Xarici vətəndaşlara göstərilən tibbi xidmətlərə görə ƏDV hansı qaydada geri qaytarılır?
Mən 5 ildir Türkiyə vətəndaşıyam, qonşu ölkədə yaşayıram. Bir neçə gün əvvəl Bakı şəhərində tibb müəssisəsinə müraciət etdim. Tibbi xidmət aldım. Ödənişi nağdsız qaydada etdim. Buna görə mənə ƏDV geri qaytarılmalıdırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində alınmış, istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan mallara, habelə tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərə görə ƏDV yalnız nağdsız ödənişlər üzrə qaytarılır.
Məlumat üçün qeyd edilib ki, Türkiyə vətəndaşı olan əcnəbi şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində tibb müəssisələrindən alınmış tibbi xidmətlərə görə nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği həmin şəxs ölkə ərazisini tərk edərkən adıçəkilən Qaydanın tələblərinə müvafiq qaydada “taxfree” rejimində geri qaytarılır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 165.3-cü maddəsi

What is the procedure for VAT refund on medical services provided to foreign citizens?
I have been a Turkish citizen for 5 years and live in a neighboring country. A few days ago, I visited a medical institution in Baku and received medical services. I made the payment by cashless means. Am I entitled to a VAT refund for this payment?
According to the State Tax Service under the Ministry of Economy, the procedure for refunding VAT paid on goods purchased by foreigners and stateless persons within the territory of the Republic of Azerbaijan, provided that such goods are not intended for production or commercial purposes, as well as on medical services provided to foreigners and stateless persons by medical institutions and individuals engaged in private medical practice, is determined by the relevant executive authority.
VAT paid for medical services provided to foreigners and stateless persons is refunded only for cashless payments.
It is also noted that the VAT amount paid by a foreign person who is a Turkish citizen, through cashless payment for medical services received from medical institutions within the territory of the Republic of Azerbaijan, is refunded when the person leaves the country in accordance with the requirements of the relevant Procedure under the “Tax Free” regime.
Legal basis: Article 165.3 of the Tax Code.