təsərrüfatı məhsullarının satışından əldə etdikləri hasilatın həcmi sadələşdirilmiş verginin vergitutma obyektinə daxil edilmir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 13.2.60-cı, 102.1.11-ci, 106.1.14-cü, 159-cu, 164.1.18-ci, 164.1.37-ci, 199.9-cu, 218-1-ci maddələri, Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin 15 iyul 2009-cu il tarixli kollegiya qərarı ilə təsdiq edilmiş “Məhsul növləri təsnifatı”

Как должен рассчитываться НДС при розничной продаже пчелиного мёда?
Считается ли пчелиный мёд сельскохозяйственной продукцией? Должен ли НДС при розничной продаже пчелиного мёда рассчитываться с торговой надбавки? Вопрос касается не производства, а ситуации, когда мёд приобретается у производителя и затем продаётся в магазине в розницу.
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики Азербайджанской Республики сообщила, что производство указанного в запросе пчелиного мёда относится к производству сельскохозяйственной продукции.
При розничной продаже сельскохозяйственной продукции, произведённой на территории Азербайджанской Республики, сумма НДС определяется исходя из торговой надбавки. Например, торговый объект, занимающийся розничной продажей сельскохозяйственной продукции, приобретает товары стоимостью 20 000 манатов и продаёт их за 25 000 манатов. В этом случае сумма налога определяется путём применения ставки НДС 18% к торговой надбавке в размере 5 000 манатов.
Также сообщается, что доходы лиц, занимающихся разведением пчёл, производством пчелиного мёда и пчелиного воска, с 1 января 2014 года сроком на 13 лет освобождаются от налога на доходы и налога на прибыль. Имущество, используемое в процессе этой деятельности, освобождается от налога на имущество, а обороты от реализации произведённой ими сельскохозяйственной продукции освобождаются от НДС. Выручка от реализации произведённой сельскохозяйственной продукции также не включается в объект налогообложения по упрощённому налогу.
Основание: статьи 13.2.60, 102.1.11, 106.1.14, 159, 164.1.18, 164.1.37, 199.9, 218-1 Налогового кодекса, а также «Классификация видов продукции», утверждённая решением коллегии Государственного комитета статистики Азербайджанской Республики от 15 июля 2009 года.