Avans qaimə üzrə rast gəlinən problemlər nələrdən ibarətdir? (2 HAL)
Təcrübədə avans elektron qaimələrin tətbiq edilməsi ilə bağlı rast gəlinən hallardan ikisini həmkarlarımızın diqqətinə çatdırırıq.
Misal. Vergi ödəyicisi alqı-satqı müqaviləsinə əsasən qarşı tərəfə 10 000 manatlıq müxtəlif tikini materialları təqdim edəcək. Müqaviləyə əsasən qarşı tərəf müqavilə nəzərdə tutulan məbləğin 30 faizi qədər avans ödəməlidir. Malları təqdim edən vergi ödəyicisi avans ödənişləri üzrə elektron qaimə-faktura üzrə malların kodlarını da sənədə daxil etməlidir. Amma mümkündür ki, vergi ödəyicisinin 3000 manatlıq avans məbləğini əhatə edəcək malların siyahısını öncədən dəqiqləşdirmək mümkün olmasın. Avans ödənişləri üzrə elektron qaimə-fakturada malların təsnifat kodları üzrə qeyd edilməsi vergi ödəyiciləri üçün müəyyən problemlərin yaranmasına səbəb olur.
Digər hal isə avans üzrə elektron qaimə-faktura təqdim edildikdə malların təqdim olunması üzrə sənəddə cəmi məbləğin qeyd edilməsinə fərqli münasibətlərin olmasıdıır.
Misal. Vergi ödəyicisi qarşı tərəfə təqdim ediləcək 500 manatlıq mal üçün 200 manatlıq avans ödənişləri üzrə elektron qaimə-faktura təqdm edib. Malların təqdim olunması zamanı vergi ödəyicisi 500 manatlıq malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsi barədə elektron qaimə-faktura təqdim etdikdə, həmçinin 200 manatlıq avans ödənişləri üzrə qeydi həyata keçirir. Təəssüf ki, bəzi həmkarlarımız hesab edirlər ki, 500 manatlıq malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsi barədə elektron qaimə-faktura təqdim olduğu üçün 200 manatlıq avans elektron qaimə-faktura ləğv edilməlidir. Səbəb kimi iki elektron qaimə faktura üzrə cəmi məbləğin 700 manat olmasını, lakin qarşı tərəfin 500 manatlıq mallar təqdim etməsini göstərirlər. Bildirmək istəyirik ki, 200 manatlıq avans ödənişləri üzrə elektron qaimə-faktura sadəcə avans ödənişləri məqsədilə verildiyi üçün malların uçotu baxımından 500 manatlıq malların, işlərin və xidmətlərin təqdim edilməsi barədə elektron qaimə-faktura əsasdır. Bu səbəbdən də, öncədən təqdim olunan avans ödənişləri üzrə elektron qaimə-fakturanın ləğv edilməsinə ehtiyac yoxdur.

What are the issues encountered with advance invoices? (2 CASES)
We would like to bring to the attention of our colleagues two cases related to the implementation of advance electronic invoices during the trial period.
Example: A taxpayer will provide various construction materials worth 10,000 manat to the counterparty based on a sales contract. According to the contract, the counterparty must make an advance payment of 30% of the contract amount. The taxpayer providing the goods must include the product codes for the advance payments in the electronic invoice. However, it might be impossible to clarify the list of goods amounting to 3,000 manat in advance. Including product classification codes in the electronic invoice for advance payments creates certain issues for taxpayers.
Another case involves different approaches regarding the total amount noted in the document when presenting an advance electronic invoice.
Example: The taxpayer issued an electronic invoice for an advance payment of 200 manat for goods worth 500 manat to be provided to the counterparty. When the goods are delivered, the taxpayer issues an electronic invoice for 500 manat for the goods, work, and services provided, and also records the 200 manat advance payment. Unfortunately, some colleagues believe that since the electronic invoice for the 500 manat worth of goods, work, and services has been issued, the electronic invoice for the 200 manat advance payment should be canceled. They cite that the total amount for the two electronic invoices is 700 manat, while the counterparty received goods worth 500 manat. We would like to clarify that the 200 manat advance payment electronic invoice is only issued for advance payment purposes, so the electronic invoice for the 500 manat worth of goods, work, and services is the main document for accounting purposes. Therefore, there is no need to cancel the previously issued advance payment electronic invoice.