Azərbaycanda bloger və infulenserlərdən vergi tutulacaq - YENİLİK, RƏSMİ
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı və sosial media platformaları üzərindən gəlir əldə edən şəxslərin (blogerlərin və influenserlərin) fəaliyyətinin hüquqi çərçivədə tanınması, eləcə də uçotun şəffaflaşdırılması istiqamətində rəqəmsal vergi inzibatçılığını bir qədər də təkmilləşdirib.
Məlumata görə, son illərdə sosial şəbəkələr və digər rəqəmsal platformalar üzərindən reklam, marketinq, məhsul və xidmətlərin təşviqi, məzmun istehsalı, canlı yayımlar, eləcə də müxtəlif əməkdaşlıq layihələri vasitəsilə gəlir əldə edən şəxslərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bununla yanaşı, iqtisadi fəaliyyət növlərinin mövcud təsnifatında bu sahənin ayrıca əks olunmaması həmin şəxslərin fəaliyyətinin uçota alınmasını və statistik qiymətləndirilməsini çətinləşdirib.
Bu ehtiyacı nəzərə alaraq, uçot məlumat bazasında fəaliyyət növləri üzrə təsnifata "Rəqəmsal platforma təsirçisi" (kod 6312003) adlı yeni fəaliyyət növü əlavə edilib. Dəyişiklik sosial media və digər rəqəmsal platformalar vasitəsilə gəlir əldə edən şəxslərin (blogerlərin və infulenserlərin) fəaliyyətinin daha dəqiq və şəffaf rəsmiləşdirilməsinə, onların iqtisadi fəaliyyətinin ayrıca uçota alınmasına və statistik məlumatların daha dolğun formalaşdırılmasına imkan yaradır.
Dövlət Vergi Xidməti bu sahədə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə fəaliyyətlərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə rəsmiləşdirməyi və qeydiyyat zamanı yeni fəaliyyət kodunu seçməyi tövsiyə edir.

Bloggers and Influencers in Azerbaijan Will Be Taxed — NEW UPDATE, OFFICIAL
The State Tax Service under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan has further improved digital tax administration to support the development of the digital economy, formally recognize the activities of individuals earning income through social media platforms (bloggers and influencers), and increase the transparency of their registration and accounting.
According to the information, in recent years, the number of individuals earning income through social networks and other digital platforms via advertising, marketing, promotion of products and services, content creation, live broadcasts, as well as various collaboration projects has increased significantly. At the same time, the absence of a separate category for this field in the existing classification of economic activities has made it difficult to register and statistically assess the activities of such individuals.
Taking this need into account, a new type of activity called “Digital Platform Influencer” (code 6312003) has been added to the classification of activities in the registration database. This change will enable the activities of individuals (bloggers and influencers) earning income through social media and other digital platforms to be formalized more accurately and transparently, their economic activities to be separately registered, and statistical data to be compiled more comprehensively.
The State Tax Service recommends that taxpayers operating in this field formalize their activities in accordance with legal requirements and select the new activity code when registering.