Xarici vətəndaşlara göstərilən tibbi xidmətlərə görə ƏDV hansı qaydada geri qaytarılır?
Mən 5 ildir Türkiyə vətəndaşıyam, qonşu ölkədə yaşayıram. Bir neçə gün əvvəl Bakı şəhərində tibb müəssisəsinə müraciət etdim. Tibbi xidmət aldım. Ödənişi nağdsız qaydada etdim. Buna görə mənə ƏDV geri qaytarılmalıdırmı?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər tərəfindən Azərbaycan Respublikasının ərazisində alınmış, istehsal, yaxud kommersiya məqsədləri üçün nəzərdə tutulmayan mallara, habelə tibb müəssisələri və özəl tibbi praktika ilə məşğul olan fiziki şəxslər tərəfindən əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərə görə ödənilmiş ƏDV-nin qaytarılması qaydası müvafiq icra hakimiyyəti orqanı tərəfindən müəyyən edilir.
Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslərə göstərilən tibbi xidmətlərə görə ƏDV yalnız nağdsız ödənişlər üzrə qaytarılır.
Məlumat üçün qeyd edilib ki, Türkiyə vətəndaşı olan əcnəbi şəxsin Azərbaycan Respublikasının ərazisində tibb müəssisələrindən alınmış tibbi xidmətlərə görə nağdsız ödənişlər üzrə ödənilmiş ƏDV məbləği həmin şəxs ölkə ərazisini tərk edərkən adıçəkilən Qaydanın tələblərinə müvafiq qaydada “taxfree” rejimində geri qaytarılır.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 165.3-cü maddəsi

Каков порядок возврата НДС за медицинские услуги, оказанные иностранным гражданам?
Я являюсь гражданином Турции уже 5 лет и проживаю в соседней стране. Несколько дней назад я обратился в медицинское учреждение в городе Баку и получил медицинскую услугу. Оплату произвел в безналичной форме. Должен ли мне в связи с этим быть возвращен НДС?
Государственная налоговая служба при Министерстве экономики сообщила, что порядок возврата НДС, уплаченного за товары, приобретенные иностранцами и лицами без гражданства на территории Азербайджанской Республики и не предназначенные для производственных или коммерческих целей, а также за медицинские услуги, оказанные иностранцам и лицам без гражданства медицинскими учреждениями и физическими лицами, осуществляющими частную медицинскую практику, определяется соответствующим органом исполнительной власти.
НДС за медицинские услуги, оказанные иностранцам и лицам без гражданства, возвращается только при безналичной оплате.
В качестве информации отмечается, что сумма НДС, уплаченная в безналичной форме гражданином Турции за медицинские услуги, полученные им в медицинских учреждениях на территории Азербайджанской Республики, возвращается при выезде данного лица с территории страны в соответствии с требованиями указанного Порядка в режиме «Tax Free».
Основание: статья 165.3 Налогового кодекса.