Vergi uçotuna alınmadan fəaliyyət göstərən fiziki şəxsə maliyyə sanksiyası tətbiq edilirmi?
Vergi uçotuna alınmadan restoran fəaliyyəti ilə məşğul olan fiziki şəxsə qanunvericiliyə əsasən hər hansı cərimə və ya maliyyə sanksiyası tətbiq edilirmi?
İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidmətindən bildirilib ki, Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü maddəsinin müddəalarına əsasən, hüquqi şəxs yaratmadan sahibkarlıq fəaliyyətini həyata keçirən fiziki şəxs ərizəni, sahibkarlıq fəaliyyətinə başladığı günədək vergi orqanına verməlidir. Vergi Məcəlləsinin 58.2-ci maddəsinə əsasən, bu Məcəllənin 33.4-cü maddəsində göstərilən müddətdə vergi orqanında uçota alınmaq üçün ərizənin verilməməsinə görə 200 manat məbləğində maliyyə sanksiyası tətbiq edilir.
Əsas: Vergi Məcəlləsinin 33.4-cü və 58.2-ci maddələri

Применяется ли финансовая санкция к физическому лицу, осуществляющему деятельность без постановки на налоговый учет?
Применяются ли какие-либо штрафы или финансовые санкции в отношении физического лица, осуществляющего ресторанную деятельность без постановки на налоговый учет в соответствии с законодательством?
В Государственной налоговой службе при Министерстве экономики сообщили, что в соответствии с положениями статьи 33.4 Налогового кодекса физическое лицо, осуществляющее предпринимательскую деятельность без создания юридического лица, должно подать заявление в налоговый орган до дня начала предпринимательской деятельности.
Согласно статье 58.2 Налогового кодекса, за непредставление заявления о постановке на налоговый учет в установленный статьей 33.4 настоящего Кодекса срок применяется финансовая санкция в размере 200 манатов.
Основание: статьи 33.4 и 58.2 Налогового кодекса.