Azərbaycanda bloger və infulenserlərdən vergi tutulacaq - YENİLİK, RƏSMİ
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti (DVX) rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı və sosial media platformaları üzərindən gəlir əldə edən şəxslərin (blogerlərin və influenserlərin) fəaliyyətinin hüquqi çərçivədə tanınması, eləcə də uçotun şəffaflaşdırılması istiqamətində rəqəmsal vergi inzibatçılığını bir qədər də təkmilləşdirib.
Məlumata görə, son illərdə sosial şəbəkələr və digər rəqəmsal platformalar üzərindən reklam, marketinq, məhsul və xidmətlərin təşviqi, məzmun istehsalı, canlı yayımlar, eləcə də müxtəlif əməkdaşlıq layihələri vasitəsilə gəlir əldə edən şəxslərin sayı əhəmiyyətli dərəcədə artıb. Bununla yanaşı, iqtisadi fəaliyyət növlərinin mövcud təsnifatında bu sahənin ayrıca əks olunmaması həmin şəxslərin fəaliyyətinin uçota alınmasını və statistik qiymətləndirilməsini çətinləşdirib.
Bu ehtiyacı nəzərə alaraq, uçot məlumat bazasında fəaliyyət növləri üzrə təsnifata "Rəqəmsal platforma təsirçisi" (kod 6312003) adlı yeni fəaliyyət növü əlavə edilib. Dəyişiklik sosial media və digər rəqəmsal platformalar vasitəsilə gəlir əldə edən şəxslərin (blogerlərin və infulenserlərin) fəaliyyətinin daha dəqiq və şəffaf rəsmiləşdirilməsinə, onların iqtisadi fəaliyyətinin ayrıca uçota alınmasına və statistik məlumatların daha dolğun formalaşdırılmasına imkan yaradır.
Dövlət Vergi Xidməti bu sahədə fəaliyyət göstərən vergi ödəyicilərinə fəaliyyətlərini qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə rəsmiləşdirməyi və qeydiyyat zamanı yeni fəaliyyət kodunu seçməyi tövsiyə edir.

В Азербайджане блогеры и инфлюенсеры будут платить налоги — НОВОВВЕДЕНИЕ, ОФИЦИАЛЬНО
Министерство экономики Азербайджанской Республики совместно с Государственной налоговой службой (ГНС) продолжает совершенствовать цифровое налоговое администрирование в направлении развития цифровой экономики, официального признания деятельности лиц, получающих доход через социальные медиа-платформы (блогеров и инфлюенсеров), а также повышения прозрачности их учета.
Согласно информации, в последние годы значительно увеличилось число лиц, получающих доход через социальные сети и другие цифровые платформы посредством рекламы, маркетинга, продвижения товаров и услуг, создания контента, прямых трансляций, а также различных проектов сотрудничества. Вместе с тем отсутствие отдельной категории для данной сферы в действующей классификации видов экономической деятельности создавало сложности с учетом деятельности таких лиц и ее статистической оценкой.
С учетом данной необходимости в классификацию видов деятельности в базе учетных данных был добавлен новый вид деятельности «Влияние на цифровой платформе» (код 6312003). Это изменение позволяет более точно и прозрачно официально оформлять деятельность лиц (блогеров и инфлюенсеров), получающих доход через социальные сети и другие цифровые платформы, вести отдельный учет их экономической деятельности и более полно формировать статистические данные.
Государственная налоговая служба рекомендует налогоплательщикам, осуществляющим деятельность в данной сфере, оформить свою деятельность в соответствии с требованиями законодательства и при регистрации выбрать новый код вида деятельности.