Azərbaycanda rəqəmsal xidmətlər üçün yeni ƏDV qaydası başlandı – $10 min dövriyyə həddi
AZE Finance xəbər verir ki, 1 sentyabr 2026-cı ildən ölkədə fiziki şəxslərə elektron xidmət göstərən və Azərbaycan üzrə illik dövriyyəsi 10 min ABŞ dollarını keçən qeyri-rezident şirkətlər üçün vergi qeydiyyatı məcburi olub. Yeni mexanizm Dövlət Vergi Xidmətinin yaratdığı elektron platforma üzərindən həyata keçirilir.
Qayda əsasən B2C – yəni biznesdən son istehlakçıya göstərilən rəqəmsal xidmətlərə şamil edilir. Buraya proqram təminatı, elektron kitab, musiqi, video və oyunların yüklənməsi, onlayn reklam xidmətləri və bir sıra digər internet əsaslı xidmətlər daxildir.
Xatırladaq ki, “Elektron ticarət haqqında” Qanuna əsasən, internet vasitəsilə elektron kitabların, musiqinin, audio-video materialların, qrafik təsvirlərin, virtual oyunların və proqram təminatlarının yüklənməsi, reklamların yerləşdirilməsi və analoji iş-xidmətlər elektron ticarət çərçivəsinə daxil edilir.
Əsas dəyişiklik verginin ödənilməsinə aiddir. İndiyədək xarici şirkətlərdən xidmət alan Azərbaycan vətəndaşlarının ödənişindən ƏDV artıq bank tərəfindən ayrıca tutulurdu.
Bundan sonra isə Vergi qeydiyyatına alınmış şirkətdən xidmət alanda ƏDV ayrıca tutulmayacaq. Vergini xarici xidmət təchizatçısı özü hesablayıb, Azərbaycan büdcəsinə ödəyəcək.
Bu yenilik bankların da işini sadələşdirəcək, onlar hər müştəri üçün ayrıca ƏDV hesablayıb tutmayacaqlar.
Dövlət Vergi Xidməti müştərinin Azərbaycanda yerləşdiyini müəyyənləşdirmək üçün bir neçə meyardan istifadə edir. Bunlara ödənişin Azərbaycan bankı və ya ödəniş xidməti vasitəsilə aparılması, Azərbaycan IP ünvanı, +994 mobil kodu və yaşayış və ya qeydiyyat ünvanı daxildir.
Azərbaycanda xarici rəqəmsal xidmət şirkətlərinin vergiyə cəlb edilməsi üzrə yeniliklər başlayıb.

В Азербайджане вступили в силу новые правила НДС для цифровых услуг — порог оборота $10 тыс
В Азербайджане начались нововведения в налогообложении иностранных компаний, предоставляющих цифровые услуги.
Как сообщает AZE Finance, с 1 сентября 2026 года для компаний-нерезидентов, которые оказывают электронные услуги физическим лицам и чей годовой оборот в Азербайджане превышает 10 тысяч долларов США, налоговая регистрация стала обязательной. Новый механизм реализуется через электронную платформу, созданную Государственной налоговой службой.
Правило в основном распространяется на цифровые услуги формата B2C — то есть услуги, предоставляемые бизнесом конечному потребителю. К ним относятся программное обеспечение, загрузка электронных книг, музыки, видео и игр, услуги онлайн-рекламы, а также ряд других интернет-услуг.
Напомним, что согласно Закону «Об электронной торговле», загрузка через интернет электронных книг, музыки, аудио- и видеоматериалов, графических изображений, виртуальных игр и программного обеспечения, размещение рекламы и аналогичные работы и услуги относятся к электронной торговле.
Основное изменение касается порядка уплаты налога. До сих пор при оплате услуг иностранных компаний НДС отдельно удерживался банком с платежа, осуществляемого гражданином Азербайджана.
Теперь при получении услуг от компании, зарегистрированной в налоговых органах, НДС отдельно удерживаться не будет. Иностранный поставщик услуг самостоятельно рассчитает налог и перечислит его в государственный бюджет Азербайджана.
Это нововведение также упростит работу банков, поскольку им больше не придется отдельно рассчитывать и удерживать НДС по каждому клиенту.
Для определения того, находится ли клиент в Азербайджане, Государственная налоговая служба использует несколько критериев. К ним относятся осуществление платежа через азербайджанский банк или платежный сервис, IP-адрес в Азербайджане, мобильный код +994, а также адрес проживания или регистрации.